Pokyny ministryně Válkové byly podle náměstka Pavla Šterna „nestandardní“, píšou Lidové noviny.

Pokyny ministryně Válkové byly podle náměstka Pavla Šterna „nestandardní“, píšou Lidové noviny. | foto: Petr Topič, MAFRA

Válková zastavila kritizovaný tendr na elektronické náramky pro vězně

  • 121
Ministryně spravedlností Helena Válková zastavila výběrové řízení na elektronické náramky pro domácí vězně. Média v pondělí informovala o tom, že náměstek Válkové pro vězeňství Pavel Štern byl na policii kvůli pokynům, které ministryně vydávala právě ve věci tohoto tendru. Válková pochybení odmítla.

Válková o zastavení projektu rozhodla v pondělí. K tomuto kroku ji podle tiskové zprávy resortu vedly velké pochybnosti o transparentnosti řízení a nedostatek informací, které by tyto pochybnosti rozptýlily. Zrušení tendru údajně podpořilo užší vedení ministerstva s výjimkou náměstka Šterna.

"Z tohoto důvodu nemohu jako ministryně spravedlnosti převzít za tento projekt odpovědnost," uvedla Válková v podvečer s tím, že u natolik významné zakázky není možné, aby vzbuzovala sebemenší pochybnosti.

Štern se obrátil na protikorupční policii proto, že kvůli "nestandardním pokynům ministryně Heleny Válkové" by výběrové řízení mohlo skončit fiaskem, uvedl server Lidovky.cz.

Náramky pro vězně

Odkládaný tendr na elektronické náramky dlouhodobě provázejí problémy. Loni ministerstvo výběrové řízení zrušilo po vyhlášení amnestie. Letos Válková zveřejnila, že projekt spustí příští rok. Náramků prozatím mělo být 800 kusů.

Alternativní trest domácího vězení existuje v českém právu od ledna 2010. Domácí vězně zatím nekontroluje nepřetržitě elektronika, ale namátkově pracovníci Probační a mediační služby. Část soudců se tento trest zdráhá ukládat právě proto, že kontrola není stálá. V současné době si domácí vězení odpykává zhruba 130 odsouzených.

Zdroj: ČTK

"Dnes (v pondělí, pozn. red.) jsem byl na Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Podal jsem tam výpověď o tom, co se stalo, a poskytl jim písemné dokumenty kolem této záležitosti, protože to považuji za vysoce nestandardní a riskantní," citoval web Šterna (čtěte článek na webu Lidovky.cz).

"Můžeme potvrdit, že bylo podáno trestní oznámení, které vyhodnocujeme. Víc se k věci zatím nebudeme vyjadřovat," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Nechtěl specifikovat ani to, zda oznámení míří na neznámého pachatele, či na nějakou konkrétní osobu.

Válková ale Šternovy výroky označila za nepravdivá nařčení. "Šíření těchto zcela nepodložených informací, které vnášejí neklid do rezortu, považuje ministryně za krajně nezodpovědné jednání," uvedlo ministerstvo.

Ministryně a náměstci se údajně na poradě na počátku června pozastavili nad uvažovanou vysokou cenou a požádali Šterna o podrobnější dokumentaci. "Tu však odmítl poskytnout, a tak se ministryně obrátila s žádostí o sdělení postupu, jak získat informace z průzkumu trhu, na ředitelku Probační a mediační služby Jitku Čádovou," doplnilo ministerstvo. 

Podle prvního náměstka Roberta Pelikána je zcela přirozené, že ministryně a její náměstci chtějí mít informace o postupu v tendru, který patří na ministerstvu mezi největší. "Je naopak podivné, že nám jsou informace upírány," uvedl.

Tendr se připravoval zcela transparentně, oponuje náměstek

Štern ale popřel, že by odmítl poskytnout dokumentaci, nebo že by s kolegy z vedení jednal o ceně. "Žádná debata se o tom nevedla. Pouze padla informace, že Probační a mediační služba zpracovala souhrnnou informaci o tendru, kterou jsem postoupil paní ministryni," řekl iDNES.cz náměstek. 

Válková se ale prý s dodanými informacemi nespokojila a v rozporu se závazky Probační a mediační služby chtěla znát jednotlivé nabídky od firem. "A místo toho, aby to se mnou paní ministryně věcně řešila, tak za mými zády kontaktuje ředitelku Probační a mediační služby a chce po ní informace," doplnil náměstek.

Přípravy výběrového řízení podle něj probíhaly bez problémů a plnil se stanovený časový harmonogram. "Všechny kroky od začátku, které jsem jako náměstek dělal, byly naprosto transparentní a jsou zdokumentované," uvedl. Zastavení tendru nerozumí. "Mě se na to nikdo neptal," odmítl tvrzení z tiskové zprávy úřadu.

Válková řeší v krátké době druhý spor ve vedení ministerstva. Kvůli neshodám skončila její první náměstkyně Hana Marvanová, kterou nahradil zmíněný Pelikán (více čtěte zde).

Štern zatím neví, zda ve funkci náměstka setrvá. "V tuto chvíli na to nemám žádnou jasnou kategorickou odpověď," uvedl. V příštích dnech chce s ministryní o situaci jednat. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video