Jaroslav Hruška, první náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost

Jaroslav Hruška, první náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost | foto: Stanislav Peška, ČTK

Náměstek: Škrty nejsou hon na vedení policie, snad to lidé pochopí

  • 18
Náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška vidí v návrhu na razantní škrty v policii především šanci, jak lze policii změnit zevnitř a podle plánů lidí, kteří v ní léta pracují. Rozhodně by na to neměli doplatit občané horší bezpečností na ulicích.

Plán na škrty vypracovala komise tvořená samotnými policisty a nyní se čeká, jak se k ní postaví ředitelé ze všech krajů a celostátních útvarů. Speciální komise navrhuje zrušit stovky především vedoucích míst. Funkcionáři s nejvyššími platy by měli odejít do civilu nebo v uniformě do ulic. (více o plánu na úspory čtěte zde)

Policejní prezident

Podle Petra Lessyho jsou některé funkce u policie postradatelné, nelze však poddimenzovat řídící strukturu. Policejní prezidium také připravuje svoji analýzu. "My si musíme zjistit, jestli nějaké funkce nejsou neobsazené. Případně zbytné funkce nebudeme znovu obsazovat," dodal s tím, že může jít až o stovky míst.

Analýza ukázala skutečnosti, o kterých se mluví už řadu let. Že je mnoho zbytečných vedoucích míst nebo že řada lidí je zbytečně ve služebním poměru a mohli by přejít do civilu. Byla vůbec nutná?
My jsme především chtěli, aby ty závěry zazněly zevnitř policie. Je rozdíl, pokud bude o přebujelé administrativě a zbytečných místech mluvit jen ministr, nebo pokud to zazní od lidí, kteří u policie pracují řadu let. Teď čekáme, jak se vyjádří širší vedení policie a konečné slovo bude mít ministr. Ale je důležité, aby policisté věděli, že se s nimi jedná.

Jak je možné, že sami odborníci od policie v materiálu kritizují například fakt, že pracovnice rozdělující rekreace má hodnost kapitána a bere víc než kriminalista vyšetřující vraždy, a přitom sami tuto praxi tolerují?
To, co jste zmínil, to je starý fakt, o kterém se ví řadu let. Ale jak říkám, je důležité, že právě tito lidé ho pojmenovali a můžeme ho řešit.

Šéf policejních odborů

Podle Milana Štěpánka bude nejvíce záležet na postoji velitelů z krajů. "Snížení počtu managementu na policejním prezidiu nebo na vedení některých velkých krajů je akceptovatelné,  ale záleží na konkrétních případech a tom, jak lze praxi například z Prahy aplikovat na malém kraji. Pro mne je ale stěžejní, že má být zrušeno několik stovek míst a další pak poníženy. Tedy že lidé přejdou na nižší platovou třídu a přijdou o příplatky za vedení," řekl Štěpánek.

Nyní se čeká, jak na analýzu zareagují na krajích. Myslíte, že pochopí, že mají šanci udělat si nutnou reformu po svém a nečekat, až jim ji někdo nařídí?
Přesně tak jsme celý plán zamýšleli. Doufám, že to pochopí a že u nich zafunguje sebereflexe. Že pochopí, že toto je cesta k ozdravení policie. Nemůžeme přece šetřit tak, že seškrtáme obvodní oddělení a sebereme lidem policistu z ulice. Musíme prostě vzít ta místa, která nejsou klíčová.

Je plán úspor o vyhazování, nebo spíše o přesunu lidí do výkonu služby?
Hlavně o přesunu. My chceme zrušit některá vedoucí místa a lidi, pokud to půjde, přesunout do výkonu. Za jednoho vedoucího můžeme mít dva lidi na ulici a to je pro nás samozřejmě finančně zajímavé. Ale nejde jen o peníze, důležité je změnit systém.

Co může navrhovaná změna znamenat pro běžné občany?
Buď, že policistů na ulicích přibude, nebo že jich alespoň v případě škrtů neubude. Pro lidi je důležitější policista na ulici, než na policejním prezidiu. Nechci znevažovat tyto funkce, policie potřebuje vedení, ale bavme se, kolik takových lidí je potřeba. Rozhodně to není hon na vedení policie.

Jaký závěr analýzy je podle vás naprosto jasný a pro lidi pochopitelný?
Například praxe na odboru kontroly, kde je 30 lidí a 5 vedoucích. Přitom tito lidé by podle svého zařazení měli pracovat samostatně, spíše se jen koordinovat a nikdo je de facto řídit příliš nemusí. Stejné peníze ale bere i velitel na obvodním oddělení, kde to ale funguje úplně jinak. Přece není možné, aby velitel na obvodě, který doslova dře, jezdí na výjezdy a především opravdu řídí lidi s mnohem menšími zkušenostmi, bral stejný plat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video