Náměstek pro kriminální policii a vyšetřování Zdeněk Laube | foto: František Vlček, MAFRA

Náměstek Laube skončil ze zdravotních důvodů u policie

  • 154
Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube skončil ze zdravotních důvodů u policie. Informaci pro iDNES.cz potvrdila mluvčí policejního prezidia Markéta Janovská. Laube bude nadále působit jako poradce ministra vnitra. Jeho nástupce vzejde z výběrového řízení. Funkci zatím převezme ředitel Útvaru speciálních činnosti Milan Černek.

Laube se rozhodl ukončit služební poměr kvůli dlouhodobým zdravotním problémům. „O zdravotním stavu generála Laubeho jsem informován již několik měsíců. Jsem rád, že pan generál vyslyšel moji žádost a definitivní krok odložil až po té, co se úspěšně rozběhla Národní centrála proti organizovanému zločinu,“ prohlásil policejní prezident Tomáš Tuhý.

Boj o reformu policie

Funkcí náměstka policejního prezidenta namísto Laubeho převezme Milan Černek, dosavadní ředitel Útvaru speciálních činností SKPV. „Policejní prezidium zároveň podnikne nezbytné formální kroky k definitivnímu obsazení této klíčové pozice cestou výběrového řízení s předpokládaným termínem ustanovení k 1. 1. 2017,“ dodala policie na webu.

Laube je označován za hlavního architekta nedávných změn v policejní struktuře, při nichž sloučením protikorupční a protimafiánské policie vznikl nový policejní útvar. Kritizovaná reforma vyvolala roztržku uvnitř vládní koalice. „Zdůrazňuji, že za mým krokem není třeba hledat vedlejší úmysly, i když poslední měsíce nebyly díky zbytečné politizaci systémových změn zrovna jednoduché,“ uvedl ke svému odchodu Laube.

Ministr vnitra Milan Chovanec na odpolední tiskové konferenci k rozpočtovým prioritám resortu v roce 2017 uvedl, že s Laubem situaci řešil zhruba před pěti dny. „Dohodli jsme se na tom, že bych byl nerad, kdyby z resortu odešel. Stává se tedy mým poradcem, bude řešit otázky spojené s auditem národní bezpečnosti, pomůže s přípravou nového oddělení proti hybridním hrozbám, proti terorismu, které vznikne od nového roku,“ uvedl Chovanec.

U policie Laube sloužil od roku 1981. Náměstkem policejního prezidenta se stal v červnu 2014. Předtím byl pět let šéfem policejního Útvaru speciálních činností. Před rokem 1989 pracoval pro komunistickou Státní bezpečnost (StB).

Na jaře letošního roku pověřil policejní prezident Tomáš Tuhý Laubeho, aby připravil reorganizaci elitních policejních útvarů. V rámci policejní reformy, kterou podpořil i ministr vnitra Milan Chovanec, byl od 1. srpna 2016 sloučen Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) do jednoho úřadu - Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Vznik nového superútvaru, v jehož čele nyní stojí Michal Mazánek, kritizovali zejména vedoucí vyšetřovatelé ÚOOZ, ale také politici z ANO a část státních zástupců. Obávali se sdílení a úniku informací. Kvůli reformě opustil řady policie šéf ÚOOZ Robert Šlachta a také několik jeho podřízených.

Nyní se spornou reorganizací zabývá sněmovní vyšetřovací komise, která postupně vyslýchá policisty, státní zástupce, policejního prezidenta i jeho náměstka. Výsledky šetření komise zveřejní v říjnu.

ÚOOZ má podporu, říkal policejní prezident před reformou policie:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video