David Gladiš „na náborovém středisku pro bojovníky Talibanu v Quettě (srpen 2001)“, jak uvádí popisek na webu

David Gladiš „na náborovém středisku pro bojovníky Talibanu v Quettě (srpen 2001)“, jak uvádí popisek na webu | foto: www.hedvabnastezka.cz

Náměstek ministra se chlubil fotkou s teroristy

  • 95
V centru náborového střediska pro bojovníky Talibanu v pákistánské Quettě se v srpnu 2001 ocitl náměstek ministra zahraničních věcí David Gladiš. Slovo šok ani zdaleka nevyjadřuje údiv bezpečnostních expertů, zvláště když fotografie, na níž je Gladiš mezi talibanci, otevírá jeho osobní internetovou stránku.

Portál, ne kterém stránka visí, se jmenuje hedvabnastezka.cz a Gladišovi – jinak náměstkovi ministra pro ekonomickou diplomacii a kulturní vztahy - také patří.

"To snad nemůže být pravda! Vyděsili jste mne na nejvyšší míru. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg by to měl rychle vysvětlit. O panu Gladišovi ani nemluvě," zareagoval šéf sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím (ODS).

Předseda výboru pro bezpečnost František Bublan (ČSSD), zprvu namítl, že Gladiš nemusel vědět, mezi jakými lidmi se ocitl. Bublan však obrátil, když se dozvěděl, že jde o snímek z aktuální internetové stránky.

"Už ten popisek je nepřijatelný. Alespoň pro náměstka ministra zahraničí určitě," říká Bublan. A ptá se: "Jak se mohl podobný člověk na ministerstvo zahraničí, proboha, vůbec dostat? A to, že se fotografií s teroristy chlubí ještě v roce 2007, snad také o něčem svědčí. Je to hloupost, či šílenost? Asi obojí."

A jak na družné objetí talibanců s Gladišem reagoval ministr Schwarzenberg? Vzmohl se jen na udivený úsměv a hluboký povzdech. "Pan ministr si nicméně s náměstkem Gladišem nepochybně o té fotografii vážně promluví. Víc v tuto chvíli nebudeme sdělovat. Bylo by to předčasné," vzkázala poté ministrova mluvčí Zuzana Opletalová.

Sdílnější byl blízký Schwarzenbergův spolupracovník, podle kterého si David Gladiš plete vysoký státní úřad s konzultantskou firmou.

Rozporuplné informace panují kolem náměstkovy bezpečnostní prověrky. Jedni říkají, že si o ni chce požádat, druzí naopak, že ji odmítá. A to i když je nezbytnou podmínkou jeho existence na ministerstvu. Pokud by ji Gladiš neměl, musel by svůj post opustit.

Fotka už je pryč
David Gladiš je v těchto dnech na služební cestě v Africe. V telefonickém rozhovoru se snažil fotografii s talibanci vysvětlit: "Nebylo to v nějakém výcvikovém táboře, ale u náborového střediska. Ale je pravda, že s tím popiskem bez kontextu to vypadá, jako bych v Pákistánu šel do nějakého výcvikového tábora. Když nad tím teď uvažuju, tak by to asi naše spojence nepotěšilo... asi by to mohlo vadit. Já tu fotku můžu stáhnou, to není problém."

A v pátek večer Gladiš svou webovou stránku také vymazal. Vlivný český diplomat označil Gladišovu fotografii za skandální: "Je to téměř stejné, jako kdyby se bývalý ministr zahraničí Jan Masaryk (jako nepohodlný komunistickému režimu byl za nevyjasněných okolností zavražděn – pozn. red.) nechal vyfotografovat s nacisty v uniformách gestapa."

Taliban mu nevadí, bubliny ano
Náměstek Gladiš se v posledních měsících soustředil na "boj" proti novému vizuálnímu stylu České republiky, který je lidem znám jako pět barevných bublin. Používají ho portály státních institucí: vlada.cz; czech.cz i weby českých ambasád.

Pro svou nekonvenčnost a srozumitelnost získal několik mezinárodních cen. Nechválí ho však jen špičkoví designéři, ale i bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Bublinový portál se při propagaci Česka velmi osvědčil. A my ho máme po roce rušit? Budeme za kašpary," řekl Svoboda. "Bubliny zůstávají," vzkazuje Schwarzenberg.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video