Náměstek ministra dohadoval provizi za stamilionovou zakázku

  • 720
Náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva domlouval provizi za stamilionovou zakázku, zjistila MF DNES. Na jednání mluvil i o tom, jak obejít veřejnou soutěž. MF DNES jeho schůzky několik měsíců sledovala. Nákup minometů za stovky milionů korun dohadoval spolu s lobbistou Josefem Jindrou.

Obří armádní zakázku měla podle Kopřivových a Jindrových plánů získat finská společnost Patria. Aby se vyhnula výběrovému řízení, chtěl náměstek Kopřiva vytvořit společný projekt se Slováky. Díky směrnicím Evropské unie totiž není v případě spolupráce dvou států výběrové řízení nutné.

Přípravu stamilionového kšeftu začala MF DNES sledovat v polovině února. V té době se ještě řešila kauza nákupu obrněných transportérů Pandur. A MF DNES získala svědectví od člověka, který detailně znal pozadí celé kauzy. Podle jeho svědectví ministerstvo v tichosti chystalo nákup další verze obrněných vozů, tentokrát s minometnou věží.

V první fázi obchodu mělo jít o nákup tří až čtyř kusů minometů pro Čechy (o stejný počet měli ve společném projektu projevit zájem i Slováci) za celkem půl miliardy korun. Celý obchod měl podle plánu skončit po několika letech nákupem celkem 25 kusů minometů za zhruba tři miliardy korun.

STANISLAV MAREŠ

zástupce firmy Patria, při jednání s lobbistou Josefem Jindrou

"Můžeme si říct nějaký procento? A jakej by byl mechanismus, jak by to proběhlo?"

Hlavní roli při tom hrál právě náměstek pro vyzbrojování Jaroslav Kopřiva. MF DNES se rozhodla Kopřivovy schůzky s Patrií mapovat. Odehrálo se jich hned několik. Kopřiva a Jindra zástupcům firmy Patria mimo jiné popisovali, proč se výběrovému řízení vyhnout zrovna společným projektem se Slováky.

Odpověď byla nakonec snazší, než se na první pohled zdálo. "Dobrovolně" ji poskytl náměstek Kopřiva při jednání. Po bratislavské schůzce totiž obě strany vyčkávaly, jak dopadnou volby.

Ne snad proto, že by nějaký výsledek znamenal konec jejich plánů. Jak zaznělo na schůzce, "Jarda přeci nastavil mechanismy a umí to případně ovládat i zvenku". Volby v Česku a na Slovensku spíše měly ukázat způsob, kterým kšeft dovést ke zdárnému konci.

První jednání, které se podařilo zaznamenat, se odehrálo 5. května v Bratislavě na veletrhu IDEB. Od té doby se sešli ještě několikrát a domlouvali detaily chystaného obchodu.

Společná schůzka v Bratislavě na zbrojní výstavě IDEB u stánku společnosti Patria, 5. května 2010 ráno, Jaroslav Kopřiva (vlevo)

Společná schůzka v Bratislavě na zbrojní výstavě IDEB u stánku společnosti Patria, 5. května 2010 ráno, Jaroslav Kopřiva (vlevo)

Lobbista Josef Jindra na cestě na večerní recepcí v Bratislavě, kde se sešli 5. května 2010 s lidmi z firmy Patria

Lobbista Josef Jindra na cestě na večerní recepcí v Bratislavě, kde se sešli 5. května 2010 s lidmi z firmy Patria

Odměnou za snadno získanou zakázku mělo být několik procent provize. Lobbista Jindra uvedl, že procenta "vyfakturují systémem zahraničí-zahraničí jako nějakou sportovní akci".

JOSEF JINDRA

lobbista spolupracující s Kopřivou, v reakci na Marešův dotaz

"Šlo by to fakturou na nějakej sport nebo něco takovýho. Ale procento bude záležet na objemu peněz."

To znamená, že úplatek by nedorazil na české účty a finská společnost by navíc mohla zanést "výdaj" oficiálně do svého účetnictví jako virtuální sportovní akci. O "provizi" mluvil s Patrií Josef Jindra, který na ně chodil společně s Kopřivou. Když se zástupce Patrie ptal, kolik budou platit bokem, Jindra mu řekl: "Procento nevím přesně. Zřejmě to bude záležet na tom, o jaký objem peněz se bude jednat."

Podnikavý náměstek zmlknul

MF DNES v minulých dnech se svými odhaleními konfrontovala všechny účastníky schůzek. Jindra jakékoliv jednání s Patrií popřel a na zaslané otázky sdělil, že odpovídat nebude. Stejně se zachoval Jaroslav Kopřiva.

Stanislav Mareš potvrdil, že se jednání účastnil, ale o detailech mluvit nechtěl. Na otázku, proč jednal s lobbistou Jindrou, odpověděl, že jej přivedl náměstek Kopřiva: "Odehrávaly se tam trochu zvláštní náznaky, a tak jsem v souladu s etickým kodexem naší společnosti o všem informoval českou policii."

Mareš byl na policii minulý týden, po poslední schůzce s náměstkem Kopřivou v pražské restauraci Kolkovna.

Poté, co MF DNES ukončila sledování schůzek a všechny jejich účastníky oslovila, dozvěděl se o celé věci i ministr obrany Alexandr Vondra. Kopřivu okamžitě odvolal z funkce a na středu kvůli tomu svolal mimořádnou tiskovou konferenci. Kopřivovi s Jindrou hrozí trestní stíhání pro podezření z úplatkářství, pletich při výběrovém řízení, popřípadě podvodu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue