Náměstek Malina: Na lék nejsou peníze

Praha - Ministerstvo zdravotnictví včera připustilo, že skutečným důvodem, proč odmítá hradit pacientům s Alzheimerovou nemocí nový lék (Aricept a Exelon), nejsou pochyby, zda je dostatečně účinný. Problém je jinde - nejsou peníze. "Nemůžeme hradit vše," přiznává náměstek ministra zdravotnictví Antonín Malina.

Aricept a Exelon, které sice nemohou postižené lidi vyléčit, mohou jim však příznaky zmírnit, přitom přinejmenším částečně hradí většina států v Evropě. Léková komise při ministerstvu zdravotnictví, která rozhoduje, který lék bude hrazen pojišťovnou, a který nikoli, v těchto dnech odložila rozhodnutí o léku na Alzheimerovu chorobu o další půlrok. Antonín Malina v ní zasedal.

Proč komise rozhodnutí odložila?

Je to hlavně problém ekonomický. Tento lék může přijít na částku v řádech až miliard korun. (Lékaři odhadují roční náklady na lék na 100-200 milionů korun - pozn, red.) Já se nebojím říct: naše ekonomická situace není taková. Můžeme dávat na zdravotnictví pouze určité omezené prostředky. Nemůžeme hradit vše.

Musí proto být jasně stanovena indikace, musí být jasně stanovena diagnostická kritéria. Musí být také vůle ukončit léčbu u pacientů, u kterých bude lék neúčinný. My ho totiž bereme jako lék, který není kauzální, to znamená, že neřeší podstatu choroby. Neléčí ji. Může zlepšit určité funkce na omezenou dobu, v řádech týdnů či měsíců. Ale ne vyléčit.

Lékaři se už nicméně dohodli na podmínkách, podle nichž by lék užívali pouze ti pacienti, jimž by mohl opravdu pomoci...

Nám přesto přijde ten jejich návrh ne zcela vhodný, protože by umožnil, že by se tohoto léku začalo nadužívat.

Česká republika je však jednou z mála zemí v Evropě, která tento lék nehradí...

Může existovat fenomén otevřených dveří: jednou se s tím začne a pak se bude rozšiřovat ten okruh pacientů, a upřímně řečeno, to je zátěž pro systém tak veliká, že když zvážíte ten efekt a náklady, které na to musíte vynaložit, tak se dostanete právě do situace, o které nyní mluvíme.

K těm zemím, které tyto léky hradí - hovoříme-li o evropských zemích, tak to platí. Ale stejný problém jako my řeší nyní třeba Austrálie či Nový Zéland.

Ve Velké Británii ovšem spočítali, že tento lék ušetří mnoho prostředků v následné péči, tedy v době, kdy by normálně museli být pacienti v nemocnici nebo v domově s trvalou péčí.

Pro naše experty zatím nebyly tyto studie natolik přesvědčivé.

A kdyby se zavedl systém, kdy pojišťovny sníží hrazení některých běžných léků, jako například paralenu, který VZP stojí každoročně nejvíce...?

Ano, tato úvaha je celkem správná. My se dokonce nyní určitými skupinami léků, kde bychom mohli ty úhrady snížit, zabýváme. A toto je právě všechno třeba udělat, abychom měli lepší finanční pozici a mohli hradit léky, jako například na
Alzheimerovu chorobu. To se ale netýká jenom tohoto léku, ale i jiných.

Kdy by tedy tyto úvahy mohly dospět k nějakému výsledku?

Myslím, že v průběhu příštího roku, ale sám to nemohu slíbit. Je to ovšem za podmínky, že se stabilizuje celé zdravotnictví.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video