Václav Sloup, náměstek karlovarského hejtmana na jednání krajského

Václav Sloup, náměstek karlovarského hejtmana na jednání krajského zastupitelstva | foto: Martin Stolař, MAFRA

Náměstek hejtmana si stěžuje vnitru, že netají jeho minulost politruka

  • 130
Komunistický náměstek hejtmana pro školství Václav Sloup se zlobí, že Archiv bezpečnostních složek zpřístupnil jeho osobní spis. Dvousetstránková složka, z níž MF DNES v prosinci čerpala při sestavování politikova profilu, obsahuje podrobnosti o jeho předlistopadové vojenské kariéře u Pohraniční stráže v Chebu.

Sloup kvůli složce poslal stížnost na ministerstvo vnitra. "Stěžoval si na zveřejnění citlivých osobních údajů, které byly poskytnuty z jeho osobního spisu," potvrdil Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Ministerstvo se námitkou zabývalo. Sloupovi odpovědělo, že Archiv není podřízeným úřadem a spis vede na základě zákona o Ústavu pro studium totalitních režimů.

"Archiv vznikl právě kvůli tomu, aby veškeré informace byly přístupné. Každý, kdo přijde, má možnost do nich nahlédnout," řekl vedoucí kanceláře ředitelky Archivu bezpečnostních složek Lubomír Augustin.

Jeho kolegyně Jana Slaběňáková pochybuje, že by Archiv pochybil a poskytl informace, které poskytnout nesměl. "My je navíc nezveřejňujeme, ale zpřístupňujeme," dodala. MF DNES získala i písemný souhlas odborníků k publikování fotek ze Sloupovy armádní složky.

Odsoudil "kontrarevoluční síly", podpořil normalizační KSČ

Ze spisu se dá třeba vyčíst, že Sloup v roce 1971 na začátku kariéry žádal jako rotný o propuštění z armády. Stěžoval si na nízký plat, ze kterého by neuživil budoucí rodinu. Měl za sebou jen základní školu a vojenskou školu kuchařského dorostu v Žilině. U útvaru v Chebu pracoval nejdříve jako pomocník pro zásobování proviantem.

Po vstupu "spřátelených" vojsk se Sloup plně postavil za nové vedení KSČ. "Podporoval jsem boj proti antisocialistickým a pravicově oportunistickým silám v KSČ. Kontrarevoluční síly v srpnu 1968 jsem plně odsuzoval," napsal v doplňku k životopisu v červnu 1970.

Trápilo ho, že nemá maturitu. Armáda ho v roce 1974 vyslala do Internátní střední školy pro pracující při VŠ SNB v Holešově. Tady strávil pouhý rok. Hned nato mu dali velitelé doporučení ke studiu na Vysoké škole SNB, kde se připravoval další čtyři roky. Výsledkem byl po rigorózní zkoušce diplom a titul doktora práv. Nakonec to dotáhl na politruka a proviantního náčelníka s hodností podplukovníka.

Právě náměstkova minulost vyvolala vlnu protestů učitelů, studentů a veřejnosti. Ve středu demonstrovalo před karlovarským hotelem Thermal několik stovek lidí za odvolání Sloupa z funkce hejtmanova náměstka pro školství (více čtěte zde).

Archiv stížnost brzy očekává

Politikův spis, který leží v oddělení archivních fondů v Brně, si chtěl prostudovat i Dominik Jandl. Spolupracuje s kantory protestujícími proti Sloupovi. Zjistil ale, že mu Archiv nemůže zatím poslat složku z Brna do badatelny v bližší Praze (jak bývá zvykem) právě kvůli náměstkově stížnosti.

"Stížnost pana Sloupa očekáváme brzy. Abychom ji mohli řešit, chceme mít spis v Brně," vysvětlila Jana Slaběňáková.

Student Jandl se v dohledné době do Brna nedostane. "Zůstává otázkou, proč se náměstek hejtmana snaží dokumenty vypovídající o jeho minulosti před veřejností schovat," nadhodil.

Je zvědav, jestli objeví něco nového. "I když má pan Sloup vysokou školu SNB, musí si být vědom, že se stížností uspět nemůže," dodal Dominik Jandl.

Václav Sloup ve čtvrtek nereagoval. Nezvedal telefon a jeho vyjádření se nepodařilo získat ani prostřednictvím krajského úřadu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video