Julian Assange (2. října 2010)

Julian Assange (2. října 2010) | foto: AP

Naložme s WikiLeaks jako s válečným nepřítelem, hlásá televize Fox News

  • 451
WikiLeaks vyhlásil Spojeným státům politickou válku a s jeho vedením v čele s Julianem Assangem by mělo být naloženo jako s nepřátelskými bojovníky, hřímá komentátor konzervativní televize Fox News Christian Whiton. Reaguje tak na zveřejnění téměř 400 tisíc tajných amerických dokumentů o invazi v Iráku.

Ty odhalují, že v blízkovýchodní zemi zemřelo během spojeneckého tažení o 15 tisíc civilistů víc, než dosud USA přiznaly. Americká armáda navíc prý přehlížela, když irácké bezpečnostní složky mučily vyšetřované (více o úniku tajných dokumentů).

Zveřejnění citlivých tajných informací z invaze do Iráku nebylo jediné - v červenci WikiLeaks vyvěsil na svůj web podobné dokumenty z války v Afghánistánu. Z nich vyplynulo, že bezpečnostní situace v zemi je horší, než se obecně prezentuje (více o tomto úniku čtěte zde).

Obojí vzbudilo v USA a hlavně v Pentagonu obrovský poprask. V případě Afghánistánu americká armáda zareagovala obviněním, že tím web může ohrozit životy bojujících vojáků i civilistů. Ohradila se i proti spisům z tažení v Iráku: velitel amerických jednotek z let 2004 až 2007 generál George Casey nejzávažnější tvrzení prostě odmítl.

Nyní se do WikiLeaks a jeho šéfa tvrdě pustili někteří konzervativní komentátoři v čele s Christianem Whitonem, jenž v minulosti působil na americkém ministerstvu zahraničí.

Na Guantánamo s nimi, naznačuje komentář

"Je to závažný problém pro naši národní bezpečnost. Není to o vládní transparentnosti nebo svobodě slova, což tvrdí WikiLeaks a její šéf, jistý Julian Assange," rozčiluje se na webu americké konzervativní televize Fox News Whiton, který vzápětí označuje celou věc za politickou válku proti USA.

Umí roztřást generály i Bílý dům

Deset největších odhalení webu WikiLeaks

Bílému domu i Kongresu vyčítá, že nebyli schopni serveru ve zveřejnění citlivých dat zabránit. Washington pak vyzývá k tomu, aby s vedením serveru naložil na základě vojenských zákonů jako s "válečnými bojovníky". Naznačuje tím, že by měli skončit v Guantánamu, po boku talibanců, podotkl britský list The Independent.

Ve svém rozhořčení není Whiton sám. Například ve sloupku listu The Washington Times tento týden zazněla věta: "Vláda by se měla angažovat ve válce proti přítomnosti serveru WikiLeaks." A podobných případů by bylo více, uvedl deník The Independent.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová mezitím vyzvala Washington a Bagdád, aby prošetřily údajné porušování lidských práv, na které dokumenty zveřejněné WikiLeaks poukazují. "Americké i irácké úřady by měly udělat vše, co je v jejich silách, aby prošetřily všechna podezření vyplývající z těchto dokumentů," uvedla.

Obvinění ze znásilnění a odchod ze cnn

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se po zveřejnění informací o válce v Afghánistánu ocitl v hledáčku švédské policie kvůli údajnému sexuálnímu zneužití. Assange obvinění odmítl a tvrdil, že bylo součástí pomlouvačné kampaně Spojených států proti jeho webu (více o jeho obvinění).
Před pár dny odmítl pokračovat v rozhovoru ohledně zveřejnění dokumentů z Iráku pro televizní stanici CNN, když se ho reportérka ptala na jeho obvinění ze znásilnění ve skandinávské zemi. "Odejdu, pokud budete kontaminovat toto extrémně vážné interview otázkami o mém životě," pohrozil jí. Redaktorka nicméně odvětila: "Ono to ale ovlivňuje WikiLeaks. Assange svým odchodem znovu pohrozil a nakonec se zvedl, sundal mikrofon a odešel.

Je dobře, že server WikiLeaks zveřejňuje utajované dokumenty o amerických válečných akcích?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 17. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 6486
NE
NE 3379

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video