Výpis latinských bohoslužebných textů kdosi přizdobil kresbičkou halapartníka.

Výpis latinských bohoslužebných textů kdosi přizdobil kresbičkou halapartníka. | foto: Jana Šílová

Historici našli povolávací rozkaz od Jiřího z Poděbrad i další listiny

  • 20
Desítky středověkých listin objevili archeologové v Kadani při průzkumu kaple ve věži radnice. Nejzajímavějším nálezem je povolávací rozkaz českého krále Jiřího z Poděbrad z roku 1468. Král povolával do zbraně obyvatele Kadaně v roce, kdy válčil proti uherským vojskům Matyáše Korvína.

Písemnosti ze druhé poloviny 15. století jsou už několikátým výjimečným nálezem v Kadani.

"Dokumentují v různé míře a kvalitě souvislosti dobového politického, hospodářského i každodenního života," zdůraznil jejich význam historik kadaňského muzea Lukáš Gavenda.

Listiny pocházejí nejspíše z kanceláře tehdejšího středověkého města. Kdosi je vložil v látkovém pytlíku do písku pod podlahu kaple.

Většinu nálezu tvoří takzvané missivy, což je jiný název pro staročeské označení "listů posélacích", jež různí odesílatelé adresovali do Kadaně.

Zhruba tři desítky listů jsou psané německy, asi dvacítka česky. Pisateli byly i významné osobnosti své doby.

"Nejčelnější místo zaujímá jistě povolávací rozkaz krále Jiřího pro Kadaňany z podzimu 1468, zprávy podkomořího Samuela z Hrádku a Valečova o vývoji situace při obraně země proti Matyáši Korvínovi či žádost krále Vladislava Jagellonského vůči Janu Hasištejnskému z Lobkovic z roku 1482, aby přiměl kadaňského měšťana Šoce splatit dluh několika kop grošů rakovnickému mlynáři Vackovi," přibližuje Gavenda nejvýznamnější dopisy.

Listiny si prohlédne i veřejnost

Do Kadaně psaly z různých důvodů v 15. století i další tehdy známé osobnosti. K nejvýraznějším patřili vedle zmíněných panovníků třeba Jindřich z Plavna, Beneš z Weitmile či radní z Plzně, Chebu a Chomutova.

Zajímavostí mezi listinami je výpis latinských bohoslužebných textů, jejichž okraj zdobí kresbička halapartníka, již si kdosi namaloval patrně při svém rozjímání.

Unikátní objev středověkých dopisů učinili archeologové v červnu 2011 při opravě kaple v radniční věži. Kompletní přehled toho, co pod dlaždicemi našli, ale historici představili až nyní.

V současné době jsou všechny listiny v kadaňské pobočce okresního archivu a čekají na odborné restaurování. Po něm budou listiny zpřístupněné i veřejnosti.

Nálezů už bylo víc, včetně svatých ostatků

Kadaňské muzeum zkoumalo kapli ve věži v rámci záchranného výzkumu společně s Ústavem archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě. Pod podlahou kaple našli historici nejen listiny, ale také další zajímavé nálezy.

"Byly tam zajímavé fragmenty dutého skla, například zdobný kroužek z renesančního poháru nebo tři patrně nepoužité železné hroty šipek do kuše," dodal Gavenda. Mezi nálezy byly i části pečetí středověké šlechty či měst, jako jsou Karlovy Vary nebo Žatec.

Archeologové v Kadani už loni představili také dva nálezy svatých ostatků. Jeden, vosková schránka ze 14. století s ostatky svatého Václava, svatého Mikuláše a Panny Marie, byl rovněž v kapli v radniční věži. Druhý, kůstky ve skleněné baňce z 15. století, pochází z kaple svaté Kateřiny ve františkánském klášteře a odborníci ho stále zkoumají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video