Poslat peníze podvodníkům je stejné, jako je prohrát ve výherním automatu, rozhodl soudce

Poslat peníze podvodníkům je stejné, jako je prohrát ve výherním automatu, rozhodl soudce | foto: Profimedia.cz

Naletěl nigerijským podvodníkům, musí do vězení

  • 14
Josef Lelek uvěřil podvodníkům z Nigerie, kteří slibovali rychlé zbohatnutí. Teď pyká za to, že kvůli riskantnímu obchodu připravil jiné o miliony. Náchodský okresní soud poslal bývalého jednatele zemědělské společnosti Bor v Bezděkově nad Metují na 3,5 roku do vězení.

Lelek v letech 1998 až 2003 poslal na neznámé účty v Nigérii miliony korun.

Nebylo by na tom nic nekalého, nebýt toho, že tento dnes dvaašedesátiletý muž připravil podílníky společnosti i další lidi, kteří mu na to půjčili peníze, o víc než deset milionů korun.

"Ze společnosti Bor vyvedl přes šest milionů korun, zbytek peněz na obchod si jejím jménem vypůjčil od soukromníků," uvedl předseda senátu náchodského soudu Pavel Ruml.

Svědci uvedli, že jim Lelek sliboval, že pokud do obchodu investují, dostanou procenta ze zisku. Své peníze ale už neviděli.

Obžalovaný vinu odmítl a tvrdil, že vedení společnosti o celé věci vědělo, nikdo mu v tom nezabránil, a proto se domníval, že s tím všichni souhlasí.

K tomu, proč peníze do Nigérie posílal, uvedl: "Reagoval jsem na písemnou nabídku výhodného obchodu došlou z Nigerie od neznámé osoby vystupující pod jménem Top Owen."

"Neobohatil se, ale způsobil škodu své společnosti. Cizí peníze poslal na jemu neznámý účet a tím se nad nimi zbavil jakékoliv kontroly. Je to stejné, jako kdyby je prohrál ve výherním automatu. Obžalovaný naletěl podvodníkům," uvedl Ruml.

Soud se ztotožnil s obžalobou jen z části. Žalobce Lelka vinil i z toho, že v roce 2003 nepodal včas návrh na konkurz společnosti Bor. K potrestání za tento čin však soudu chyběly důkazy. Rozsudek není pravomocný.


Video