Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Led paralyzoval dopravu v Česku, to nejhorší však teprve přijde

  16:21aktualizováno  23:17
Mrznoucí déšť, který během dne pokryl ledovkou Moravu se přesouvá do Čech a komplikuje dopravu v okolí Prahy. "To už není déšť, to je dopadající led," řekl iDNES.cz mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský. Podle předpovědí meteorologů se situace nemá zlepšit ani během úterka. Pražská primátorka svolala kvůli situaci v dopravě krizový štáb.
Námraza v Praze (1. prosince 2014)

Námraza v Praze (1. prosince 2014) | foto:  František Vlček, MAFRA

Dráhy i správce kolejí se snaží zprovoznit dopravu za pomoci veškerého personálu, který je k dispozici. Vzhledem k neustávajícímu dešti, jde však odstraňování ledu z trakčního vedení pomalu. Další namrzající déšť přitom stále padá a podle předpovědí by neměl ustávat až do úterních odpoledních hodin. „To, co nás při téhle předpovědi čeká, bude to největší peklo,“ řekl iDNES.cz krátce před pondělní 23. hodinou mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský.

Železnice se přitom do potíží dostala už v podvečer. Situace se prudce zhoršila nejprve v Olomouckém kraji a později i v okolí Brna. Námraza tam obalila troleje natolik, že vlaky zůstaly bez proudu a zastavily se. Situace se stala v dopravní špičce, a tak na vyproštění souprav či odjezd z nádraží čekaly tisíce lidí.

„Část těch vlaků se podařilo stáhnout a lidé se pak dohodli s příbuznými nebo si pronajali někde pokoj. I tak máme stále na dráze stovky lidí,“ řekl Ptačinský.

Elektrické vlakové soupravy se v okolí Olomouce zastavily a Dráhy dělají, co mohou, aby soupravy za pomoci dieselových lokomotiv dostaly do stanic. „Teď se na Olomoucku nedá dostat téměř nikam. Je lepší, když lidé někde přespí a počkají do rána,“ dodal Ptačinský.

Podívejte se, jak situace vypadala odpoledne na Pražském okruhu:

Olomoucko pod ledem

„Největší problémy jsou nyní na Hané - Olomoucko, Přerovsko, Prostějovsko. Sběrače elektrických lokomotiv se nedostanou k proudu kvůli námraze na trolejích, takže nám vlaky zůstaly stát jak na trati, tak ve stanicích,“ řekl iDNES.cz po 19. hodině mluvčí Českých drah Radek Joklík

Ve 21 hodin se situace na železnici dále zhoršovala. „Kvůli námraze nejezdíme už ani na hlavním koridoru mezi Prahou a Brnem v úseku Kolín - Velim. Doprava je zastavena také na řadě tratí kolem Prahy. Mezi Masarykovým nádražím a Nymburkem je zastaven provoz osobních vlaků. Doprava stojí v Hostivaři, Benešově. Velmi omezený provoz mají Praha - Vysočany, Lysá nad Labem, Milovice,“ popsal Joklík.

Potíže v železniční dopravě se objevovaly už kolem 16. hodiny, ty velké přišly ale až s pondělním podvečerem.

Kolem 19. hodiny vlaky uvázly na hlavním železničním koridoru mezi Olomoucí a Ostravou. „Situace se týká řádově desítek spojů a může jít o tisíce cestujících,“ dodal mluvčí. Ti zůstali ve vlacích bez vytápění.

Situace se zlepší až v úterý odpoledne

Před 21. hodinou se mrznoucí srážky táhly v úzkém pruhu napříč Českem od Chebu, přes Prahu, Olomouc až po Vsetín. Na severu a jihu se ale vyskytovaly velmi zřídka.

Začal se také objevovat déšť se sněhem. Padal například v Čáslavi.

Teploty se stále drží kolem nuly.

Situace bude nejhorší v noci a v úterý dopoledne, pak by se měla uklidňovat,“ řekl iDNES.cz Jan Doležal z Českého hydrometeorologického ústavu.

V noci na středu budou teploty ještě kolem nuly, ve středu přes den ale bude 1 až 5 stupňů. Stejně to bude i v dalších dnech, v noci bude slabě mrznout, přes den ale teploty zůstanou nad nulou.

Situace se zkomplikovala v době dopravní špičky a dotkla se všech typů spojů - rychlíků či pendolin. Potíže mají i soupravy soukromých dopravců. Leo Expresu zůstaly na trati tři soupravy. Cestujícím vrátí jízdné a polovinu této hodnoty jim navíc firma přičte k jejich jízdenkovému kreditu.

Podle Joklíka jde o kalamitní stav. „Je to hodně špatné, takto silnou námrazu nepamatuji,“ říká letitý mluvčí ČD.

„Nedaří se sehnat náhradní autobusovou dopravu, protože dopravci jednak nemají volnou kapacitu a pak také kvůli ledovce je na některých místech jezdit nebezpečné. Na tratě jsme proto poslali dieslové lokomotivy, které postupně provážejí vlaky úseky s namrzlými trolejemi. To ale nebude trvat minuty, ale řádově hodiny,“ popsal Joklík.

ČD proto varují, že provoz bude zcela jistě postižen ještě v úterý ráno. „Pokud to jen trochu jde, chceme lidi poprosit, aby cestování omezili,“ uvedl Joklík.

Dráhy alespoň prodlužují pracovní dobu na nádražích. „Dali jsme vědět do stanic, aby se nezavírali pokladny, čekárny a aby vyšel personál lidem, kteří tam zůstávají, vstříc,“ dodal mluvčí ČD. Ten nepředpokládá, že by lidé museli ve vlacích nocovat, dráhy totiž potřebují spoje vyprostit a poslat do provozu.

Hodiny čekání na vyproštění

SŽDC poslala do terénu všechny čety. Řeší namrzlé troleje, popadané větve a kmeny nebo přerušené či prověšené trakční vedení. „Od Havlíčkova Brodu směrem na východ se pracuje úplně všude,“ řekl iDNES.cz mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.

„V této fázi začíná mít problém nejen infrastruktura, ale i stroje, kolabují generátory. Je to velmi náročný večer,“ popsal Joklík.

Čety například mechanicky otloukají námrazu z trolejí. „Jenže stále prší a mrzne, takže jakmile ujedou desetikilometrový úsek a stlučou námrazu, mohou začít znovu,“ popsal Ptačinský. V terénu je i mechanizace. „Pokud se nezmění počasí, nebo nám aspoň trochu nepomůže vítr, moc s tím dělat nemůžeme,“ dodal mluvčí SŽDC. Předpověď ale říká, že situace se zlepší až ve úterý odpoledne.

Stejně jako ČD i SŽDC mluví o tisících lidí, kteří musí vyčkat na nádraží nebo ve vlacích. „Někteří tam jsou už dvě hodiny,“ podotkl o půl osmé večer Ptačinský.

Potíže v MHD

Od odpoledne hlásí potíže v MHD Brno (více čtěte zde) a Zlín.

Podívejte se, jaké problémy způsobily namrzlé troleje ve Zlíně:

V Brně zůstává problematická situace a nedaří se obnovovat provoz. „Sestavujeme krizový scénář na úterý, protože to nevypadá, že by mělo přestat pršet,“ řekla iDNES.cz po 20. hodině mluvčí Dopravního podniku Brno Linda Hailichová. Krizi by mělo vyřešit omezení tramvajové dopravy a nasazení náhradních autobusů. Pokud by se opakovala stejná situace jako v pondělí, Brno zváží úplné zastavení tramvajové dopravy. Doprava by pak byla v podobném režimu, v jakém jezdí noční spoje.

V podvečer se situace prudce zhoršila v Praze. Kvůli namrzlým trolejím přestala jezdit většina tramvajových linek. Dopravní podnik je zpočátku nahrazoval autobusy (více čtěte zde). Organizátor pražské dopravy, společnost Ropid varuje, že spoje čeká výrazné omezení i v úterý ráno, a to i v okolí Prahy. 

Pražská primátorka Adriana Krnáčová svolala kvůli situaci v dopravě na půlnoc krizový štáb.

Nová část Pražského okruhu stála

Potíže jsou také na silnicích. Odpoledne bourala auta na Pražském okruhu. „V blízkosti Lochkovského tunelu se po 15. hodině stalo několik dopravní nehod. Doprava je proto tunelem vedena kyvadlově,“ upozornila mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová v 16:09.

Mezi Lochkovským a Cholupickým tunelem se proto po 16. hodině utvořila kolona.

Policie v té době věděla o čtyřech dopravních nehodách na Pražském okruhu. Všechny byly poblíž zmiňovaného tunelu. V jednom případě bourala na jednom místě čtyři auta, v dalším tři.

Bouralo se i na R6

Středočeští policisté evidovali do podvečera 36 nehod na Kladensku, Rakovnicku a Berounsku. Obešly se bez zranění. Jen u Stochova záchranáři ošetřili zlomenou ruku.

„V současné době máme problémy s namrzlými vozovkami už jen na Kladensku a Rakovnicku,“ řekla iDNES.cz v 18:43 mluvčí kladenské policie Michaela Nováková.

Hned sedm nehod se mezi 14:30 a 15:45 stalo na rychlostní silnici R6. Pět aut se zamotalo do jedné nehody u Nového Strašecí, jinde narazil vůz do svodidel.

Nehoda s vyšší škodou se stala mezi Slanými a Knovízí, kdy havarovaly dva kamiony a jeden skončil s rozpáraným bokem.

Silničáři jsou v terénu, sůl nefunguje

Silničáři mají v terénu všechnu techniku, přesto se nedaří zabránit haváriím a následným kolonám. Hlásí to alespoň ze Zlínského kraje

„Od noci jezdí komplet všechno. Sůl ale nefunguje, déšť ji spláchne a prakticky ihned za vozidly nám vozovka opět namrzá,“ cituje ČTK dispečera Správy a údržby silnic Kroměřížska Davida Zabloudila.

„Prší a při teplotách od minus jednoho do plus tří stupňů to namrzá všude. Opakovaně solíme, ale za auty to hned namrzá. Nejhorší je ale situace tam, kde se solit nemůže. Inertní posyp na ledovku není účinný. Kdo nemusí jezdit, ať raději nechá auto doma,“ varoval jednatel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Výstraha meteorologů

Meteorologové po 16. hodině upravili výstrahu před ledovkou.

Vysoký stupeň nebezpečí platí od pondělí 16:30 do úterý 18:00 pro Kraj Vysočina (Jihlavsko, Třebíčsko, Žďársko) a kraje Jihomoravský (Břeclavsko, Vyškovsko, Znojemsko, Brno - město a Brno - venkov), Zlínský (Vsetínsko Zlínsko, Kroměřížsko), Olomoucký (Olomoucko, Přerovsko, Šumpersko, Prostějovsko), Moravskoslezský (Frýdeckomístecko, Novojičínsko).

Nízký stupeň nebezpečí pak hrozí od 16:30 do úterní 18:00 v Praze, Středočeském, Karlovarském, Jihočeském, Pardubickém, Plzeňském, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém kraji a také v části Kraji Vysočina a krajích Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském.

Stejně jako v pondělí i v úterý bude zataženo. „V noci bude mrznoucí déšť přecházet ve sněžení. Nad 600 m nad mořem předpokládáme mrznoucí mlhy,“ popsal Jan Doležal z Českého hydrometeorologického ústavu. Noční teploty zůstanou mezi + 1 až - 3 stupni Celsia. Na severu a severovýchodě až - 5. Bude vát mírný východní vítr.

V úterý teploty budou kolem nuly, zataženo, místy déšť se sněhem. „Ráno a dopoledne, kdy bude chladněji, se může opět objevit mrznoucí déšť či sněžení,“ dodal Doležal. Na horách budou mrznoucí mlhy a mohlo by spatnoud 2 až 5 cm sněhu. Bude vát mírný východní vítr.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Jestli nepodepíše, bude mít velké problémy, vyhrožuje Trump Ukrajině

Americký prezident Donald Trump varoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského před vážnými problémy, pokud by odstoupil od připravované dohody o využívání ukrajinských nerostných surovin....

Sprejeři zastavili část pražského metra B. Před policií utekli do tunelu

Mezi konečnou stanicí Černý Most a Florencí na trase B nejezdilo v sobotu ráno dvě hodiny metro. Provoz nechala po 06:00 zastavit policie z bezpečnostních důvodů poté, co se několik lidí snažilo...

5. dubna 2025  8:11,  aktualizováno  8:33

Masakr na dětském hřišti. Ruský útok zabil dvě desítky lidí, z toho polovina jsou děti

Sledujeme online

Páteční ruský raketový útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně 19 životů, mezi mrtvými je devět dětí. Nejméně 50 lidí utrpělo zranění. Píše o tom agentura Reuters s odvoláním na místní...

5. dubna 2025  8:04

V Mexiku onemocněla ptačí chřipkou tříletá holčička, je ve vážném stavu

V Mexiku se objevil první případ přenosu ptačí chřipky typu H5N1 na člověka. Nemocná tříletá holčička leží ve vážném stavu v nemocnici. S odkazem na sdělení mexického ministerstva zdravotnictví o tom...

5. dubna 2025  7:15

USA začínají vybírat desetiprocentní clo na dovoz ze všech zemí světa

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Clo na prakticky veškeré zboží vyhlásil ve středu americký prezident Donald Trump. Od 9. dubna pak...

5. dubna 2025  7:04

Evropští vydavatelé otevřeným dopisem apelují na úřady EU kvůli AI

Evropské vydavatelské asociace se rozhodly upozornit na téma autorských práv a umělé inteligence. Otevřeným dopisem adresovaným vrcholným evropským úřadům chtějí otevřít téma dopadu umělé inteligence...

5. dubna 2025

Do Česka vstupuje německý diskont. Woolworth otevře první prodejnu v Třebíči

Německý diskontní řetězec Woolworth vstupuje na český trh a v polovině června otevře svou první kamennou prodejnu. Prvním městem, kde zákazníci budou moci nakoupit, se stane Třebíč, mluvčí...

5. dubna 2025

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Trump překonal nejhorší scénáře analytiků, možné už je vše, říká ekonom

Premium

Americký prezident Donald Trump tento týden uvalil na celý svět vysoká cla. Například dovoz z Evropské unie se kvůli nim prodraží o 20 procent. Podle hlavního ekonoma ČSOB Private Banking Dominika...

5. dubna 2025

Jdeme do finále. Velké opáčko z matiky jako naostro. Hodně štěstí

Premium

Je tu poslední test, který by vám měl pomoci s přípravou na přijímačky na střední školu. Pokud ukáže, že ještě v něčem z matiky pokulháváte, neztrácejte čas a zopakujte si potřebné v sérii testů...

5. dubna 2025

„Krásná a vítězná“ či „Rychle zemřít“. Jak je složité umění získat správné čínské jméno

Premium

Od naší spolupracovnice v Číně Jména jsou v Číně náročná věda, lidé tam totiž věří, že určují jejich osud a na výběr tak kladou velký důraz. Čínská jména si hledají i zahraniční hvězdy, ale i světové značky. Třeba českému bijci...

5. dubna 2025

Obří platy na univerzitě měli i prorektoři. Máme náročnou práci, říká vedení školy

Premium

Na Univerzitě Karlově panují dlouhodobě propastné rozdíly ve mzdách akademických pracovníků podle toho, na jaké jeho fakultě zrovna vyučují. Dramatické rozdíly jsou i v odměňování. MF DNES z přehledu...

5. dubna 2025

Ukronacisté útočí na bezbranné, uvedla Zacharovová. A na Ukrajině umíraly děti

Pokračující útoky ukrajinských ozbrojených sil na ruské civilisty naznačují, že příměří není součástí plánů kyjevského režimu, který nemá vůli po míru. Uvedla to v pátek ve svém komentáři mluvčí...

4. dubna 2025  21:23,  aktualizováno  22:33

Co chtějí USA po Evropě: lepší podmínky pro auta a maso, vadí regulace i daně

Vláda USA bude po Evropské unii požadovat zlepšení podmínek pro vývoz aut a zemědělských produktů do Evropy. Napsal italský deník Corriere della Sera, jehož zpravodajka mluvila s americkým ministrem...

4. dubna 2025  21:44