Zatím jsme si vyměňovali názory, říká Švejnar o jednání s poslanci.

Zatím jsme si vyměňovali názory, říká Švejnar o jednání s poslanci. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Nakupuji tu, jezdím metrem, přesvědčoval Švejnar

  • 310
Jan Švejnar, jehož chtějí sociální demokraté a zelení za prezidenta, "lovil" hlasy v dalších stranách. Profesor ekonomie se byl představit poslancům za KSČM a KDU-ČSL. "Byla to zajímavá diskuse, opravdu jsem se cítil jak doma na univerzitě," odpovídal poté 55letý Švejnar na dotazy novinářů.

Našel jste tedy u komunistů a lidovců podporu?
To zatím nelze vůbec odhadnout. A ani to nebylo cílem. Zatím jsme si vyměňovali názory.

Vadila by vám podpora komunistů, před nimiž vaše rodina emigrovala?
Samozřejmě, je to velice složitá situace. Proto jsem se také s nimi chtěl sejít, abych zjistil, jaké mají postoje. Já jim vyjádřil, jaké mám názory, a uvidíme, jak se jednání budou dál vyvíjet.

S čím tedy odjíždíte do USA?
S velmi dobrým dojmem v tom smyslu, že došlo k podstatné výměně názorů. Já jsem se dozvěděl hodně, co jsem o těchto klubech nevěděl, což je důležité. A jim dal informace o sobě v oblastech, kde doposud neměli jasno.

Co říkáte námitkám některých poslanců, že neznáte české reálie, když žijete od sedmnácti let ve Spojených státech?
Víte, to není pravda. Já jsem zde od roku 1990 velmi angažovaný. Založil jsem ekonomický institut CERGE, což je společné pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd. Řídil jsem tady Národohospodářský ústav. Mám zde hodně činností, chodím nakupovat, jezdím metrem, mám zde zubaře a doktora, koupil jsem si před několika lety byt.

A co říkáte výtkám, že jako předseda dozorčí rady banky ČSOB jste ve střetu zájmů?
To je opravdu nedorozumění. Jsem akademik, který působí v mnoha správních a dozorčích radách, ať už jsou to neziskové organizace nebo ziskové jako ČSOB. Jsem tam jako člověk s určitou mírou nezávislosti, odbornosti, kvalifikace. Ve chvíli, kdy bych se stal ústavním činitelem, tak samozřejmě na ty funkce rezignuji. Třeba americký ministr financí byl šéfem představenstva největší banky na Wall Streetu, rezignoval a nebyl problém.

Když budete zvolen, bude pro vás těžké opustit univerzitu v Michiganu?
Strašně těžké, opravdu jo. Dlouho jsem si to rozhodoval. A vlastně nyní o tom ještě uvažuji. Bude záležet na tom, jak velkou míru podpory budu mít, než se rozhodnu. Je to samozřejmě velká změna v životě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video