Palestinci nesou portrét zavražděného obchodníka Hamasu Mahmúda Mabhúha.

Palestinci nesou portrét zavražděného obchodníka Hamasu Mahmúda Mabhúha. - Mahmúd Mabhúh. | foto: AP

Nákupčí zbraní pro Hamas byl zabit v Dubaji, Palestinci ukazují na Izrael

  • 140
Soumrak agentů tiše a profesionálně likvidujících protivníky v zájmu svých vlád? Snad v Evropě, na Blízkém východě se jeví vše při starém. Svědčí o tom vražda Mahmúda Mabhúha, nákupčího zbraní pro vojenské křídlo radikálního palestinského hnutí Hamas.

Mabhúh byl zabit 20. ledna, hned první den svého pobytu v Dubaji, moderním arabském emirátu, kam přijel za obchodem. Zabil ho elektrošok. Poté, co byl zabijákem přidušen. Lídři Hamasu i Mabhúhova rodina mají jasno: byli to Izraelci! Nebo jejich agenti. A nejsou sami, kdo si to myslí.

Hamas slibuje odvetu, byť ne okamžitou: ve hře je totiž jednání o výměně zajatého izraelského vojáka Gilada Šalita za palestinské vězně. Výhodné by ve výsledku mohlo být hlavně pro Palestince. A izraelské úřady? Ty po svém zvyku na nařčení ohledně údajných akcí tajných služeb nereagují.

Jasno do příběhu nevnesli ani dubajští vyšetřovatelé. Ti se vytasili s informací, že útočníci měli "evropské pasy" a že to byli profesionální gangsteři.

Spisovatel brakových špionážních příběhů by příběh popsal třeba takto: "Mahmúd byl toho dne nervóznější než obvykle. Přicestoval do Dubaje nakupovat zbraně, což nedělal poprvé. Vždyť je zkušeným veteránem ozbrojeného křídla radikálního palestinského hnutí Hamas...

Toho dne i v poklidných Emirátech tušil nebezpečí. Jako vždy zabarikádoval dveře hotelového pokoje křeslem, přesto nespal klidně. Vtom se jeho pokojem mihla zakuklená postava, která začala padesátiletého muže dusit. Poté mu útočník na tělo přiložil jakýsi přístroj: elektrický výboj ukončil Mahmúdův život."

Vše se mohlo seběhnout i jinak. Jisté ale je, že Mahmúd Mabhúh, rodák z palestinského pásma Gazy, zemřel v úterý 19., či spíše ve středu 20. ledna. V Dubaji, jednom ze Spojených arabských emirátů. Pohřben byl v palestinském uprchlickém táboře nedaleko syrského hlavního města Damašku. Právě v Sýrii Mabhúh již desetiletí sídlil.

Hamas: Byli to Izraelci!

"My v hnutí Hamas žalujeme sionistického nepřítele, že zločinně zavraždil našeho bratra," píše se v prohlášení radikálů. Spojením "sionistický nepřítel" hamasisté označují bezpečnostní složky Izraele, ba mnohdy židovský stát jako celek.

Svět se o smrti nákupčího zbraní dozvěděl až po deseti dnech. Lidé z Hamasu chtěli sami prošetřit Mabhúhovu smrt. O spolupráci požádali také úřady Emirátů. Ty přišly s tím, že Palestince zabilo několik "osob s evropským pasem", prý snad profesionální zločinci.

"Nebyl to zdaleka první pokus o Mahmúdovu vraždu. Přežil útok v Gaze. Před půlrokem byl přiotráven a ležel v bezvědomí 36 hodin," uvedl pro izraelský server Ynet jeho bratr Faik, kterého Hamas o incidentu informoval záhy.

Zabil ho elektrický šok?

Není zcela jasné, jak palestinský radikál zemřel. Jedna z verzí říká, že byl dušen a posléze vystaven elektrickému šoku. Což má potvrdit i jistá francouzská laboratoř, která obdržela blíže neurčený "materiál".

A proč měli Izraelci útočit právě na Mabhúha, který sice patřil k zakladatelům a vlivným, nikoli však nejdůležitějším členům vojenského křídla Hamasu?

Židovský stát ho viní ze dvou konkrétních únosů a zabití izraelských vojáků. Jeho oběťmi mají být Avi Sasportas a Ilan Saadon. První byl unesen v roce 1989 u izraelského Aškelonu, jeho tělo bylo nalezeno v témž roce. Ostatky Saadona, který zmizel rovněž v roce 1989, byly objeveny až v roce 1996.

"Izraelci mají dlouhou paměť, byť z toho nelze dělat okamžité závěry," vyjádřil se pro agenturu Reuters s příslovečnou opatrností nejmenovaný diplomat sídlící v syrském hlavním městě. "Pro Izraelce mohlo být snazší zabít ho v Dubaji než v Damašku," dodal zdroj.

Přitom donedávna platil emirát Dubaj k místům, kde hamasistům – či členům jiných kontroverzních hnutí – nehrozilo zvláštní nebezpečí. To se změnilo loni v březnu, kdy tu byl zastřelen někdejší čečenský povstalec Salim Jamadajev, kterého tu dostihla snad Moskva či znepřátelené čečenské klany.

Izraelská vláda zatím nevydala k incidentu žádné komuniké. V posledních letech se tak chová vždy, kdy je nařčena z likvidace osob, jejichž odchod ze světa by jí nevadil. Armáda židovského státu považuje za důležité, aby pomstila izraelské občany či vojáky unesené a zabité arabskými radikály. Vždy také usiluje o návrat jejich ostatků do Izraele.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video