Nový obrněný transportér Pandur II pro českou armádu.

Nový obrněný transportér Pandur II pro českou armádu. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Nákup vojenských transportérů za 11,5 miliardy míří do vlády

  • 7
Ministerstvo obrany dokončuje smlouvu na nákup nových obrněných transportérů Pandur od firmy Steyr. Vláda možná rozhodne o zakázce za 11,5 miliardy korun ještě v únoru.

"Dokončujeme vyjednávání o konečné podobě smlouvy, materiál by se mohl dostat do vlády ještě v únoru," řekl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Podrobnosti smlouvy na nákup 107 obrněnců ale zatím ministerstvo zveřejňovat nebude.

Armáda původně měla dostat 199 nových transportérů Pandur. Vláda ale v prosinci 2007 smlouvu na dodávku transportérů Pandur II za 20 miliard korun rakouské firmě Steyr vypověděla s tím, že transportéry neuspěly v testech a výrobce se kvůli tomu opozdil s dodávkou prvních kusů.

Po sérii jednání s výrobcem nakonec kabinet loni na jaře dal výrobci druhou šanci a schválil memorandum, které obsahovalo dohodu o novém nezávislém testování dvou transportérů Pandur pro českou armádu. Novými testy obrněné vozy na podzim prošly.

Podle nové varianty by měla armáda dostat již jen 107 kusů v šesti modifikacích. Kromě 72 kusů v bojové verzi s věžovou nástavbou má armáda zájem ještě o velitelskou verzi, průzkumnou, ženijní a vyprošťovací.

Novými stroji Pandur II chce armáda nahradit zastaralé transportéry OT-64, které slouží od druhé poloviny šedesátých let minulého století.

Na výrobě se budou podílet české firmy

Profit z pořízení nových transportérů by měly mít i české firmy, půjde přitom zhruba o pět miliard korun ve formě takzvaných přímých offsetů.

Na nepřímých offsetech, které mají v budoucnu dosáhnout dvojnásobné výše, už začal Steyr předem spolupracovat s českou zbrojovkou VOP-025 Nový Jičín. Ta dodává komponenty pro část z 260 pandurů, které si objednala portugalská armáda.

Na výrobě pandurů se podle ČTK bude podílet dvanáct českých firem. Největší díl ve finančním objemu připadne na VOP-026 Šternberk, podle odhadu generálního ředitele Jiřího Hynka by mohlo jít o 1,5 miliardy korun.

Dodavatel podvozků VOP-025 z Nového Jičína počítá se zakázkami za 800 milionů korun. Výrobce přístrojů pro hlasovou a datovou komunikaci, satelitní navigaci a specializovanou elektroniku pro letecký průmysl Dicom plánuje přímé dodávky v řádu desítek milionů korun.

Mezi dalšími dodavateli jsou například Meopta a vsetínská zbrojovka ZVI, která má dostat zakázku na munici v hodnotě přes půl miliardy korun. Ani jeden z tuzemských subdodavatelů však dosud nemá se Steyrem podepsanou smlouvu.

, natoaktual.cz

Video