Nákup stíhaček sněmovnou neprošel

  • 36
Praha - Osud zákona o nákupu nových armádních stíhaček zůstává stále nejasný. Vládě Miloše Zemana se totiž nepodařilo před Poslaneckou sněmovnou nákup 24 letounů Gripen pro armádu prosadit. Poslanci vrátili vládní projekt zpět k projednání do výborů. Jednání provázelo několik zmatků, kvůli kterým museli poslanci hlasování opakovat.

Vrácení zákona do sněmovních výborů navrhli při jednání komunističtí poslanci. Spolu s ODS totiž kritizovali, že ČSSD předložila rozsáhlý pozměňovací návrh, který zásadně změnil způsob financování nákupu stíhaček.

Vládní návrh totiž počítá mimo jiné s tím, že letouny JAS-39 Gripen za více než 60 miliard korun nakoupí republika z výnosů z privatizace státního podílu v Českém Telecomu a ne prostřednictvím úvěru, jak původně kabinet zamýšlel.

"Vláda obrací záměry každý týden o 180 stupňů," uvedl předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas (ODS). V dlouhé sněmovní rozpravě poznamenal, že nákup letounů od samého počátku provázejí zmatky, nečitelnost a právě zásadní změny názorů. "Vláda nemá nákup hlouběji promyšlen."

Podle poslance ODS Hynka Fajmona proto není možné, aby o nákupu stíhaček rozhodla ještě současná vláda. "Není možné rozhodnout a obrovské finanční závazky nechat na bedrech vládě budoucí," řekl Fajmon, člen výboru pro evropskou integraci.

Podle něj by měla definitivní slovo o nákupu nových stíhaček říci právě až nová vláda po nadcházejících volbách a navíc po novém a otevřeném výběrovém řízení. "Řízení musí být transparentní a ne, aby z něj postupně odešli všichni zájemci a zůstal jedinný kandidát. Osobně nejsem proti záměru, aby měla česká armáda nadzvukové letouny, ale zůstává otázkou, zda je nejvhodnější Gripen," řekl.

Klíčové první hlasování jen o několik kroků nestihl  předseda vlády Miloš Zeman, který se v těchto dnech pohybuje po sněmovně s hůlkou. Sněmovnu proto požádal, aby hlasovala opakovaně.
Místopředseda sněmovny Ivan Langer (ODS) ale takové hlasování neumožnil s tím, že zpochybnit hlasování může pouze poslanec, který se takového hlasování účastnil.

Předloha míří znovu do výborů
Předlohou se proto budou znovu zabývat výbory zahraniční, rozpočtový a bezpečnostní. "Celá věc kolem nákup stíhaček je stále velmi otevřená, netroufám si tvrdit, jak dopadne," poznamenal člen výboru pro obranu a bezpečnost Radim Turek (ČSSD).

"Situace je už i tak dosti bojová. Návrh zákona nyní prakticky visí mezi prvním a druhým čtením," dodal Turek. Poslanecká sněmovna by se  návrhem měla znovu zabývat ještě během této schůze pravděpodobně příští týden.

Poslanci by ve výborech měli projednat všechny podrobnosti smluv o nákupu stíhaček. Součástí kontraktu jsou například i zpětné investice výrobce, britsko-švédského konsorcia BAE-Systems/SAAB, do české ekonomiky ve výši 150 procent ceny zakázky. Offsety by měly dosáhnout 82 miliard korun.

"Můžeme si alespoň opět důkladně projít body, které jsou jablkem sváru," uvedl bezprostředně po hlasování ministr obrany Miroslav Tvrdík.

Jednání provázely zmatky při hlasování
Samotné hlasování o nákupu letounů provázely zmatky. Kvůli absenci premiéra Zemana opozice o jediný hlas prosadila návrh, aby se zákonem znovu zabývaly sněmovní výbory.

Nejprve jeden z poslanců požádal o opakování hlasování. Při opakovaném hlasování ale chybělo v jednací síni 12 sociálních demokratů včetně premiéra Miloše Zemana. V klíčovém hlasování podpořili vrácení zákona do výborů poslanci ODS, KSČM, sedm poslanců Unie svobody a lidovecký Vilém Holáň. Ostatní hlasovali proti.

Velvyslanec Stapleton: Američané o Gripenech pochybují

Přítomnost alespoň jednoho z dvanácti chybějících sociálních demokratů by totiž zvýšila hlasovací minimum a opozice by se svým návrhem neuspěla.

Po půlhodinovém přerušení zasedání však sněmovna rozhodla, že se bude hlasování znovu opakovat. V něm se však opět potvrdil předchozí výsledek, díky kterému se návrh vládního zákona o nákupu stíhaček vrátí zpět do výborů.

Zeman: Stát může přijít o miliardy
Premiér Miloš Zeman prohlásil, že pokud sněmovna nákup stíhaček JAS-39 Gripen pro armádu nepodpoří do voleb, může kvůli tomu stát ztratit několik miliard korun. Pokud by se země dohadovala s výrobcem až po červnu, hrozí vážné nebezpečí, že výhodu zaváděcí ceny získá Polsko, nikoli České republika. Současná nabídka firmy BAE-Systems/SAAB podle něj platí do 30. června.

Poslanci ODS krátce po hlasování obvinili ČSSD a lidovce z toho, že hledají všechny cesty, jak zákon v parlamentu prosadit ještě před volbami. Nové projednání ve výborech by totiž mohlo celou proceduru schvalování zákona pozdržet a vláda by pak musela žádat případně o svolání mimořádné schůze.


Video