Proces nákupu 60 nových stíhaček (na snímku jeden z kandidátů F-35) je dlouhodobý. Že procesní krok - postoupení informací americkému Kongresu - nastal právě teď, je spíše shodou okolností.

Proces nákupu 60 nových stíhaček (na snímku jeden z kandidátů F-35) je dlouhodobý. Že procesní krok - postoupení informací americkému Kongresu - nastal právě teď, je spíše shodou okolností. | foto: Projekt Joint Strike Fighter

Tichý orel, nebo Blesk? Jižní Korea koupí 60 „neviditelných“ stíhaček

  • 61
Zatímco Severní Korea den za dnem hrozí útokem, aniž by bylo jasné, čeho přesně chce dosáhnout, Jih nestojí se založenýma rukama. Soul pokračuje ve výběru nových stíhaček, kterých chce koupit 60. Zvažuje letouny kategorie "stealth", které dosud ve výzbroji neměl, i další radarem těžko zachytitelné stroje.

Poslední krok v procesu výběru 60 nových jihokorejských stíhaček byl popravdě řečeno formální: Pentagon předal parametry možného zbrojního obchodu americkým kongresmanům, což je podmínka pro budoucí uzavření kontraktu. I tak to ale v ovzduší zvýšeného napětí kolem 38. rovnoběžky je určitý symbol.

Stíhací letectvo Jižní Koreje

Soul chce šedesátkou moderních stíhaček výrazně posílit schopnosti svých vzdušných sil.

Stroje by doplnily nynějších 60 stíhaček F-15 (korejská mutace) a zhruba 130 lehčích strojů F-16. Do výslužby by naopak putovalo na 70 strojů F-4 Phantom II, tedy typu, který se osvědčil ve vietnamské válce, ale nyní už je silně zastaralý.

Republic of Korea Air Force (ROKAF) kromě uvedených typů ještě disponuje přibližně 170 zastaralými, ale provozně levnými stíhačkami F-5.

Jihokorejci totiž chtějí nejmodernější techniku: buďto radarem nezachytitelné stíhačky páté generace
F-35 Lightning II, nebo osvědčené, výrazně modernizované F-15, jejichž nová verze Silent Eagle má výzbroj ukrytou v šachtách uvnitř trupu a nepřátelským radarům také může působit potíže.

A také eurofightery, jejichž tvůrci jim do vínku dali aspoň snížený radarový odraz zepředu. Zájem měli i o stroje F-22 Raptor, patrně nejlepší stíhací letouny na světě zařazené ve službě, ale těch si Američané cení příliš na to, aby je prodali.

"Jižní Korea zřejmě definitivně vybere typ letounů ještě během roku 2013," napsal server DefenseNews.com.

Klíčová role letectva

Letectvo by v případném konfliktu mezi oběma Korejemi zřejmě sehrálo významnou roli. Radarem nezachytitelné jihokorejské stíhačky by například měly lepší šanci proniknout severokorejskou protivzdušnou obranou.

Tu experti označují za nejhustší na světě. Přestože její technická úroveň obecně není vysoká, KLDR po zkušenostech s bombardováním během korejské války v 50. letech vybudovala vrstvenou a mnohonásobně zálohovanou síť, vybavenou kromě kvanta zastaralé techniky nejspíš také malým počtem poměrně moderních protivzdušných systémů KN-06 s dosahem až 150 kilometrů (více zde).

Eurofighter Typhoon Královského letectva (RAF)
F-15 Silent Eagle - modernizovaná verze F-15 se sníženým radarovým odrazem a

Eurofighter Typhoon (na snímku vlevo) má před stroji F-35 Lightning II (hlavní fotografie článku) a F-15 Silent Eagle (vpravo) tu výhodu, že už je v sériové výrobě. Jeho konkurenti na to ještě čekají.

Na jihokorejském letectvu by asi také spočívala tíha obrany před sebevražednou vlnou starších severokorejských letounů, kterými by KLDR mohla "zaměstnat" protivníka a ušetřit modernější letouny na další boje. Z některých severokorejských letišť se nad Soul dá dostat za šest minut.

Případný nákup šedesáti F-35A včetně příslušného vybavení, náhradních dílů, devíti náhradních motorů, výcviku a logistické podpory by stál 10,8 miliardy dolarů (218 miliard korun). Výše komerční složky případného nákupu "ef patnáctek" není známá, vojenská složka kontraktu by vyšla zhruba na 50 miliard korun.

Rakety v pozoru

Severní Korea rozmístila své rakety středního doletu, které mohou zasáhnout i Havaj.

Cena eurofighterů není známá. Analytik Raymond Jaworowski ale podle serveru FlightGlobal.com označil za favority americká letadla, protože s nimi už Korejci mají zkušenosti.

Máme nejmodernější letadla. A my je zase dodáme včas, trumfují se zbrojaři

Obě americké firmy si logicky pospíšily s vyzdvihnutím kvalit svých letounů. Mluvčí firmy Lockheed Martin Laura Siebertová uvedla, že F-35 dokáže zajistit bezpečnostní potřeby Jižní Koreje na dalších 40 let díky nejmodernější avionice dávající stroji velkou technologickou převahu.

Boeing kontroval prohlášením zdůrazňujícím dlouhodobou spolupráci s Jižní Koreou a osvědčenost letounů F-15, jejichž nové verze by dle svých slov dodal "podle plánu". Narážel tak na potíže s protahovaným a prodražovaným vývojem svého novějšího rivala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video