Je třeba vyvarovat se nahodilých nechráněných sexuálních kontaktů, radí hygienici.

Je třeba vyvarovat se nahodilých nechráněných sexuálních kontaktů, radí hygienici. | foto: Profimedia.cz

Nakažených syfilidou přibývá, lidé zapomínají na ochranu

  • 28
Počet nemocných syfilidou i nadále roste. Například v Praze bylo loni téměř o polovinu více nemocných než v roce 2007. Nárůst se ale netýká jen metropole, je patrný po celé republice. Podle hygieniků lidé podceňují ochranu.

V Praze loni hygienici zaznamenali 292 případů, což je téměř o 45 procent více v porovnání s 202 případy v roce 2007. Informovala o tom epidemioložka Zdena Jágrová z Hygienické stanice hlavního města Prahy (HSHMP). V metropoli přibývá syfilidy od roku 2005, od roku 2006 výrazně. Letos se ale po letech útlumu stoupající trend výskytu syfilidy objevil v celé republice.

Co je syfilis

Syfilis, nazývaná dříve příjice, je nemoc bakteriálního původu, která se takřka výhradě přenáší pohlavním stykem, ať už klasickým vaginálním, orálním nebo análním. Někteří mají v paměti roli Petra Čepka ve filmu Petrolejové lampy, který se nacházel ve třetím stadiu syfilidy.  
V první fázi se nemoc projevuje nebolestivým vředem a zduřením uzlin v místě, kde bakterie pronikly do organismu.
Jestliže se člověk neléčí, přechází nemoc do druhého stadia, ve kterém je dominantním příznakem vyrážka. Třetí je v českých podmínkách spíše výjimečné. Nastává po dlouhém období klidu, které může trvat až 20 let. Během něj jsou postiženy klouby, srdce, cévní i nervová soustava. Bakterie ničí kožní tkáně v oblasti obličeje, nosní přepážku i části patra. Objevují se těžké poruchy osobnosti, demence a progresivní paralýza.

Syfilis je bakteriálního původu, přenáší se zejména pohlavním stykem. "Syfilis v populaci evidentně je, a jakmile budou lidé nadále promiskuitní, bude výskyt stoupat," řekla Běla Studničková z HSHMP.

Od začátku letošního roku se nemoc například testovala mezi narkomany v kontaktním centru občanského sdružení Sananim. Podle vedoucí oddělení protidrogové prevence na pražském magistrátu Niny Janyškové se zjistilo, že z 91 testovaných lidí jich je pozitivních osm. "Syfilis ale není problémem jenom uživatelů drog," upozornila Studničková.

"V tomto případě se uživatelé drog nakazili proto, že byli promiskuitní, respektive si na drogu vydělávali sexem, tedy ne proto, že si aplikovali drogu. Je velmi dobře, že se Sananimu pomocí rychlotestů daří vyhledávat pozitivní osoby, které se pak dále léčí. Tím ubudou v populaci nové zdroje nákazy. Počet vyšetření zatím však není tak velký, aby se z toho daly vyvozovat nějaké závěry," doplnila Jágrová.

Podle ní je třeba o této nemoci lépe informovat veřejnost. "V dnešní době není problém se chránit. Je jen třeba vyvarovat se nahodilých nechráněných sexuálních kontaktů. Bylo by vhodné oslovit i skupinu mladých dospělých od ukončení školní docházky do asi 35 let. Chránit se je tak snadné," řekla Jágrová.

Před sto lety byla choroba mnohem rozšířenější než dnes; výskyt se povedlo snížit díky penicilinu. Poslední dobou ale podle Jágrové opět dochází k vzestupu sexuálně přenosných onemocnění nejen u nás, ale i ve světě. V celé České republice se v roce 2007 objevilo 822 případů syfilidy oproti 502 v roce 2006. Údaje za rok 2008 ještě nejsou k dispozici.

Testy na syfilis nelze provádět anonymně, nemoc se léčí antibiotiky. Hospitalizace trvá přibližně sedm dní. "Jedině včasná léčba na odborném pracovišti zajistí kvalitní život i v budoucnu," řekla Jágrová.

Například protidrogové společnosti řeší toto opatření tím, že klientům dávají pouze orientační test, který si navíc udělají oni sami. V případě pozitivního výsledku je posílají k lékaři.  

V Česku také v posledních letech dramaticky stoupá počet nakažených virem HIV, zájem státu o prevenci nemoci AIDS ale klesá. Ještě před dvěma lety existovala šedesátka státních poraden pro AIDS, z nichž 42 poskytovalo bezplatné testování na virus HIV. Dnes je takových zařízení jen šest. - čtěte AIDS v Česku přibývá, není se kde testovat

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video