Od roku 1983, kdy lékaři virus HIV/AIDS poprvé rozpoznali, již zabil po celém světě miliony lidí. Na obrázku virus HIV (zeleně) na bílé krvince. Ilustrační foto.

Od roku 1983, kdy lékaři virus HIV/AIDS poprvé rozpoznali, již zabil po celém světě miliony lidí. Na obrázku virus HIV (zeleně) na bílé krvince. Ilustrační foto. | foto: C. Goldsmith

Stát chce zamezit pandemii HIV, na osvětu nyní dává jen drobné

  • 7
Počet nakažených virem HIV/AIDS v České republice dlouhodobě stoupá. Jen za uplynulých deset měsíců evidují lékaři od začátku roku téměř dvě stě nových nemocných. Je to nejvíc v historii. Přesto jsou peníze vynaložené na prevenci zcela zanedbatelné oproti nákladům na léčbu nemocných.

O stále rostoucím počtu nakažených svědčí statistiky Státního zdravotního ústavu. Jen do konce října zaznamenali lékaři historicky nejvyšší počet nových případů od roku 1985, kdy se nemoc začala v tehdejším Československu monitorovat. Od ledna do konce října se HIV/AIDS nakazilo 183 Čechů a cizinců s trvalým pobytem a v listopadu přibylo dalších 15 nových případů, kalkuloval šéf Národní referenční laboratoře pro AIDS Vratislav Němeček.

Strašák jménem HIV/AIDS

V Česku je hlavním původem infekce stále přenos pohlavním stykem. HIV/AIDS se takto letos nakazilo 88 procent nemocných. Ostatní nakažení jsou většinou uživatelé drog. Virem se rovněž nakazily některé děti od matky. Přenos krevní transfúzí je v ČR de facto vyloučen díky screeningovým testům dárců. Podle expertů stojí za šířením nákazy zejména to, že strach lidí z nemoci opadl, při sexu se nechrání a chovají se promiskuitně.

Horšící se situaci chce nyní stát změnit. Od příštího roku plánuje odstartovat celostátní kampaň zaměřenou na prevenci tohoto nevyléčitelného onemocnění. Do českých ulic by se tak opět měly vrátit osvětové billboardy a plakáty, jak tomu bylo začátkem 90. let, kdy se o této chorobě široká veřejnost teprve dozvídala.

Ačkoli počet nakažených každým rokem stoupá, peněz putujících na prevenci onemocnění je stále méně. Ve srovnání s náklady na léčbu nemocných představuje třímilionová státní dotace na prevenci sotva jedno procento. Náklady na základní antiretrovirovou léčbu, která dovede průběh nemoci zmírnit, nikoliv však kompletně vyléčit, přijdou stát na tři sta až čtyři sta tisíc za každého pacienta s HIV/AIDS.

Peníze na osvětu dodá Brusel

Vzhledem k tomu, že neexistuje vakcína a není možné infikovaného pacienta úplně vyléčit, zůstává prevence nejúčinnějším a nejlevnějším prostředkem boje s nákazou, shodují se odborníci. Všeobecně totiž v populaci ubylo obav ze zákeřného onemocnění a kvůli nechráněnému sexu se smutné statistiky navyšují.

Češi nemoc podceňují

Rozhovor s odborníkem na HIV Miroslavem Hlavatým

Kdy přesně by plánovaná kampaň měla odstartovat, ovšem není jasné, uvedla manažerka Národního programu HIV/AIDS Džamila Stehlíková.

Peníze na osvětu by měl stát získat z evropských strukturálních fondů, ale projekt je stále ještě projednáván. Podaří-li se jej přes Evropskou unii protlačit, budou osvětové plakáty a billboardy k vidění po dobu několika let. Preventivní kampaň se zaměří zejména na mladé a na rizikové skupiny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video