Převoz nakaženého virem eboly (ilustrační foto)

Převoz nakaženého virem eboly (ilustrační foto) | foto: AP

Muž, kterému v USA diagnostikovali ebolu, letěl z Libérie přes Brusel

  • 20
Muž, u kterého lékaři v USA diagnostikovali ebolu, letěl z Libérie přes Brusel do Texasu. Když odlétal, nejevil žádné příznaky nakažení. Informace o jeho letu zveřejnilo liberijské ministerstvo informací. Texaské úřady nemají podezření, že by byl někdo další nakažen.

Liberijská vláda už dříve sdělila, že muž, když 19. září odlétal ze země, neměl horečku a ani nejevil další příznaky eboly, což značí, že nebyl infekční. Až po šesti dnech v USA muž vyhledal pomoc, minulý pátek ho však lékaři poslali domů s antibiotiky. V prvních dnech se totiž ebola projevuje jako jiná onemocnění.

Teprve od pondělí je nakažený muž, jehož identitu úřady kvůli ochraně soukromí nesdělily, ve vážném stavu v izolaci v nemocnici v Dallasu. První případ nákazy eboly na americkém kontinentu potvrdily úřady o den později (více zde).

Epidemie eboly

Zdravotní personál, který byl ve styku s nakaženým mužem, byl negativně testován na virus eboly. Přesto tři členové ambulance, která muže převážela, budou 21 dní v karanténě. 

Thomas Frieden, ředitel Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí, uvedl, že v Dallasu pracuje sedmičlenný tým, který se snaží zjistit, s kým mohl být nakažený v kontaktu.

Podle guvernéra Texasu Ricka Perryho nakažený muž přišel do styku s několika dětmi. Jejich identitu už úřady znají a děti jsou sledovány na příznaky eboly. Úřady v Dallasu oznámily, že muž během víkendu mohl přijít doma do kontaktu s pěti studenty. Ti však nemají žádné příznaky eboly. Texaské úřady tvrdí, že nemají podezření, že by byl někdo další nakažený ebolou.

Ebola má mezinárodní rozměr, tvrdí libérijský ministr

„Pokud se setkáte s někým, kdo byl v západní Africe v posledních 21 dnech a má horečku či další příznaky eboly, dejte ho hned do karantény a testujte ho na virus eboly,“ radil Frieden. Americké aerolinky již ohlásily, že kvůli ebole úzce spolupracují se Střediskem.

„Tento případ ukazuje jasný mezinárodní rozměr eboly. Libérijská vláda měsíce tvrdí, že tato nemoc není jen libérijský či západoafrický problém,“ uvedl ministr informací Libérie Lewis Brown.

USA již dříve ze západní Afriky evakuovaly tři své občany, kteří se začali léčit již v Africe.

Krvácivé horečce podlehlo 3 338 lidí

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu uvedla, že počet obětí eboly v západní Africe dosáhl 3 338 z celkového počtu 7 187 nakažených. Podle WHO již druhý týden v řadě klesá počet nově infikovaných lidí. Situace v některých oblastech se sice stabilizovala, Afrika je však daleka toho, aby dostala epidemii pod kontrolu, uvedla agentura Reuters.

Současná epidemie eboly nejvíce postihla Sierru Leone, Guineu, Libérii a rozšířila se i do Senegalu a Nigérie.

Ebola patří mezi nejagresivnější viry, s jakými se kdy lidstvo setkalo. Přenáší se stykem s tělními tekutinami infikovaného. Inkubační doba se pohybuje od dvou dní do tří týdnů. Mezi prvotní příznaky patří vysoká teplota, nevolnost, zvracení nebo průjem. V pozdějším stádiu nemoci nastoupí krvácivé projevy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video