Muž najížděl do policistů a nebyl spokojen s podmíněným trestem. (Ilustrační foto)

Muž najížděl do policistů a nebyl spokojen s podmíněným trestem. (Ilustrační foto) | foto: MF DNES

I pomalé najíždění do policistů je trestný čin, potvrdil Nejvyšší soud

  • 14
Nejvyšší soud rozhodl, že hrozba najížděním nebo najíždění na úřední osobu, například policisty, je trestným činem. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího soudu, který řešil dovolání třicetiletého muže. Ten před více než dvěma lety najížděl na policisty, aby jim zabránil pokutovat matku. Hájil se i tím, že na ně najížděl pomalu a opatrně.

"Kdo si myslí, že jen hrozbou najetím na úřední osobu nebo policistu se dopouští přestupku, se hluboce mýlí. Přitom není podstatné, jestli někoho zraní nebo ne," vysvětlil mluvčí Nejvyšší soudu v Brně Petr Knötig.

Podle soudu tak není nutné, aby řidič úřední osobu - v tomto případě policistu - bezprostředně ohrozil na zdraví či na životě tím, že by na něj najížděl větší rychlostí, kdy je pravděpodobnost vzniku zranění podstatně vyšší. Zákon totiž u tohoto skutku nevyžaduje způsobení újmy na zdraví, stojí ve zdůvodnění rozhodnutí brněnského soudu.

Soud k tomuto závěru dospěl při projednávání dovolání muže, kterého potrestaly nižší soudy podmínkou za to, že před Vánocemi roku 2010 najížděl na pražském Václavském náměstí do policistů.

"Vměšoval se do služebního zákroku policistů vedeného proti jeho matce jako řidičce, která se měla dopustit dopravních přestupků. Ignoroval výzvy policistů, aby svého jednání zanechal, verbálně policisty napadal vulgárními výrazy," popsal začátek případu Knötig.

Mladý muž tehdy odmítl prokázat svoji totožnost a místo toho nasedl do BMW. S ním opakovaně malou rychlostí najel na dva policisty a předním nárazníkem narazil do jejich nohou, až museli ustoupit.

Obvodní soud pro Prahu 1 muže potrestal za násilí proti úřední osobě šestiměsíčním podmíněným trestem s dvouletou zkušební dobou. Městský soud v Praze pak tento rozsudek potvrdil.

Najížděl jsem pomalu a opatrně, hájil se šofér

Potrestaný si ale podal dovolání k Nejvyššímu soudu. "Namítal, že nebylo možno právně kvalifikovat jako zločin násilí proti úřední osobě, protože autem najížděl pomalu a opatrně. Dodal také, že je osobou dosud zcela bezúhonnou a že jednal v emočně vypjaté situaci, se kterou byla primárně spojena a figurovala v ní jeho matka. Navrhl, aby se jeho jednáním zabývala přestupková komise," doplnil mluvčí brněnského soudu.

Senát Nejvyššího soudu však jeho dovolání odmítl jako zjevně neopodstatněné, protože použití vozidla proti úřední osobě je trestné. A nezáleží na tom, že policisté nebyli zraněni, řidič i tak podle soudu spáchal trestný čin.

"Postačí, použije-li k útoku pohybujícího se automobilu jako prostředku násilného působení na výkon pravomoci úřední osoby či pro její výkon," upřesnil Knötig.

Případy, kdy lidé auto využijí jako "zbraň" vůči policistům a strážníkům, nejsou zas tak neobvyklé. Loni v září například řidič najížděl na strážníka v Praze a následně začal z místa prchat. Policisté ho pak pronásledovali (o případu více čtěte zde).

Loni v dubnu pak taxikář, který stál u ruzyňského letiště v místě, kde nesměl parkovat, po honičce najížděl do strážnice. Zastavil jej až její kolega, který taxikáři stříkl oknem do vozu slzný plyn (o honičce více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video