Najít bin Ládina bude tvrdší oříšek

  • 11
Saddám je pod zámkem a svět se ptá: Je teď na řadě Usáma bin Ládin? Podle řady analytiků může dopadení iráckého tyrana lov na úskočného vůdce Al-Kajdy usnadnit. A nejspíš také utlumit podporu vzmáhajících se stoupenců Talibanu v Afghánistánu.

"Mezi odbojem v Iráku a v Afghánistánu existuje psychologické propojení. Neúspěch v Iráku se projeví i na afghánské půdě. Může to zdemoralizovat bin Ládinovu skupinu," řekl agentuře AP pákistánský vojenský analytik Talát Masúd.

"Saddám už není problém, teď se soustředíme na bin Ládina," prohlásil americký velvyslanec v Afghánistánu Zalmay Khalilzad. Spojenci si však jsou vědomi toho, že polapení nejhledanějšího světového teroristy může být o dost tvrdší oříšek než eliminace Saddáma.

Bin Ládin je zřejmě zakopán dostatečně hluboko kdesi v horách na afghánsko pákistánské hranici, nejspíš plánuje další útoky, a představuje tak daleko závažnější hrozbu než svržený irácký diktátor.

Kombinace řady okolností hraje Usámovi do karet. Především nelze srovnávat situaci v Iráku a poměry v Afghánistánu. "Je to úplně jiný terén, odlišná situace a jiná sociální struktura. Naše vláda nemá velký vliv v oblastech ovládaných kmeny," přiznal afghánský ministr vnitra Ali Ahmad Džalali.

Na rozdíl od Husajna, který v Iráku živořil v totální izolaci, není bin Ládin obecně vnímán jako tyran, který má na rukou krev vlastních lidí. Může se opírat o loajalitu místních paštunských kmenů, jejichž mnozí příslušníci ho považují za světce a hlavního inspirátora boje za spásu islámského světa.

Ochrana hosta je navíc součástí prastarého paštunského kodexu cti. Každý, kdo by vztáhl na bin Ládina ruku, bude vnímán jako zrádce islámu. S jeho ideologií sympatizují i mnozí nižší vládní úředníci na pákistánské straně.

To všechno dohromady umožňuje vůdci Al-Kajdy tak dlouho úspěšně unikat. "Má místní podporu, je jako ryba plovoucí v příznivých vodách," řekl agentuře Reuters analytik Hasajn Hakkání.

V menší míře platí totéž i o jednookém vůdci poraženého Talibanu mullovi Muhammadu Umarovi, který je rovněž dosud na svobodě. Američané si nyní slibují, že úspěch v Iráku podnítí k větší aktivitě agenty, kteří pro ně pracují v Afghánistánu. Podle nich se mulla Umar ani Usáma nemohou skrývat věčně a nakonec budou dopadeni. Je to pravděpodobné, otázkou však zůstává kdy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video