Nový občanský zákoník změní například používání služebních bytů. Ilustrační foto.

Nový občanský zákoník změní například používání služebních bytů. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nájemníky čekají přísnější pravidla. Zavánějí policejním státem, tvrdí ČSSD

  • 1321
Ministerstvo pro místní rozvoj poslalo do vládních výborů novelu občanského zákoníku. Mění například pravidla pro přidělování služebních bytů nebo přináší nájemníkům povinnost hlásit majiteli domů více změn než dosud. To se ale nelíbí opoziční ČSSD. Podle ní je novela pokusem "o nastolení policejního státu".

"Návrh novely představuje z hlediska nájemníků největší negativní zásah do nájemního práva od roku 1992," domnívá se poslanec ČSSD a člen Sdružení nájemníků ČR Stanislav Křeček. Podle něj jsou změny zásahem do ústavních práv.

Podle Křečka novela občanského zákoníku například zruší povinnost majitele bytu opatřit nájemníkovi náhradní byt nebo nařídí, aby lidé hlásili majiteli návštěvy.

"Navržená opatření jsou hrubým narušením občanských práv a zavádění těchto povinnosti a metod připomíná spíše pokus o nastolení policejního státu," dodal Křeček.

Ministerstvo pro místní rozvoj ale s kritikou nesouhlasí. "Je to mylný výklad. Ustanovení se nevztahují na krátkodobé návštěvy, ale na osoby, které hodlají v bytě společně s nájemcem a s jeho souhlasem přebývat delší dobu," uvedl iDNES.cz Miroslav Kalous, náměstek pro územní a bytovou politiku.

Podle Kalouse nebude zrušena ani povinnost opatřit nájemníkovi náhradní byt. "To v platnosti zůstává, pokud je nájem ukončen z důvodů na straně pronajímatele," dodal.

ČSSD kritizuje i to, že spory o případnou výši nájemného po roce 2011, kdy skončí regulace, budou řešit soudy nebo že přechod nájmu bude omezený na dva roky. Podle ministerstva pro místní rozvoj obě tyto záležitosti narovnávají jen vztah, který byl dlouhodobě nevýhodný pro majitele bytů.

Co přináší nový zákoník?

Nájemné rozhodne soud
Maximální výši nájmu dnes v obecních bytech určuje zákon. To v budoucnu skončí a výše nájemného bude už jen otázkou dohody vlastníka bytu a nájemníka. Pokud se nedohodnou, půjde vše k soudu.

Povinnost hlásit více změn
Nově bude muset nájemník majiteli bytu hlásit nejen počet lidí žijících v bytě, ale také změny v identitě lidí, kteří v bytě žijí, (například změny trvalého bydliště, příjmení apod.). Neudělá-li to do měsíce, bude mu hrozit výpověď z bytu. Nájemník by nově musel také oznámit to, že odjíždí dlouhodobě pryč.
Pokud vláda novelu schválí, budou muset navíc všichni nájemníci znovu majitele bytu informovat, kdo v bytě žije a jaké jsou jejich osobní údaje, aby majitel znal počáteční stav věcí.

Majitel bude moci do bytu
Pokud nájemník odjede na delší dobu pryč, bude to muset nahlásit vlastníkovi bytu. Novela mu také ukládá, aby pověřil někoho jako kontaktní osobu. Ta by majitele v nezbytně nutných případech pustila do bytu. Pokud to nájemník neudělá, bude moci v krajních případech do bytu bez jeho svolení majitel.

Služební byty
Nově bude možné uzavřít nájemné pouze po dobu pracovního poměru. Nyní může v některých případech zaměstnavatel nechat bydlet ve služebním bytě i bývalého zaměstnance. To s novelou skončí.

Přechod nájmu
Pokud nájemník umře, přechází v některých případech právo nájmu na jeho blízké, kteří s ním byt obývali. Stávající právní úprava umožňuje vznik nových nájmů na dobu neurčitou a to nezávisle na vůli vlastníka bytu. Podle novely bude mít nový nájemník bydlení jisté jen dva roky, poté se musí s majitelem domluvit.

Přijetí do bytu
Majitel bytu si nově už v nájemní smlouvě bude moci vymínit, že nájemník bude smět přijmout někoho do bytu pouze s jeho souhlasem. To se netýká partnerů, jejich dětí nebo dětí osvojených. Přijetí do bytu ale neznamená, že lidé budou muset hlásit každou návštěvu. Majiteli bude muset nájemník hlásit ty, kteří s nájemníkem budou byt užívat.

Přístřeší
Novela nově zavádí pojem přístřeší jako novou, třetí kategorii bytových náhrad. Dosud občanský zákoník rozlišoval pouze byt a náhradní ubytování. Přístřeší znamená dočasné ubytování a prostor pro uskladnění nájemníkových věcí. Majitel bytu nájemníkovi přístřeší zajišťuje v případě, že ho z nájmu vystěhovává například kvůli hrubému porušení povinností.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video