Nájemníci v centru usilují o referendum

  • 9
Praha - Podpisovou akci za vyhlášení místního referenda rozjíždějí v první městské části někteří její obyvatelé. Považují to za poslední možnost, jak donutit své volené zástupce, aby změnili platná pravidla pro privatizaci obecních bytů. A to tak, aby si nájemníci mohli společně s byty koupit v domě i nebytové prostory. K vyhlášení referenda potřebují sehnat 3372 podpisů.
Bytová situace v Praze - diskutujte v chatu.
"Prodávají nám pouze nelukrativní byty, ale ziskové nebytové prostory si nechávají. Chceme koupit celý dům a pronájmem nebytových prostor si zajistit peníze na jeho údržbu," řekl jeden ze signatářů petice Robert Kefurt.

V Praze 1 se celé domy i s nebytovými prostory prodávaly před čtyřmi lety. Nové majitele tak získalo 87 objektů. "Byly to domy jenom s malými nebytovými prostory. Zastupitelstvo se poté rozhodlo, že v další fázi nabídne nájemníkům k prodeji pouze jednotlivé byty a nebytové prostory ponechá ve vlastnictví městské části," vysvětluje místostarostka Prahy 1 Jana Příhodová (ODS).

Z pronájmu nebytových prostor má totiž první městská část každoročně kolem 280 milionů korun, což je více než třetina jejího rozpočtu. "Navíc máme možnost ovlivnit, jaké budou v těchto prostorách například prodejny nebo služby," upozornila místostarostka Příhodová.

Způsob, jakým první městská část privatizuje svůj bytový fond, však není obvyklý. Například v Praze 2 a Praze 3 si zastupitelstva od počátku stanovila, které domy i s nebytovými prostory prodají, a které ne. Do prodeje pouze jednotlivých bytů se nehrnou. "Máme zkušenosti z restituovaných domů, kde jsme spolupodílníky. Domluva, a tedy i péče o tyto objekty je velmi složitá," tvrdí místostarostka Prahy 2 Jana Černochová.

Obdobně si počínají i v Praze 3. "Necháváme si pouze domy s nebytovými prostory v hlavních ulicích nebo objekty veřejného zájmu a ty, kde jsou například kotelny. Jinak všechny ostatní prodáváme," uvedl tiskový mluvčí radnice v Praze 3 Petr Blažek.

Požadavek na privatizaci celých bytových domů včetně nebytových prostor se vrací na stůl zastupitelům v Praze 1 opakovaně. Většinovým hlasováním ho však stále odmítají. Znamenalo by to zpomalení nastartované privatizace. A hodně lidí má zájem i o samotné byty. Místostarostka Příhodová předpokládá, že o tom, které obecní nebytové prostory se budou privatizovat a jakým způsobem, rozhodne až nové zastupitelstvo. "Zřejmě se to stane i jedním z hlavních témat komunální volební kampaně," míní.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video