Blok 5 v Mostě, jehož obyvatelé žijí od února 2012 bez teplé vody.

Blok 5 v Mostě, jehož obyvatelé žijí od února 2012 bez teplé vody. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Dům hrůzy v Mostě: lidé bez teplé vody chodí po chodbách s baterkou

  • 20
Obyvatelé Bloku 5 v ulici SNP v Mostě platí za bydlení v bytech, v nichž od února neteče teplá voda. Po setmění musí také po chodbách chodit s baterkami. Vše kvůli tomu, že bývalý majitel domu neplatil za vodu a teplo, přestože mu nájemníci peníze odevzdávali. Na poslední chvíli se podařilo zabránit úplné odstávce pitné vody.

"Jsem tu padesát let, řádně platím nájem a všechno a přitom to tu vypadá už hůř než v Chanově. Je to hrůza," říká s pláčem na krajíčku Bohuslava Lacinová.

V bytě 2+1 v bloku 5 chtěla, jak říká, dožít. Za měsíc se ale stěhuje. Syn jí koupil byt jen pár domů odsud. "Tohle už nechci nikdy zažít," klepe se. Z domu se chystají pryč i nejméně další tři nebo čtyři rodiny.

Nájemníci viní bývalého spolumajitele činžáku s 45 byty Tomáše Urbana z toho, že neplatil zálohy za vodu a teplo či elektřinu na chodbách. Nereagoval na žádnou výzvu a od poloviny února jsou kvůli tomu lidé bez teplé vody a ve společných prostorech bez elektřiny.

"Těch poctivých nájemníků, kteří vše platili, je mi líto. Mám tu zažalovány pohledávky za dva miliony, loni nedoplatek 750 tisíc. Vím, že jsem v pozici zločince, ale já už nemám na to, abych ten dům dotoval ze svého," tvrdí Urban.

Padlo trestní oznámení

Několik nájemníků už na majitele podalo trestní oznámení s podezřením ze zpronevěry. Jsou to ti, kteří dokládají, že mají všechny náklady spojené s bydlením zaplacené.

"Přijde nám to celé jako cílená akce. Jako by nás všechny chtěli vyštvat a udělat z toho ubytovnu pro nepřizpůsobivé. Už je tu obsazená asi jen polovina z 45 bytů. Od roku 1998 se tu nic neudělalo. Střecha je v hrozném stavu. Dveře, okna a chodby také. My platíme nájmy a všechno a teď trpíme za to, že naše peníze majitel někde utratil," rozčiluje se Bohumila Bambasová.

Problémy kolem Bloku 5 začaly podle ní už v roce 1998, kdy Most zahájil privatizaci městských bytů. Obyvatelé domu vytvořili základ družstva a těšili se, jak se z nich stanou vlastníci bytů.

Z dnes ne úplně jasných důvodů ale dům nezískali v prodeji oni, ale firma Tomáše Urbana a jeho společníka. Ti si na nákup domu půjčili od advokáta Dušana Rendla.

Hrozilo, že voda nepoteče vůbec

Vzhledem k problémům se splácením se Rendl stal postupně majitelem dvou třetin domu, třetina byla Urbana a spolu s ní i povinnost hradit později neplacené zálohy za teplo, teplou a pitnou vodu. Urban se s Rendlem o část domu soudí, svůj podíl nedávno převedl na Milana Waltera.

Obyvatelům Bloku 5 dokonce hrozilo, že jim Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) odpojí ve středu vodu úplně. Současní spolumajitelé domu se nakonec se SČVK domluvili na uzavření nových smluv na dodávky pitné vody a neodpojily ji.

"Právě odjíždím s panem Rendlem z vodárny. Voda je přepsaná na mě, takže poteče. Budu teď řešit celý dům, aby fungoval. V sobotu svolám nájemníky na jednání," řekl Walter.

"Do 17 hodin mohli majitelé přijet a uzavřít smlouvy. To se stalo, takže jsme k odpojení dodávek pitné vody nemuseli přistoupit," potvrdila záchranu nájemníků mluvčí SČVK Iveta Kardianová. Dluhy po bývalém majiteli bude firma vymáhat jiným způsobem.

Co se týče teplé vody, její zajištění je zatím nejisté. "Dodávka teplé vody bude obnovena teprve tehdy, až bude uzavřena smlouva se stávajícími spoluvlastníky objektu a bude uzavřena dohoda o úhradě stávajících dluhů," uvedl Jiří Macan, mluvčí dodavatelské společnosti První Mostecká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video