Nájemné podraží - otázka je o kolik

P r a h a - Vládní návrh zákona, podle kterého si od příštího roku budou majitelé domů a bytů dohadovat výšku nájmu přímo s nájemníky, patrně úplnou deregulaci cen za bydlení nepřinese. Tedy alespoň ne hned. Jisté však je to, že nájemné bude dražší. Pokud se nájemník s majitelem na výši nájmu neshodnou, může majitel navrhnout zvýšení o deset procent. Představitelé radnice - jako největšího majitele nemovitostí ve městě - i zástupci realitních kanceláří soudí, že nájemné v metropoli v příštím roce vzroste právě o deset procent.

V metropoli je nyní regulované nájemné, které umožňuje majitelům požadovat za metr plochy bytu 34 korun měsíčně. Za průměrný šedesátimetrový byt, za který nájemníci nyní platí čisté nájemné asi dva tisíce korun měsíčně, by v příštím roce platili asi o dvě stě korun více.

Otázkou, na kterou nikdo nezná odpověď, zůstává, jak se bude vyvíjet nájemné v dalších letech. Například jednatelka realitní společnosti Správa nemovitostí Šárka Šamanová odhaduje, že by majitelé mohli v příštích letech zvýšit nájemné postupně asi o dvacet procent. To je podle ní hranice, kterou by mohli nájemníci unést.

"Závisí to ale samozřejmě i na tom, jestli se nějakým výrazným způsobem nezvýší ceny za energii, protože ceny za bydlení ovlivňují i účty za vodu, elektřinu, plyn či teplo," míní Šamanová, která se domnívá, že se s postupným zvyšováním regulovaného nájemného bude snižovat nájemné tržní. "Tento trend už je patrný. Před několika lety se pronajímaly průměrné byty poblíž centra za 15 tisíc na měsíc a to dnes už možné není. Například na Praze 7 jsme schopni pronajmout byt 2+1 asi za devět tisíc. K této ceně je ovšem potřeba započítat ještě služby spojené s bydlením," uvedla s tím, že je těžké odhadnout budoucí tržní nájemné na Vinohradech či na Malé Straně, ale na sídlištích by za několik let nemělo být o mnoho vyšší než čtyřicet korun za metr.

Jiří Bufka ze společnosti Eurorealit Praha míní, že se bude postupně odlišovat nájemné podle lokality a kvality bydlení, ale uvažované zdražení jen o deset procent je podle něj zanedbatelné. "Kompromisní hranice mezi regulovaným a tržním nájemným existuje, ale je těžké říci kde. Zatím jsou lidé ochotni zaplatit za kvalitní bydlení poměrně dost. Pokud se bude zdražovat po deseti procentech, dostane se nájemné na padesát korun za pět let. Spíše ale předpokládám, že bytů bude v nabídce víc a ty dražší budou zlevňovat," řekl Bufka.

Podle něj je bytů v Praze poměrně dost, ale drží je nesprávní lidé, kteří bydlí někde jinde. "Tito lidé se dostali k bytům za bývalého režimu bezplatně a teď se jich nemohou legálně zbavit, pokud je nechtějí odevzdat úplně zdarma. Problém je v tom, že privatizace pokračuje pomalu a nájemné je tak nízké, že umožňuje lidem držet tyto byty, aniž by je používali. A v tom je zakopaný pes," sdělil Bufka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video