Nájemná vražda obchodníka s LTO je před soudem

Před senát pražského městského soudu se dostal případ nájemné vraždy obchodníka s lehkými topnými oleji (LTO) Lubomíra Holého. Podle obžaloby za ní stojí dva podnikatelé ze Šumperska Vratislav Kutal a Milan Šišma.
Nelegální obchody s lehkými topnými oleji, při nichž se díky mezeře v zákonech navzájem formálně měnily topné oleje a motorová nafta, což stát stálo miliardy korun, se zastavily, až když úřady nařídily, že se nafta musí barvit. Tím černé transakce skončily. Holý byl jen jedním z řady lidí, kteří byli kvůli lehkým topným olejům zavražděni.

Události a tragédie spojované s LTO

1993
- Nájemný gangster přijal zakázku na vraždu novináře, který psal o podvodech s LTO. Vraždu nakonec nevykonal.
1993 - U řeky Moravy spáchal sebevraždu Radomil Poprach, náměstek ředitele Vápenky Vitošov na Šumpersku, kde se stáčela nafta.
1994 - Při autonehodě zemřel bývalý vysoce postavený pracovník Chemapolu Ivan Havránek, známý Lubomíra Holého.
1995 - V lednu v Praze, v březnu na Kroměřížsku a v květnu ve Zlíně byli postupně zavražděni obchodníci s LTO Holý, Marek Lehký a Miroslav Kovařík.
1997 - Před soudem v Olomouci a u benzinové pumpy v Neratovicích vybuchla trhavina. K plánovanému výbuchu ve vozidle taxislužby v Praze nedošlo, protože selhala roznětka.
Soud se bude kauzou v prosinci zabývat devět dní. Soudce Luboš Vlasák chce první tři dny věnovat čtení obžaloby a výslechům obviněných. "Spis má více než 2000 stran, videozáznamy trvají sedm hodin a senát musí vyslechnout 26 svědků," vysvětlil soudce.

Kutal a Šišma jsou obžalovgáni z vraždy, její organizace a napomáhání k ní. Hrozí jim až patnáctileté vězení nebo výjimečný trest. Kutal je navíc podezřelý, že si před sedmi lety objednal vraždu novináře, který tehdy psal o podvodech s lehkými topnými oleji. Ta se nakonec neuskutečnila.

Vyšetřovatelé se loni na podzim dostali k člověku z Prostějova, jenž vraždu zorganizoval a označil lidi, kteří ji provedli, sehnali a později i ukryli zbraň.

"Firmy, které s Holým obchodovaly, mu dlužily peníze. Jeho likvidací by se těchto dluhů zbavily," popsal po skončení vyšetřování jeden z možných motivů nájemné vraždy detektiv, který má o vyšetřování případu lehkých topných olejů podrobné informace.

Šišma s Kutalem měli na Moravě velký vliv, byli bohatí a jsou to vzdělaní lidé. Také svědek z Prostějova má IQ kolem sto padesáti. Kutal je navíc bývalý policista s mnoha známostmi na radnicích a ve státní správě a na Šumpersku ovládal firmy zajišťující chod města.

"Myslím, že tito lidé vůbec nepočítali s tím, že skončí ve vazbě, a dodnes věří, že to pro ně dopadne dobře. Když jsme je zavřeli, spousta svědků zjistila, že nejsou všemocní, a začala vypovídat," tvrdí citovaný detektiv. Přiznává, že ve struktuře černých obchodů s lehkými topnými oleji se policie dostala zhruba do středního patra pyramidy. Dovozci a lidé, kteří mafii kryli, zatím stíháni nejsou.

Nevyřešena zatím zůstává vražda dalšího zlínského podnikatele, Miroslava Kovaříka, se kterým za další dva měsíce ve stejném roce vyletělo do vzduchu jeho BMW. Také na Šumpersku záhadně zemřel člověk, který rovněž na břehu řeky vyletěl do povětří. Policie ovšem tento případ označila jako sebevraždu a ani inspekce ministra vnitra, která její postup v Šumperku prověřovala, na nic nepřišla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video