Nájem v Praze se opět zvýší

Praha - Za každý metr podlahové plochy zaplatí od 1. července zřejmě všichni Pražané žijící v obecních a městských bytech téměř o korunu padesát více než dosud. Z ankety, kterou Mladá fronta DNES oslovila radnice dvaadvaceti městských částí, vyplývá, že o státem povolená 4 procenta zvýší cenu nájemného pravděpodobně všechny. Například pražští radní o tom rozhodli ve vztahu k městským bytům již před třemi týdny.

"Ve chvíli, kdy nájemné je stále regulované, využíváme maximální možnou míru navýšení nájemného, která navíc pouze kopíruje růst inflace," vysvětlila místostarostka Prahy 2 Jana Černochová. Druhý pražský obvod vkládá ročně do údržby a obnovy bytových domů 200 milionů korun. "To, co nám stát povoluje vybrat na nájemném, na to zdaleka nestačí," řekla Černochová.

Na rozdíl od dosavadní zvyklosti se bude nyní nájemné vypočítávat z celé plochy bytu. "U balkonu nebo lodžie a sklepa, který není tvořen samostatnou uzavíratelnou místností, se bude započítávat pouze polovina z jejich celkového výměru," upozornil Jaroslav Třoska z tiskového oddělení ministerstva financí.

Většina městských částí stanovuje výši nájemného podle začlenění bytů do čtyř kvalitativních kategorií. Například Praha 10 pak ještě každou tuto kategorii podrobněji rozčleňuje do tří zón. Naopak Praha 13 má jednotné nájemné pro všechny své byty.

KDY VZNIKÁ NÁROK NA SNÍŽENÍ NÁJMU?

O 3 procenta:
- je-li koupelna vybavena základním vybavením jen částečně nebo má zařízení na ohřev vody jen na pevná paliva nebo pokud ho nemá
- je-li u bytů I. a II. kategorie část základního příslušenství mimo byt
O 5 procent:
- není-li v bytě zaveden plyn ani rozvod elektřiny na vaření
- je-li koupelnový či sprchový kout v obytné místnosti nebo kuchyni
- je-li u bytů I. a II. kategorie základní příslušenství mimo byt
- u bytů v 5. a vyšším podlaží bez výtahu s ústředním vytápěním
- u bytů s obytnými místnostmi vyššími než 3,40 m
O 10 procent:
- u bytů suterénních pod prvním nadzemním podlažím
- u bytů v 5. a vyšším podlaží v domech bez výtahu, s vytápěním na pevná nebo kapalná paliva se zdrojem tepla umístěným v bytě
Zdroj: Ministerstvo financí ČR

"V majetku městské části zbylo necelých pět a půl tisíce bytů. Všechny jsou první kategorie," uvedl Petr Krajánek, tiskový mluvčí radnice Prahy 13. Tato městská část v některých případech pronajímá uvolněné byty za smluvní nájemné ve veřejné soutěži. Vítězné nabídnuté částky měsíčního nájemného se pak pohybují kolem trojnásobku regulovaného nájemného podle velikosti bytu.

Státem regulované nájemné se vztahuje pouze na starší smlouvy, ty nové se mu už podřizovat nemusí. Využívá toho například první městská část. "Nové smlouvy uzavíráme za měsíční nájemné šedesát až osmdesát korun za metr čtvereční podlahové plochy," tvrdí místostarosta Prahy 1 Karel Loucký.

U bytů nadstandardní kvality a u velkých bytů uzavírá radnice nájemní smlouvy za tržní měsíční nájemné, které se v současné době pohybuje mezi 150 a 250 korun za metr čtvereční podlahové plochy.

Pro nájemné budou platit nová pravidla
Majitelé nájemních bytů nemusí nutně zvyšovat od 1. července nájemné. Výměr ministerstva financí (MF) číslo 01/2002 jim k tomu dává pouze možnost. Nájemné se však může zvýšit nejvýše o čtyři procenta, což zhruba kopíruje vývoj inflace. Většina majitelů nájemních bytů této možnosti využije v maximální míře.

Regulované nájemné totiž dosud nepokrývá skutečné náklady na údržbu bytového fondu.

"O zrušení regulace nájemného se sice hovoří, nikdo však v tuto chvíli nedokáže říci, kdy a v jaké podobě k ní dojde," řekl Jaroslav Třoska z tiskového oddělení (MF). Nový výměr MF nahrazuje od 1. 7. 2002 vyhlášku číslo 176/1993 Sbírky. Na rozdíl od ní nebudou obce už moci upravovat nájemné podle polohy domu v obci. Bude-li objekt zateplen a tím se prokazatelně uspoří náklady nájemce za teplo, může pronajímatel nově zvýšit nájemné ročně o 30 procent, vypočtených z dosažené úspory tepla.

"Maximální základní měsíční nájemné v bytě zahrnuje i nájemné za základní vybavení koupelny, případně koupelnového nebo sprchového koutu a splachovacího záchodu," uvedl Třoska.

Povolené čtyřprocentní navýšení se však netýká částky, kterou nájemce reálně platil, nýbrž nájemného, které mohl majitel bytu podle vyhlášky 176/1993 požadovat.

Bližší informace o výpočtu nájemného jsou k dispozici na internetové stránce www.mfcr.cz, a to po kliknutí na titulní straně na název Nájemné. Nájemné v jednotlivých formách bydlení. Telefonicky je možné je získat u pracovnice ministerstva Hany Veselé na čísle 02/57043278.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video