Jedním z politiků, který se zasazoval o přijetí náhubkového zákona, byl poslanec ODS Marek Benda.

Jedním z politiků, který se zasazoval o přijetí náhubkového zákona, byl poslanec ODS Marek Benda. | foto: David Neff, MAFRA

Náhubkový zákon pro média se zmírní. Kvůli ochraně veřejného zájmu

  • 32
Informace z probíhajícího trestního řízení budou zřejmě nově moci novináři zveřejňovat v případě, že veřejný zájem převáží nad soukromým zájmem na ochranu soukromí. Vláda podpořila změnu trestního řádu, která zmírní náhubkový zákon pro média, kvůli němuž politici čelili kritice.

"O tom, zda převažuje zájem soukromý, nebo veřejný, bude v případě sporu rozhodovat soud," řekl po jednání vlády ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS.

Zachována má zůstat ochrana obětí trestných činů, kterým ještě nebylo osmnáct let, ale i starších poškozených, na nichž byly spáchány takové trestné činy, kdy by jim zveřejnění jejich identity mohlo opět ublížit.

Momentálně nesmějí být podle zákona zveřejňovány ani informace z policejních odposlechů, pokud nezazněly v soudní síni.

"Zákaz se nebude vztahovat na případy, kdy veřejný zájem na zveřejnění informace převáží nad zájmem na ochranu soukromí dotčené osoby. Tedy například tehdy, když mají média k dispozici přepis záznamu z odposlechu, z nějž vyplývá, že se veřejný funkcionář dopustil trestné činnosti," uvedlo ministerstvo spravedlnosti v předkládací zprávě k navržené změně zákona.

Zákon, který začal platit na jaře 2009 a vysloužil si od novinářů přezdívku "náhubkový", čelil od začátku kritice médií v České republice i ze zahraničí. Výrazně změkčit se ho ovšem zatím nepodařilo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video