Podle českých i světových médií zákon upírá veřejnosti právo na informace.

Podle českých i světových médií zákon upírá veřejnosti právo na informace. | foto: Michal Vlk

Náhubkový zákon: média píší státníkům

  • 361
Česká média se v otevřeném dopise obrátila na amerického prezidenta Baracka Obamu a na nejvyšší představitele Evropské Unie. Chtějí tak vyvolat diskusi o takzvaném náhubkovém zákoně. Novináři nyní nesmí zveřejňovat policejní odposlechy a jména obětí některých trestných činů.

"Vítejte... v zemi, která právě před pár dny zavedla bezprecedentní tresty až pětiletého vězení za zveřejňování pravdivých informací," píše se v dopise státníkům, kteří se o víkendu scházejí v Praze.

K dopisu se mimo jiné připojily redakce MF DNES, iDNES.cz, Práva, Sportu, Hospodářských novin, Blesku, zpravodajství České televize či týdeníků Reflex a Ekonom.

Podle zákona hrozí až pět let vězení a vysoká pokuta tomu, kdo zveřejní jakékoli záznamy policejních odposlechů: tedy i ty, které popisují podezřelé styky politiků. Stejný trest hrozí i novináři, který bez předchozího souhlasu jmenuje oběť násilného zločinu – i když jde třeba o politika napadeného na ulici.

Proč média zvolila formu veřejného prohlášení? "Domníváme se, že omezení svobody slova a práva čtenářů na informace je věcí natolik závažnou, že by nemělo být bráno na lehkou váhu tak, jak je tomu dosud u českých politiků," říká šéfredaktor MF ­DNES Robert Čásenský. Podle něj by měl dopis nastartovat diskusi, na jehož konci by měla být změna tohoto zákona.

Dopis prezidentu Obamovi a představitelům Evropské unie

Vážení prezidenti a premiéři zemí EU,
vážený prezidente USA,

vítejte v České republice, zemi, která se již bezmála dvacet let těší z návratu demokracie a svobody. Vaše země nemalou měrou přispěly k pádu komunismu a mnozí Češi jsou proto západním zemím a jejich politické reprezentaci dodnes vděční za to, že mohou prožívat své životy bez restrikcí a útlaku zločinného totalitního režimu.

Vítejte však také v zemi, která právě před pár dny zavedla bezprecedentní tresty až pětiletého vězení za zveřejňování pravdivých informací. Mimo jiné se jedná i o informace, které mohou prokázat podivné obchody mezi politiky a podnikateli či ukazují na zneužívání politických funkcí. Občanům této země, čtenářům tisku, divákům televizí, uživatelům internetu a posluchačům rozhlasu je tak upíráno právo na informace.

Považujeme za smutné, že tak silné omezení svobody slova a práva na informace vstoupilo v platnost právě v roce, kdy střední Evropa slaví 20 let od svého návratu k demokracii.

Chceme na tuto skutečnost upozornit a vyvolat diskusi o potřebnosti svobody slova, která svým významem překračuje hranice států a je jednou ze základních hodnot západní civilizace.

Redakce MF DNES a iDNES.cz

Více informací na www.vezenipronovinare.cz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video