Lidé, kteří museli opustit své původní domovy v okolí jaderné eletkrárny Fukušima, nyní žijí v dočasných ubytovnách. | foto: Reuters

Fukušima hlásí další problém, náhradní bydlení pro uprchlíky se rozpadá

  • 2
Fukušimě hrozí další nebezpečí. Tentokrát však nemá podobu radioaktivní hrozby. Problémy totiž sužují dočasné bydlení, které pro nucené uprchlíky z oblasti vybudovaly místní úřady. Domy po dvou letech od výstavby pomalu ale jistě vypovídají službu. I vzhledem k blížící se zimě se může jednat o velký problém.

Ve Fukušimě, hlavním městě stejnojmenné prefektury, a několika dalších městech úřady vybudovaly v roce 2011 pouhé tři měsíce po havárii v jaderné elektrárně na tisíce obytných jednotek. Nyní však provizorní stavby začínají kolabovat. Objevují se velké praskliny a díry na stěnách, podlahy a stropy se nebezpečně prohýbají a celkový stav budov začíná být havarijní.

Ještě v letošním roce proto úřady zahájí kontrolu všech obytných jednotek. Donutilo je k tomu velké množství stížností samotných obyvatel, kteří měsíc co měsíc podávají kolem 300 připomínek na nevyhovující stav bytů.

Neodejdu, říká Japonec, který ve stínu Fukušimy pečuje o zvířata

"Nemůžu ani pořádně spát, protože podlaha neustále vrže a skřípá, kdykoli se otočím na svém futonu (tradiční japonská postel, pozn.red.)," vysvětlil reportérům serveru japantimes.co.jp. 68letý Tošiko Ošima. A chatrná podlaha není jediným problémem, se kterým se musí den co den potýkat. Starost mu dělají i velké plochy plísně nad dveřmi. Aby zabránil jejímu rozšíření, každý den se ji snaží ze stěny omývat.

Základy domů jsou ze dřeva

Jusej Sajto již brzy oslaví 70. narozeniny. Na velké oslavy však nemá ani pomyšlení. Žije totiž v obytném komplexu Ikimači Nagahara ve městě Ajzuwakamatsu, kam se uchýlil po havárii ve fukušimské elektrárně. Dům, ve kterém se nachází jeho malý byt, se podle něj naklání. Sajto si myslí, že je to kvůli základům, které jsou vyrobeny ze dřeva namísto mnohem únosnějšího betonu.

Kvůli nerovnoměrnému sedání se na stěnách tvoří obrovské trhliny, kterými je dokonce vidět ven. "Teď už tady bude opravdu zima, divil bych se, kdybychom to zvládli," uvedl Sajto.

Fukušimská prefektura postavila dočasné obytné domy ve 25 obcích a městech. Veškerou výstavbu financovala vláda. Podle původního plánu mělo dočasné ubytování sloužit maximálně dva roky, později se však tento termín několikrát posunul. Naposled se tak stalo v dubnu letošního roku, kdy úřady povolily užívání obytných jednotek až do března roku 2015. V dočasném bydlení tak mohou zůstat všichni z 29 500 evakuovaných obyvatel.

Obytný komplex Izumitamatsuju, kde žijí lidé evakuovaní z města Tomioka (archivní fotografie).

Problémy se svým dočasným domovem již před mnoha měsíci zaregistroval i 79letý Masatoši Usami, který musel opustit svůj dům v radiací dotčeném městě Tomioka. Starosti mu dělají i častá zemětřesení, na které nejsou dočasné stavby připraveny. Poslední zemětřesení oblast zasáhlo 26. října. "Netuším, kdy se budu moct z dočasného bydlení odstěhovat. Přál bych si, aby vláda naší situaci nějak vyřešila a my mohli opět žít v klidu," přeje si Usami.

Plánovaná plošná kontrola všech ubytovacích zařízení by měla začít do konce letošního roku. Kontrolou projdou nejen interiéry, ale také mnohými kritizované dřevěné základy. Vše by mělo být dokončeno do konce března příštího roku, podle úřadů pak bude následovat odstranění všech zjištěných vad.

Ve Fukušimě začalo odstraňování palivových tyčí

Samotná jaderná elektrárna ve Fukušimě v pondělí zažila velký milník. Technici tam totiž přistoupili k odstranění jaderných palivových tyčí z úložné nádrže v budově reaktoru čtvrté jednotky. Podle provozovatele elektrárny firmy Tepco potrvá odstraňování prvních 22 palivových tyčí více než dva dny. Celkem je třeba odstranit více než 1 500 tyčí. Tato riskantní a nebezpečná operace by podle odhadů měla trvat zhruba rok.

Odborníci tvrdí, že odstranění palivových tyčí je nezbytné. Ponechání takového množství palivových tyčí v úložné nádrži budovy, která by nemusela přestát případné další zemětřesení, je podle nich značné bezpečnostní riziko.

Podívejte se na výbuch elektrárny Fukušima:

12. března 2011


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video