Lídři hnutí STAN Petr Gazdík a Martin Půta významně pokročili při vytváření konfederačního hnutí společně s regionálními uskupeními. Cílem je spolupráce nejen v krajských volbách

Lídři hnutí STAN Petr Gazdík a Martin Půta významně pokročili při vytváření konfederačního hnutí společně s regionálními uskupeními. Cílem je spolupráce nejen v krajských volbách | foto: Michal Šula, MAFRA

Náhrada za TOP 09. Starostové uzavřou dohody s regionálními hnutími

  • 36
Petr Gazdík, Martin Půta a další špičky hnutí Starostové a nezávislí výrazně postoupili při hledání partnera pro další spolupráci, který by měl postupně nahradit TOP 09. Ve Sněmovně se sešli se zástupci regionálních hnutí, s nimiž chtějí jít společně nejen do krajských voleb v příštím roce.

„Vytváříme konfederační hnutí společně s významnými regionálními stranami a hnutími. Jde o vytvoření krystalizačního jádra širšího proudu hnutí, prosazujících společné myšlenky v politice nejprve na krajské, později i celostátní úrovni,“ řekl iDNES.cz místopředseda Sněmovny Gazdík.

Ten nyní řídí hnutí STAN místo libereckého hejtmana Půty, jenž výkon funkce předsedy pozastavil kvůli policejnímu stíhání.

V pondělí se vedení STAN sešlo se zástupci uskupení Pardubáci, Východočeši, Sdružení pro Pardubice, Jihočeši 2012, Hnutí Ostravak, Zvuk 2012 (hnutí zastupující Zlín, Vsetín a Uherské Hradiště), Karlovarská občanská iniciativa, Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst či Občané patrioti. Celkově se jednání účastnilo 30 až 35 lidí.

Memorandum o spolupráci už Starostové a nezávislí stvrdili s hnutím Ostravak v Moravskoslezském kraji a do konce června má být podle Gazdíka jasno o spolupráci s regionálními uskupeními v dalších krajích.

Hnutí STAN se v poslední době stalo velmi žádanou „nevěstou“. Dohodu o spolupráci s TOP 09 na celostátní úrovni má uzavřenou do roku 2017, ale to nebrání spolupráci s jinými partnery v krajských volbách.

STAN vábili i lidovci. Je to jejich rozhodnutí, říká Bělobrádek

Zájem o spolupráci se STAN projevovali na víkendovém sjezdu ve Zlíně i lidovci. „Petr Gazdík měl výborný projev, asi mu nabídneme přihlášku do KDU-ČSL,“ chválil ho třeba první místopředseda lidovců Marian Jurečka. A zájem o STAN má také hnutí ANO Andreje Babiše. Pokročilá jednání s regionálními uskupeními ale ukazují, že Starostové preferují jiný směr spolupráce, o němž již dříve mluvil i liberecký hejtman Půta.

„Je to bytostné rozhodnutí Starostů a nezávislých. Byli by pro nás zajímavým partnerem v některých krajích. My s nimi máme koalici na pražském magistrátu,“ reagoval pro iDNES.cz šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Na dohody o krajské spolupráci navážou smlouvy o dlouhodobé spolupráci, což pro regionální hnutí bude znamenat i získání statutu registrovaných příznivců STAN a vzniknou i pravidla pro financování spolupráce. STAN má nyní kolem patnácti set členů a registrovaných příznivců, čtyři zástupce ve Sněmovně zvolené na kandidátce TOP 09, šestičlenný klub v Senátu, jednoho europoslance a bezmála šest stovek starostů, kteří jsou členy či podporovateli hnutí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue