Šéfka Sekce kabinetu předsedy vlády Jana Nagyová (v červeném) a mluvčí Michal

Šéfka Sekce kabinetu předsedy vlády Jana Nagyová (v červeném) a mluvčí Michal Schuster (v brýlích) při nominačním projevu svého šéfa, premiéra Petra Nečase. | foto: Petr Topič, MAFRA

Nagyová poslala na Nečasovou „krtečky“. Premiéra tlačila k rozvodu

  • 1090
Motivem Jany Nagyové pro sledování manželky premiéra Petra Nečase byla podle státního zástupce snaha dosáhnout jejich rozvodu. Kromě Nečasové nechala sledovat i svého řidiče a jeho přítelkyni. V telefonátech s šéfem vojenského zpravodajství Milanem Kovandou o nich mluvila jako o "žrádle pro psy". Sám Kovanda měl potom přezdívku "umělý pes".

Státní zástupce Rostislav Bajger v usnesení o zahájení stíhání, které zveřejnil server E15.cz, popisuje, jak celé sledování probíhalo, včetně motivů, které k němu Janu Nagyovou vedly. Bajger se opírá především o odposlechy telefonu šéfky premiérova kabinetu.

Dnešní dění v kauze jsme pro vás sledovali on-line

"Tyto důkazně dokládají, že Jana Nagyová vyvíjela nátlak na Petra Nečase s cílem dosáhnout rozvodu jeho manželství s Radkou Nečasovou," konstatuje Bajger v dokumentu. Podle něj Nagyová měla k Nečasové velmi negativní postoj.

Jak na páteční tiskové konferenci uvedl náměstek vrchního státního zástupce Pavel Komár, Nečasová nebyla jedinou osobou, kterou Vojenské zpravodajství monitorovalo. Poškozené osoby prý byly tři.

Policejní razie na politiky a lobbisty

Jak plyne z dokumentu, zbylými dvěma "poškozenými" byli řidič Nagyové Jiří Pertl a jeho přítelkyně a zaměstnankyně Úřadu vlády Alena Hegrová. Nagyová tak pravděpodobně chtěla mít pojistku proti spekulacím o jejím poměru s Nečasem. A právě řidič by tyto informace mohl vynést. "Řidič Jany Nagyové Jiří Pertl často se služebním vozidlem přijíždí k budově Úřadu vlády - Hrzánskému paláci - momentálnímu bydlišti předsedy vlády ČR," píše se v textu.

Sama šéfka premiérova kabinetu odmítá, že by se věci odehrály tak, jak je v textu popsáno. "Paní Nagyová podle svých slov dokáže všechna obvinění  její osoby vysvětlit. Další informace poskytneme až během soboty. Tedy po tom, co se rozhodne, zda bude paní Nagyová stíhána na svobodě," řekl iDNES.cz advokát Nagyové Eduard Bruna.

Při komunikaci se šéfem vojenské tajné služby a jedním z obviněných Milanem Kovandou přitom Nagyová mluvila v náznacích. Pertl s Hegrovou tak v jejich komunikaci byli "žrádlo pro psy". Příslušníky vojenské kontrarozvědky potom v konspiračním jazyce titulovala jako "krtečky". Kovanda byl podle policie "pán, co má umělého psa" nebo "umělý pes".

Při ukládání úkolů vojenskému zpravodajství, ať už přes bývalého šéfa Ondřeje Páleníka, nebo později Kovandu, přitom Nagyová využívala "svého vlivu vyplývajícího zejména z osobního poměru se současným předsedou vlády".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video