Řidičům se nelíbí, že pokuty a body nasbírají už za překročení rychlosti o jeden kilometr.

Řidičům se nelíbí, že pokuty a body nasbírají už za překročení rychlosti o jeden kilometr. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Nadýchal alkohol a teď chce zpátky řidičák

  • 823
Příběh Miroslava Bejvla ze Sedlic na Strakonicku možná skončí u soudu. Bejvl přišel o řidičský průkaz hned první den, kdy začal platit bodový systém. "O jeho navrácení budu bojovat. Jinak jsem bez práce, potřebuji ho," říká.

Najal si proto právníka, který zřejmě pošle na policisty, kteří ho kontrolovali, stížnost na Inspekci ministra vnitra.

Bejvl nadýchal 0,12 promile a odmítl krevní zkoušky, za což mu navíc hrozí až 50 tisíc korun pokuty.

"Že jsem nadýchal, to není důkaz. Na krev jsem neodmítl jet, ale nechtěl jsem jet špinavý jako šupák a chtěl jsem, aby mě policisté dovezli zpět, což odmítli," vysvětluje.

Policisté mu totiž řekli, že nejsou taxi a že dopravu po odběru krve zpátky k autu si musí zajistit sám.

"Ve vozidlech policie smí být přepravovány jen osoby, které mají přímou účast na přestupku či trestném činu. Což je při převozu na vyšetření, ale už ne zpět," vysvětlil Martin Grožaj z prachatické dopravní policie.

Bejvl také tvrdí, že se mu teď lidé smějí. "Musím vysvětlovat, že 0,12 promile nic není, že jsou to třeba tři kapky léku na kašel. Nikde přitom není důkaz, že jsem pil." Když ho hlídka zastavila, přiznal, že den předtím vypil šest piv.

Ze slušňáka pirát
Není jediný, komu se nelíbí přísnější postihy. Ondřej Lutovský najezdí ročně 60 tisíc kilometrů a dvanáct let neměl nehodu.

Počítal se mezi slušné řidiče, ale první den platnosti nového zákona jeho míněním otřásl. "V Plzni, na hlavní příjezdové tepně do města, mě vytáhla z kolony hlídka městské policie. Neměřila mi 57 kilometrů v hodině. Odměnou mi bylo tisíc korun pokuty a dva body."

Řidič začal pochybovat, že ještě patří do kategorie slušných řidičů. "Jsem tedy zlý pirát? Měřeno novým zákonem ano. Dá se ale na kilometr přesně udržovat rychlost? Neměli bychom dát raději šanci těm slušným, kteří nechtějí jezdit čtyřicetikilometrovou rychlostí s hrůzou, že přijdou o řidičák, a tím mnozí i o živobytí? Nemělo by být překročení rychlosti do deseti kilometrů v hodině za peníze, ale ne za body?"

To Jiří Čerkl z Českých Budějovic na policisty, kteří ho zastavili kvůli překročené rychlosti, nežehral.

Víc než mužů zákona se bál manželky, co řekne ztraceným bodům a tisícikorunové pokutě, protože to byl on sám, kdo ve svátečním úterku ženu doma popoháněl, aby spěchala. Chtěl být totiž co nejdřív na koupališti. "Teď si to vyslechnu. Měl jsem nechal řídit ji."


Video