Nejčastějším případem podvádění s nadstandardní péčí jsou operace šedého zákalu

Nejčastějším případem podvádění s nadstandardní péčí jsou operace šedého zákalu

Někteří lékaři ignorují zákaz nadstandardu, pojišťovny obelhávají fíglem

  • 406
Už přes tři roky lékaři nesmí nabízet lepší služby za příplatek. Jak však zjistila MF DNES, realita je jiná. Obcházení zákona je běžnou praxí například u operací šedého zákalu. Kliniky vymyslely systém, který sice šetří peníze pacientům, ale šidí pojišťovny.

Nabízet jakýkoliv nadstandard je nezákonné. Jak však ukázala sonda MF DNES, lékaři už se naučili v systému chodit. Nedovolené doplatky za nadstandardní služby nabízejí všechny oční kliniky, které redakce oslovila.

„Operace je hrazena pojišťovnou a vy zaplatíte jen nadstandardní čočky,“ ujišťovala žena na infolince kliniky Gemini, která má pobočky po celé republice.

Přitom správně, pokud má zákrok hradit pojišťovna, má pacient nárok jen na klasickou monofokální čočku na dálku. Ta vyjde na dva až čtyři tisíce korun a celý zákrok pak stojí necelých deset tisíc za oko. Pokud má pacient zájem o nadstandardní čočku - multifokální, se kterou lze vidět dobře na dálku i na blízko - musí si uhradit nejen ji, ale také operaci.

„Dle našeho právního názoru to takto vyplývá z platné legislativy,“ sdělil mluvčí VZP Oldřich Tichý. Stejně postupují i další pojišťovny.

Fígl na pojišťovny

Kliniky však pacientům tvrdí něco jiného. „Nehradíte zákrok, jen nadstandardní čočky. Na zákrok pojišťovna přispívá, akorát tu čočku si musíte hradit sami,“ sdělila žena na infolince pražské kliniky Duovize.

Lékaři si totiž umí vyžádat platbu od pojišťovny i při výměně nadstandardní čočky. Stačí jednoduchý fígl: „Vykážeme operaci šedého zákalu a implantování standardní čočky, aby to pojišťovna zaplatila. Pacient však ve skutečnosti dostane multifokální čočky a bokem, formou darovací smlouvy, doplatí rozdíl v ceně obou čoček. Lékař následně vystaví operační protokol, který dostává jen pacient a na němž už je uveden správný typ čočky. Třeba pro případ reklamace,“ vysvětlil manažer jedné z velkých nemocnic, kterému redakce slíbila anonymitu.

Měly by se do českého zdravotnictví vrátit dobrovolné příplatky za lepší péči?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 28. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 7122
Ne
Ne 635

Obcházení zákona si je vědoma ředitelka České oftalmologické společnosti Šárka Pitrová. „To, že se nemůže připlácet za lepší péči, není udržitelné,“ řekla. „Všichni doufáme, že se situace brzy změní,“ dodala.

To, že někteří lékaři dál nadstandardy používají, připouští i jednatel Duovize Petr Kocian. „Aktuálně množství veřejných poskytovatelů skrývá nadstandardy za různé nadace, dary a podobně,“ řekl. Zároveň ale tvrdí, že není pravda, že by si pacient musel platit celý zákrok, tedy i s operací, pokud chce jinou než standardní čočku. Podle něj pacienti Duovize neplatí za materiál, tedy čočku, ale za program, výsledek, tedy za lepší vidění.

Doplatky za nadstandard byly ještě nedávno legální. V roce 2013 však vyhlášku zrušil Ústavní soud. Důvodem bylo, že český právní řád nezná pojem standard, a tudíž ani nadstandard. Na zrušeném seznamu nadstandardů byla kromě nitroočních čoček například i takzvaná plastová sádra - lehká a pohodlná. O obnovení nadstandardů mluví politici už od okamžiku jejich zrušení. Jednat o nich chtějí i letos na konci roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video