U chřipky se připlatit vyplatí, u jiných vakcín není zač připlácet. Ilustrační foto

U chřipky se připlatit vyplatí, u jiných vakcín není zač připlácet. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nadstandardní vakcína nemusí být lepší, někdy je jen dražší

  • 55
Nadstandardy měly pacientům umožnit připlatit si za lepší očkování proti chřipce či pneumokoku. Dražší vakcína ale nemusí být nutně lepší, někdy je nadstandardem jen kvůli ceně. A některé vakcíny alternativu zatím ani nemají, říká v rozhovoru předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Kterých vakcín konkrétně se nadstandardy u nás týkají?
Jsou to dvě vakcíny proti tetanu - jednak je to klasické přeočkování a jednak jako profylaxe, neboli ochrana před onemocněním, když dojde k nějakému úrazu či před chirurgickým zákrokem. Pak se do nadstandardů zařadilo očkování proti tuberkulóze, vzteklině, lidskému papillomaviru, pneumokoku a chřipce.

V čem je očkování pro pacienty nadstandardní? Co jim přinese navíc?
V tomto případě se jedná o materiálový nadstandard. Neplatí se lepší nebo horší lidská práce, ale rozdíl mezi standardní cenou vakcíny na trhu a mezi tím, co si člověk vybere. Lidé navíc nebudou muset nikam chodit s účtenkami nebo do lékárny, zaplatí rovnou v ordinaci. Ostatní si vyřídí lékař se zdravotní pojišťovnou. Drobný problém je, že ne všechny vakcíny jsou nyní na českém trhu k dispozici. Jinými slovy, význam to má v případě chřipky, zcela teoretická je tato koncepce zatím například u tuberkulózy, vztekliny a tetanu.

Co mi tedy přinese nadstandard v očkování proti klasické chřipce?
Nadstandardní očkování proti chřipce se provádí interdermální vakcínou, která se vlastně aplikuje pouze do kůže. Pro pacienta to znamená vyšší pohodlí, protože jehla nejde do svalu a je menší a očkování není tolik bolestivé. Příplatek za tuto vakcínu je řádově sto korun. Nicméně je to jen orientační částka, každé zařízení si může tuto částku drobně změnit.

Roman Prymula

V Česku je zavedeno plošné očkování dětí proti pneumokoku, jaký má tedy nadstandardní vakcína význam tady?
Zde je za standardní vakcínu považovaná ta, která je levnější. Dražší vakcína je považována za nadstandardní. Vedou se spory, která vakcína je nebo není účinější, to ale není rozhodující, zde nadstandard neříká, zda je jedna nebo druhá vakcína kvalitnější, ale je určován tou cenou. Pacient si zde platí rozdíl cen mezi vakcínami a ta částka na dávku se pohybuje kolem tří až čtyř stovek.

Jak se pacient dozví, která vakcína je pro něj kvalitnější?
To se zatím nedozví, samozřejmě ta data budou k dispozici na konci roku, zatím to ale není úplně jasné.

Od dubna tohoto roku bude navíc očkování mladých dívek proti rakovině děložního čípku hrazeno pojišťovnou. Jak se zde projeví nadstandard?
Bude spuštěn systém plošného očkování proti rakovině děložního čípku pro dívky ve věku 13 a 14 let, každá bude mít nárok na tři dávky hrazené pojišťovnou. Nyní jsou na trhu vakcíny Silgard a Cervarix. Ani zde ještě nevíme, která bude standardní a která nadstandardní, protože není jasné, u kterého výrobce v tendru vysoutěžíme nižší cenu. Ta pak bude považována za základní, tu za vyšší cenu si budou moci pacientky doplatit. Starší pacientky si budou očkování hradit jako doposud samy. Na privátním trhu stála jedna dávka očkování kolem tří tisíc korun. Doplatky u nadstandardů budou mnohem nižší. Kdyby vysoutěžená cena za dávku vakcíny byla třeba 2 tisíce korun, ten rozdíl mezi standardem a nadstandardem by byl tak 300 až 400 korun.

Zmínil jste, že u tetanu, tuberkulózy a vztekliny se standardy v praxi zatím neprojeví. Proč?
Zatím nemají smysl, je to záležitost hypotetická. Ve valné většině totiž v Česku tu druhou, konkurenční vakcínu nemáme. Zde jen nadstandard nastolí pravidla. Pokud je pacientovi k dispozici i dražší vakcína, může si doplatit. Pokud je k dispozici jako jediná, proplácí ji pojišťovna. Například u vakcíny proti tuberkulóze druhá verze dlouho nebyla a jsme rádi, že máme vůbec tu jednu. Tuzemská vakcína, která je podstatně levnější než některé dovezené, teď není k dispozici. A říci, že standardem je nejlevnější, ale nedostupná vakcína, by nebylo korektní. Stejně tak je dostupná jediná vakcína proti vzteklině.

Jak to tedy vypadá v praxi, když se přijde člověk očkovat proti tetanu a chce si připlatit za nadstandard?
V tuto chvíli tu možnost zkrátka nemá, protože tu jiná vakcína není. Neměl by tedy cokoli platit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video