Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nadstandardní péče bývá fikce, říká Fišer

P r a h a - Po nástupu Bohumila Fišera nezůstal na ministerstvu zdravotnictví takřka kámen na kameni: ministr vyměnil všechny náměstky, čtyři ředitele odboru, pár dalších vedoucích úředníků a k tomu jednoho ředitele nemocnice - celkem jedenáct lidí. To je na pět týdnů ve funkci slušný výkon. Fišer, jenž dosud vládl spíše teorií v brněnském Fyziologickém ústavu než praxí, přitom budil dojem nerozhodného a málo průbojného člověka.

Rozhodujete se vždycky tak snadno?

Někdy ano, někdy dlouho a obtížně. Rozhodování o personálních změnách není jednoduché, člověk může někomu ublížit, ví jen málo o jeho životě a povaze.
Pro mě osobně to bylo psychicky obtížné, kdybych měl více času, možná bych se ty lidi snažil více poznat a ta rozhodnutí by byla trošičku jiná. V zájmu rychlé a hladké další práce jsem však dal přednost tomu, že jsem si přivedl jako nejbližší spolupracovníky ty, které buď osobně znám, nebo jsem o nich měl jen dobré zprávy.

Chystáte stejně razantní změny i u ředitelů nemocnic?

Nevím. Momentálně nemám žádnou v plánu. Ale s personálním zemětřesením nepočítám.

Ředitelé jsou trochu nejistí, protože jednáte s odborníky z České lékařské společnosti, ale na ně jste si zatím prý čas neudělal. Přitom současná situace podle nich vyžaduje operativní kroky a ředitelé říkají, že o nich více vědí oni než akademičtí profesoři.

Víte, já nehodnotím naše zdravotnictví tak pesimisticky. Já si myslím, že v současné době je situace docela dobrá, a co funguje, do toho chci zasahovat jen minimálně. Myslím si spíš, že nejsme příliš připraveni na budoucnost. Nemáme koncepci, nevíme, jak dál postupovat v rozvoji léčebných postupů - a v tom očekávám názor odborníků. Ředitelé svou práci mají, řídí nemocnice a velká většina jich je dnes stabilizována: dokáže vyjít s penězi od pojišťoven a ještě zajistit rozvoj. Byť za cenu nízkých platů, to uznávám...

... a nejen toho. Někteří lékaři upozorňují, že se vracejí ke starým materiálům a již jednou použitým pomůckám. Vy jste přitom řekl, že chcete razantně zvýšit platy lékařů a sester - a zároveň jste řekl, že chcete pa- cientům zajistit péči na západoevropské úrovni. Já se ptám jak, když nedostanete žádné peníze navíc - ani od pacientů, jak si to vymínila vaše strana, ani zvýšením pojistného, jak si to prosadila zase ODS.

Rozvoj zdravotnictví už trvá deset roků. Dříve zemřely tisíce lidí, kteří nebyli správně léčeni. Od té doby se péče zlepšuje, ale poněkud živelně. Ne vždy se utrácí účelně, více peněz často znamenalo méně ekonomičnosti. To bych chtěl napravit. A pak teprve je třeba říci občanům: Budete muset na zdravotnictví přidat.

V jakém časovém horizontu?

Do konce volebního období bych chtěl částečně stihnout ta ekonomická opatření, jejichž efekt by se mohl dílem projevit v platech. Chtěl bych zřídit v nemocnicích dozorčí rady s účastí zaměstnanců a pacientů.

Nebudeme muset také zmírnit tempo v oblastech, kde jsme podle názoru některých expertů předběhli i západoevropské země, a tedy i naše ekonomické možnosti, například v novorozenecké úmrtnosti?

S tím v žádném případě nesouhlasím: pokud technické možnosti máme, musíme je využít ve prospěch lidí. Novorozenecká úmrtnost je v jiných zemích vyšší proto, že tam častěji ženy rodí doma, existují vzdělanostní rozdíly mezi jednotlivými vrstvami společnosti, z nichž ne všechny dodržují preventivní opatření. Může to souviset i s kvalitou lékařů. Na novorozeneckých odděleních v západní Evropě nepracují vždy - jako u nás - ti nejšpičkovější lékaři, protože odcházejí za lepšími výdělky na privátní kliniky, kde čekají, až přijde porodit bohatá maminka. My takové kliniky nemáme.

Chtěl byste je mít?

Nepovažuji to až tak za správné. Na takových klinikách hrají velkou roli ekonomické tlaky, jež ovlivňují pacienty: nezajišťují lepší péči, ale tvrdí to.

Mám tomu rozumět tak, že si nepřejete rozšiřování soukromého sektoru ve zdravotnictví?

Nepovažuji to za prioritu. Jestliže bohatí lidé budou chtít svoji vlastní medicínu, nabídka trhu se okamžitě objeví - já bych to dokonce i trochu přivítal, protože kdyby si deset procent lidí s nejvyššími příjmy zvolilo soukromá zařízení, ulehčilo by se státním a bylo by více peněz na ostatní - v Praze je například nadbytek ambulantních specialistů a mnozí by se mohli zaměřit na tuto klientelu. Ale ta poptávka není.

Proč myslíte, že není?

Myslím, že je to v psychologii společnosti. V některých pražských restauracích stojí večeře tolik, že ani nejvýše postavený soukromý lékař si takový honorář nevezme. Mezi bohatými lidmi se považuje za správné chodit do vybraných restaurací a jezdit v drahých automobilech, ale docela klidně si půjdou sednout do čekárny vedle bezdomovce. Na Západě by naopak vadilo, kdyby dobře situovaný člověk neměl svého lékaře nebo neposílal na drahou kliniku své rodiče.

A nejsou ty důvody jiné? Bohatí lidé u nás platí vysoké zdravotní pojistné, soukromé pojištění neexistuje - proč by tedy platili ještě hotově? Za druhé: oni si nejdou sednout do čekárny vedle bezdomovce.
Dělají to jinak: mají svého lékaře, kterému platí a chodí na vyšetření jinými dveřmi. To, čemu vy se bráníte, totiž medicína pro bohaté a chudé, tu přece existuje, pouze není tak vidět.

Odpovím na obě otázky. K té první: u nás v Brně měli zastupitelé v jednom období hromadnou dopravu zadarmo - a polovina jich stejně jezdila do práce vlastními auty. Ten druhý fenomén, ten určitě existuje. Ale medicína jako taková je pro všechny vrstvy stejná a to, co dostanou ti, kteří zaplatí něco navíc, není tak podstatné. Říkáte, že pacient si vybere lékaře. Ale často takového, kterého bych já si nikdy nevybral. Vím, že často i ti úspěšní lékaři jsou svými kolegy hodnoceni jako spíše průměrní až podprůměrní - a přesto si je lidé volí, to je i otázka reklamy.
A čekání v ordinaci? Víte, člověk, který má méně peněz, má také trošku více času. To jsou opravdu minimální služby. A tak se na to dívám. Nelíbí se mi to, ale nepovažuji to za klíčový problém.

Někdejší ministr Stráský dospěl k názoru, že nemocnice by mohly z těchto peněz za "nadstandard" těžit. Takhle, putují-li peníze pod pokličkou, z toho nic nemají.

Je-li někdo ochoten dát pět set, tisíc, deset tisíc konkrétnímu lékaři, tak kdyby je dal nemocnici, jaký by na tom měl ten lékař zájem? To je nepraktické a nikde to tak nefunguje. Ano, ve světě existují druhy pojištění, kdy za lepší pojistku si lze vybrat lékaře - ale jak to funguje, to já znám od svých kolegů. Odehrává se to jen v oblasti pomyslných kvalit.

Souhlasil byste alespoň s tím, aby si lidé mohli připlatit na lepší endoprotézu, chtějí-li ji?

O tom budeme diskutovat. Není to jednoduché. Obávám se, že kdyby to tak bylo, všichni dostanou tu levnou, zatímco ti, kteří na to mají, budou lékařem přesvědčováni, aby si vzali tu lepší. Pro starého člověka třeba nemá vždy význam, ale buďte si jista, že polovina 85letých bude mít lepší protézu, protože je lékaři přesvědčí, že mají dát peníze spíš na ni než vnoučatům. A mezi lidmi by to vyvolalo pocit, že ti chudí na tu lepší nemají, a to je špatný pocit a my, sociální demokraté, to nechceme.

Řekl jste, že zdravotnictví funguje. Jak to vysvětlíte pacientům, kteří se nedostanou k vybranému ambulantnímu lékaři bez toho, aby třeba zaplatili roční poplatek? Lékař by je rád vzal, ale má tak tvrdé limity od pojišťovny, že by na léčení jinak doplácel ze svého.

Víte, to jsou velmi často pražské problémy. V Břeclavi nic takového není, možná je to ve skutečnosti tím, že v Praze je lékařů dost, a pacientů naopak málo - ne, já se nechci dotknout poctivých lékařů, kterých je velká většina. Ale ty limity jsou všude, kde je veřejné pojištění a kde stát šetří. Nejsou v USA, ale tam dávají na zdravotnictví 14,5 procenta z hrubého domácího produktu, my polovinu. Proto u nás musí být limity, kontroly a neustálé sledování efektivity.

Jenže například profesora Pavla Pafka pobuřuje, aby se jeho plat coby plat státního zaměstnance odvíjel od toho, jak oddělení dodrží limit, tedy kolik zrovna stojí léky či vata.

Ano, je to špatně, platová úroveň je u nás nebezpečně nižší ve srovnání s vyspělými zeměmi a je to hrozba do budoucna. Už to vidíme dnes na lékařských fakultách: vynikající studenti udělají zkoušky, ale jdou na práva. To nebývalo. Ale já nevidím momentálně cestu, jak z toho ven. Já si přeji narovnání platů. Myslím si také, že musíme do systému přidat peníze. Ale kdybychom to dělali jako dosud, ničeho bychom nedosáhli. Proto říkám: během následujících dvou let se snažme udělat systém efektivní.
Co ušetříme, dejme do příjmů lékařů a sester. A pak se ptejme lidí: Kolik procent HDP chcete dát na zdravotnictví? Já říkám, že našich 7,3 procenta je pro další vývoj málo. Myslím, že bychom mohli dosáhnout tak deseti procent, jako má Rakousko a Německo, a že lidé by měli akceptovat, že jako se zdražuje plyn a elektřina, tak i medicína by mohla dosáhnout těch deseti procent, a to by pak mohlo na dvacet třicet let stačit.

Profesor Pafko řekl, že situace se nezmění, dokud zdejším pacientům vláda otevřeně neřekne, že za současné české peníze se nedá dělat světová medicína. Takže: Kdy jim to řeknete?

Tak já jim to tedy říkám.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno 

Muž se polil se a následně zapálil v New Yorku před soudní budovou, kde se koná proces s americkým...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...

Česko vydá na Ukrajinu odsouzeného za vraždu řidiče Sazky, odpykává si 22 let

19. dubna 2024  21:03

Česko vydá na Ukrajinu Timura Treťjakova odsouzeného na 22 let vězení za nájemnou vraždu řidiče...

Exploze v Íránu, podle Američanů zaútočil Izrael. Ten to nepotvrdil

19. dubna 2024  6:17,  aktualizováno  20:36

Ve středoíránské provincii Isfahán se v pátek ráno ozvaly exploze, podle íránských médií se jednalo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...