Zásah policie proti demonstraci ve Varnsdorfu (10. září 2011)

Zásah policie proti demonstraci ve Varnsdorfu (10. září 2011) | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

Nadřízeným jsme psali, že to tady bouchne, říká policejní ředitel

  • 80
Severočeský policejní ředitel Jiří Vorálek obhajuje zákrok policistů proti demonstrantům ve Varnsdorfu. Zároveň říká, že o rizicích a eskalaci napětí své nadřízené v Praze policisté informovali už dávno. Zpětná vazba? Nebyla prý žádná.

Byť policejním zákrokům na Šluknovsku nevelí, nese za ně odpovědnost. A poslední víkendy nemá jinou možnost než do oblasti neustále posílat pořádkové jednotky. Řeší tím jen důsledky celého problému, příčiny musí podle něj vyřešit jiní. "Nejlepší prevencí kriminality je dobrá sociální práce. Tradičně dokonalý sociální systém mají ve Skandinávii," míní Vorálek.

Severočeský policejní ředitel Jiří Vorálek

Co byste vzkázal lidem, kteří sobotní zásah považují za příliš tvrdý? Třeba tomu dotyčnému, který není extremista, ale který má na zádech plno modřin od obušků?
Já jsem v tom Varnsdorfu byl, viděl jsem to. A protože jsem viděl i jiné zásahy, tak musím říct, že ten zákrok, byť to ten konkrétní člověk, který dostal po zádech, může vnímat úplně jinak, byl v tom kontextu mimořádně mírný.

Nicméně velitel zásahu Bohumil Kotas pro média prohlásil: "My v té chvíli při zákroku vůbec nerozlišujeme, kdo je kdo. Když se kácí les, tak létají třísky." To zní hrozivě, nemyslíte?
Já ani nevím, jestli to řekl. Připouštím, že něco takového může vyznít špatně. Na druhou stranu: když na nás někdo začne házet kameny, dýmovnice, výbušky a začne si myslet, že jsme tam proto, aby si do nás každý bouchnul, tak při samotném zákroku už nerozlišíte, že je to očividný extremista nebo očividně naštvaný slušný člověk. V Novém Boru lidé extremistům řekli, že jestli něco mají, ať si jdou vedle. To bych řekl, že je inteligentní reakce. V Rumburku k žádnému spojení s extremisty nedošlo, byl tam naprosto pokojný průvod a nikdo z policajtů si ho nevšímal. Já vzkazuji: nespojujte se s těmi agresivními skupinami.

Dám jeden příklad. Když při páteční demonstraci ve Varnsdorfu napochodovaly desítky policistů z pořádkové jednotky na náměstí, lidé začali skandovat: "Kde jste byli včera?!" Den předtím tam totiž několik Romů přepadlo ženu. To vystihuje pocity místních z bezpečnostní situace ve městě.
Upozorňuji na to, že v prostředí, které máme v našem kraji vytvořené, se kriminalitě zabránit nedá. Prostředí našeho kraje je natolik poškozené, že tu kriminalitu generuje.

Ale místní argumentují, že během dne policistu na ulici nepotkají. To přece není v pořádku, ne?
Z hlediska našeho kraje nemám Šluknovský výběžek personálně poddimenzovaný, nemám poddimenzovaná ani tamější oddělení. Představa, že vylezu ven a potkám policajta, jako jo, ale určitě ne v každé ulici, určitě ne každou minutu, dokonce ani každou hodinu. To ale neznamená, že tam nejsou.

Měl jste vy nebo vaši lidé tušení, že to na Šluknovsku takhle "bouchne"?
Že to v tomhle kraji může bouchnout leckde, už jsem říkal: o vyloučených lokalitách píšeme nadřízeným od roku 2005 a o možné eskalaci extremismu píšeme od roku 2008. Zpětná vazba není žádná. Že ten problém může bouchnout, platí řadu lat o Chanovu, Janovu, Postoloprtech, Krupce a mnoha dalších. Těch lokalit je tady tolik, že to, že jsme měli prozřít, že na Šluknovsku je problém, jednoznačně může tvrdit jen ten, kdo nemá všech pět pohromadě.

Mnozí se zamýšlejí, co je na řadě po Šluknovsku. Co myslíte vy?
Nemám obavu z toho, že by se to šířilo jako povodeň. Na druhou stranu, že se v jiné lokalitě může stát něco podobného, je možné.

Severočeský policejní ředitel Jiří Vorálek

Opakované zákroky na Šluknovsku vyčerpávají rozpočet na přesčasy. Hrozí, že budou muset být hrazeny z fondů běžné pracovní doby a policisté by pak scházeli jinde. Ministr vnitra Jan Kubice přislíbil finanční pomoc. Jak to s ní je?
Do konce září přijde na náš účet více než 6 milionů mzdových prostředků a v dalším průběhu roku se očekává částka zhruba 40 milionů. Myslím, že to pokryje náklady na tato opatření do konce roku.

Počítá se s vybudováním krajské speciální pořádkové jednotky, která má v budoucnu podobné nepokoje tlumit. Co už o ní víte?
Měla by vzniknout počátkem příštího roku. Provozní náklady na ní se stanou součástí našeho rozpočtu. Počítá se s tím, že na to budeme mít personální dotaci. V jednotce bude zhruba 200 lidí. Bude to pak trvat minimálně rok, než se naplní. Budeme se jí snažit vytvořit zázemí v Ústí nebo v Teplicích, to by pro nás bylo nejvýhodnější. (více o jednotce zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video