Nádraží nestěhujte, vzkázali radním Brňané

  • 421
Brňané se v referendu vyslovili proti odsunu hlavního nádraží z centra města. Pro jeho zachování v současné poloze hlasovalo 85,1 procent lidí. Největšího referenda v historii České republiky se zúčastnila jen čtvrtina voličů, město se proto jejich rozhodnutím nemusí řídit.

Primátor Petr Duchoň řekl České televizi, že bude k výsledku přes nízkou účast přihlížet.

Aby referendum bylo pro radnici závazné, musela by se ho zúčastnit nadpoloviční většina voličů, tedy alespoň 159 tisíc lidí. Náměstek primátora Petr Zbytek řekl, že magistrát bude pokračovat v informační kampani a připravovat přesun.

Lidé, kteří se referenda nezúčastnili, jsou podle Zbytka pro výstavbu nového nádraží, které by mělo vyrůst na volnějším prostoru asi o 800 metrů jižněji. Primátor v pátek vyzval obyvatele, aby přišli k urnám a hlasovali pro stavbu nádraží.

Podobně se vyjádřil hejtman Stanislav Juránek: "Máme možnost rozhodnout spor, který trvá už osmdesát let. Osobně dávám přednost variantě výstavby nového nádraží na zelené louce, jsem však připraven přijmout i rozhodnutí opačné."

Aktivisté z koalice Nádraží v centru naopak vyzývali Brňany, aby zvolili rekonstrukci nynějšího nádraží. "Budeme objíždět nákupní centra a sídliště a zvát lidi, aby přišli hlasovat ještě před odjezdem na víkend," uvedl mluvčí koalice Svatopluk Bártík.

Jana Drápelová ze stejné koalice zpravodajce MF DNES řekla, že občané dali politikům jasné zadání - a ti by ho měli respektovat. Uvedla, že v referendu ve skutečnosti hlasovalo o deset tisíc občanů proti přesunu nádraží více než v posledních komunálních volbách dalo hlas stranám, které přesun prosazovaly a prosazují. "Mělio bychom jedant o modernizaci současného nádraží," zdůraznila.

OTÁZKA Z REFERENDA

Souhlasíte s tím, aby město Brno v samostatné působnosti podniklo všechny kroky k modernizaci železniční stanice Brno-hlavní nádraží ve stávající poloze podél ulice Nádražní?

O přesunu se mluví od revoluce
O přesunu hlavního železničního nádraží z centra Brna se debatuje už skoro patnáct let. Před dvěma lety jej podpořila Zemanova vláda a předběžně přislíbila 28 miliard korun. Grossův kabinet ale není v názoru na tak velkou investici jednotný.

"Vláda se k projektu bude muset vrátit a přehodnotit své priority. Je doba výrazných škrtů a problémů financování v oblasti dopravní infrastruktury," prohlásil v září místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn.

Zastánci přesunu argumentují tím, že současné nádraží chátrá a dokonce i po nezbytné modernizaci, která by podle nich stála bezmála tolik, jako výstavba nového nádraží, by bylo na samé hranici technických možností.

Celý projekt by podle předběžných odhadů spolknul nejméně třicet miliard korun, stavba by trvala deset až patnáct let. Město do jeho přípravy jen letos investuje asi sto milionů korun. Další peníze chce získat od státu a od Evropské unie.

Hlavní brněnské železniční nádraží, o jehož možném přesunu budou občané hlasovat v referendu. (7. září 2004)

Hlavní brněnské železniční nádraží, o jehož možném přesunu budou občané hlasovat v referendu. (7. září 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video