Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková v ruské vazbě. (5. března 2015)

Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková v ruské vazbě. (5. března 2015) | foto: Reuters

Savčenková u soudu pěla ukrajinskou hymnu, rozsudek předem neuznává

  • 641
Ukrajinská důstojnice Nadija Savčenková předem odmítla rozsudek ruského soudu a nehodlá se odvolávat. Verdikt v případu oznámí soudce 21. nebo 22. března. Obhajoba, Kyjev a Západ vinu Savčenkové odmítají a žádají její osvobození. K propuštění pilotky vyzvali i čeští poslanci. Kreml jakékoliv ústupky odmítá.

Ukrajinská letkyně je obžalovaná z vraždy, z pokusu o vraždu a z nezákonného překročení ruských hranic. Podle obžaloby v červnu 2014 navedla palbu ukrajinské armády na ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Podle obhajoby byla Ukrajinka tou dobou již zajata proruskými separatisty, kteří ji předali Rusům.

Krize na Ukrajině

„Nepřiznávám se k vině ani neuznávám rozsudek ruského soudu. V případě odsouzení se neodvolám,“ řekla Savčenková podle agentury Interfax. Hodlá také pokračovat v hladovce i v odmítání tekutin, aby přiměla Rusko vrátit ji do vlasti, kde byla mezitím zvolena poslankyní. Před soudem, odehrávajícím se v ruském městečku Doněck nedaleko hranic s Ukrajinou, hovořila ukrajinsky.

Poté, co soudce ohlásil datum vynesení rozsudku, Savčenková začala zpívat ukrajinskou hymnu. Přidali se i její přívrženci v sále, načež skončil on-line přenos ze soudu, poznamenala stanice BBC. Připomněla, že Savčenková vyhlásila „suchou“ hladovku 3. března na protest proti protahování procesu.

Savčenková podle ukrajinských médií také ukázala soudci vztyčený prostředníček, za což ji pokáral.

Protože od poloviny minulého týdne drží hladovku, obávají se ukrajinské úřady, že se vyhlášení rozsudku nemusí dožít. Rusko navíc odmítlo povolit delegaci ukrajinských lékařů, aby Savčenkovou ve vězení navštívili. „Odklad rozsudku se rovná záměrné, vědomé a cynické popravě ženy, která se díky své nezlomné vůli a duchovní síle stala symbolem odporu proti ruské agresi,“ uvedlo v prohlášení.

„Vyzýváme mezinárodní společenství, aby pokračovalo v politickém a diplomatickém tlaku na Ruskou federaci a zachránilo Savčenkové život,“ praví se v dokumentu.

Členské státy EU hrozí sankcemi

Ruské úřady podle listu Ukrajinska pravda ve středu na moskevském letišti zadrželi ukrajinské poslance, kteří letěli na proces se Savčenkovou, a propustili je až po odletu letadla.

Deník připomněl, že USA a Evropská unie vyzývají ruského prezidenta Vladimira Putina k osvobození Savčenkové, existuje prý také výzva poslanců Evropského parlamentu uvalit na Putina a další hodnostáře kvůli Savčenkové sankce. List dodal, že podle údajů z minulého měsíce zůstává v nepřátelském zajetí ještě 134 Ukrajinců.

Rusko zatím nejednalo s Ukrajinou o výměně Savčenkové, protože až do vynesení rozsudku to „ani teoreticky, ani prakticky“ není možné, řekla dnes novinářům mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová podle agentury Interfax-Ukrajina.

Již dříve se spekulovalo o možnosti, že Savčenková by mohla být vyměněna za ruské občany Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova. Ty ukrajinští vojáci zajali loni v květnu v přestřelce se separatisty na východě Ukrajiny a nyní jsou souzeni v Kyjevě jako teroristé. Podle Kyjeva jde o příslušníky ruských speciálních sil, ruské ministerstvo obrany tvrdí, že z armády odešli.

Pět členských zemí Evropské unie - Británie, Litva, Polsko, Švédsko a Rumunsko - hodlá vyzvat k potrestání ruských představitelů unijními sankcemi, uvedl šéf litevské diplomacie Linas Linkevičius. „Hodnostáři přímo zapletení do této vykonstruované kauzy musí nést důsledky,“ řekl ministr agentuře AFP. „Vidíme, že protesty, otevřené dopisy a prohlášení jsou bezvýsledné,“ dodal.

Kreml nicméně předem odmítl jakékoliv ústupky. „Nemůžeme akceptovat pokusy vměšovat se do soudních procesů, odehrávajících se v naší zemi v přísném souladu s ruskými zákony, k nimž proces se Savčenkovou bezpochyby patří. Jakékoliv zasahování je nepřípustné,“ řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ohledně možných sankcí EU.

Vzkaz Savčenkové ruské justici: vztyčený prostředníček

Savchenko Gives Court Defiant Gesture In Final Statement

In her final statement to the court Ukrainian pilot Nadia Savchenko said the Russian people would rise up to protest against President Vladimir Putin.

Zveřejnil(a) RFE/RL dne 9. březen 2016

Demonstrace v Kyjevě i Moskvě

Na Ukrajině, ale i v Rusku sílí výzvy k propuštění vězněné ukrajinské letkyněm, které hrozí až 25 let vězení. „Lživá obvinění“ proti Savčenkové ve středu v prohlášení odsoudila velká skupina spisovatelů z ruského PEN-klubu, v Kyjevě za osvobození vězněné letkyně demonstrovaly stovky lidí.

Podle moskevského rozhlasu ve prospěch Savčenkové intervenovala asi stovka ruských spisovatelů sdružených v PEN-klubu, kteří žádají, aby Ukrajinka byla označena za válečnou zajatkyni a vyměněna za Rusy vězněné na Ukrajině. Požadují rovněž, aby byli pohnáni k odpovědnosti vyšetřovatelé, prokurátoři a soudci, „kteří vyrobili vylhané obvinění a zinscenovali vědomě nezákonný soudní proces“.

Mezi signatáři jsou spisovatelé Vladimir Vojnovič, Ljudmila Ulická či Vladimir Sorokin, podpis připojila i Světlana Alexijevičová, rusky píšící běloruská spisovatelka oceněná loni Nobelovou cenou.

V Kyjevě za propuštění Savčenkové demonstrovalo několik set lidí, kteří uspořádali průvod mezi ukrajinským ministerstvem obrany a ruskou ambasádou. Mezi demonstranty byli poslanci ukrajinského parlamentu i skupina ukrajinských novinářů, která byla nedávno propuštěna z roční internace v povstaleckém vězení na východě Ukrajiny.

Demonstrace za osvobození Savčenkové se ve středu konala i v centru Moskvy. Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy policie asi třicet lidí zadržela.

91 českých poslanců podepsalo výzvu k propuštění Savčenkové

K propuštění Savčenkové vyzvali rovněž čeští poslanci. Pod výzvu, kterou obdržel ve středu ruský velvyslanec v Praze, se podepsalo 91 členů Sněmovny napříč politickým spektrem kromě komunistů.

„My, níže podepsaní, podporujeme otevřený dopis polských a ukrajinských intelektuálů, ve kterém žádají evropské lídry o podniknutí mimořádných kroků, které by vedly k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění Nadiji Savčenkové,“ píše se v dopise, pod nějž se podepsali poslanci jak z vládních, tak z opozičních stran.

Podepsal ho i například šéf lidovců, vicepremiér Pavel Bělobrádek, který se sám osobním dopisem obrátil i na ruského prezidenta Vladimira Putina. (více zde)

Signatáři dopisu zároveň požádali partnery ze všech zemí Evropské unie, aby v této věci spolu s nimi apelovali na odpovědné instituce Ruské federace.

09.března 2016 v 11:16, příspěvek archivován: 09.března 2016 v 11:43

Free Savchenko- Velvysl. Ruska převzalo dopis Karla Schwarzenberga s podpisy 91 poslanců ze všech klubů až na KSČM. pic.twitter.com/CnPWqCp4L4

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue