Nadhodnocené kameny vynesly podmínku

  • 2
Liberec - Podmínečným trestem skončil u libereckého krajského soudu další případ ze série podvodů s nadhodnocenými drahými kameny. Devětačtyřicetiletý podnikatel z Andělské Hory u Chrastavy vyvázl s dvouletým trestem odloženým podmínečně na pět let. Rozsudek nabyl právní moci, obě strany se vzdaly odvolání.

"Jsem ráda, že se nám povedlo přivést případ do zdárného konce," konstatovala na závěr jednání předsedkyně senátu.

Kauza se táhla řadu let. "Jde o případ z počátku devadesátých let a trvalo deset let, než se dostala před soud a pak jsme ji zase museli několikrát odročit kvůli nepřítomnosti svědků."

S výsledkem byl spokojen i sám obžalovaný, dnes již bývalý liberecký podnikatel Pavel Tuček. "Jsem si vědomý toho, že jsem způsobil spořitelně škodu, i když vůbec nešlo o úmysl," nechal se slyšet v kuloáru soudu.

Tuček si půjčil na podnikání
Podle obžaloby připravil Tuček jabloneckou pobočku České spořitelny celkem o pět a půl milionu korun za dva úvěry na podnikání.

Zástavou za ně dal bance drahé kameny, které mu prodala frýdlantská firma Ikona. Ta si v prvním případě vyinkasovala přes dva miliony korun, v druhém přes milion dvě stě tisíc korun. Když pak úvěry nikdo nesplácel, zůstaly kameny bance.

Ukázalo se však, že místo posudkem deklarované hodnoty více než jedenácti milionů, není jejich skutečná cena vvšší než jeden milion korun.

"Neměl jsem důvod nevěřit znaleckému posudku a to, že mi kameny Ikona prodala za tak nízkou cenu, jsem bral jako výhodný obchod," hájil se Tuček.

"Navíc mi její zástupci nabídli i další věci k prodeji, například obuv z Asie či galanterii. Měl jsem pocit, že jsou ve finanční tísni a že se toho chtějí zbavit." Podle Tučka byly kameny dobrá investice.

"Říkal jsme si, že se dají zhodnotit třeba tím, že je nechám vybrousit a pak je prodám klenotníkům," vysvětlil. "Měl jsem vydraženou prodejnu v centru Liberce a fungující autodopravu, proč bych ten dluh neplatil? Pak jsem ale naletěl podvodníkovi a celý záměr padl."

Spořitelna se může obrátit na občansko-právní soud
Soud vynesl rozsudek při samé dolní hranici sazby. "Škoda se nakonec ukázala nižší než pět milionů korun, protože jsme odečetli hodnotu zastavených kamenů, takže podle novely trestního zákona jde o škodu značnou nikoli velkého rozsahu," uvedla v odůvodnění verdiktu předsedkyně senátu.

"Přihlédli jsme i k tomu, že se obžalovaný ničeho dalšího nedopustil, že v bydlišti má dobrou pověst, i k jeho zhoršenému zdravotnímu stavu." Muž totiž před časem prodělal mozkovou mrtvici a je v částečném invalidním důchodu.

Poškozenou Českou spořitelnu odkázal soud na občansko-právní řízení. "Ústav sám má podíl na zaviněné škodě, protože ani jeho úvěráři si neověřili skutečnou hodnotu zasavených kamenů," vysvětlila soudkyně.


Video