Vakcína. Ilustrační foto

Vakcína. Ilustrační foto | foto: AP

Nadějnou vakcínu proti alzheimerovi chce výrobce testovat i v Česku

  • 6
Rakouská firma Affiris zahájila testování nadějné vakcíny proti Alzheimerově chorobě. Látku AD02 by mělo vyzkoušet 420 pacientů v šesti státech, uvažuje se i o Česku. Státní ústav pro kontrolu léčiv ale zatím o takzvaném klinickém hodnocení nerozhodl.

Informaci o plánovaném testování látky AD02 zveřejnila na stránkách Scienceblog.com firma Affiris, která vakcínu spolu s britskou společností GlaxoSmithKline vyvíjela.

Firma chce vakcínu testovat v rámci klinických studií v šesti evropských zemích - Německu, Rakousku, Francii, Chorvatsku, Slovensku a v České republice. Účinnost látky by tak mohla farmaceutická společnost potvrdit už v roce 2012.

"Během loňského roku byla bezpečnost a snášenlivost vakcíny potvrzena, nyní se zaměřujeme na účinnost. Testovat se bude celkem 420 pacientů," informovala společnost Affiris.

Látka AD02 dokáže podle výrobce zabránit formování betaamyloidového plaku, který blokuje nervové signály. Pomocí vakcíny se do těla dostanou peptidy (sloučeniny organického původu), které se ve vyšším množství vyskytují v mozku člověka s Alzheimerovou chorobou. Podle vědců dojde k umělému vyvolání imunitní reakce.

Podle informací ČTK má vakcína preventivní charakter, mohla by tedy být podávána nemocným, aby se jejich stav nezhoršil, ale i nejbližším příbuzným, u kterých by se mohly projevit geneticky podmíněné formy této nemoci.

Testy v Česku ještě schváleny nejsou

Zda se nakonec vakcína bude testovat i v Česku, zatím jisté není. Klinické hodnocení těchto testů v Česku totiž dosud schváleno nebylo. "Pokud probíhá šetření a dokud není klinické hodnocení schváleno, nemůžeme o něm ze zákona informovat," odpověděl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

Alzheimerova nemoc, která způsobuje demenci a snižuje poznávací funkce, je přitom doposud nevyléčitelná. V Evropě jí trpí zhruba šest milionů lidí.

Pokud se účinky vakcíny potvrdí, může se stát oficiální očkovací látkou proti této chorobě. Výrobu vakcíny by zahájila GlaxoSmithKline, která je licenčním partnerem firmy Affiris. Samotná licence by mohla stát až 430 milionů eur, tedy asi 11 miliard korun.

Podle Beneše ale zatím není zcela vyhráno. "Tato vakcína je nadějná, ale naděje je zcela něco jiného než úspěch. Na deset tisíc klinických studií bývá přínosná jedna," uzavřel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video