Naděje na dohodu je větší, než se zdá, věří Klaus

  • 720
Prezident Václav Klaus prohlásil po jednání se Stranou zelených, že vidí naději na dohodu stran o řešení zablokované politické situace. Se zelenými se ale rozchází v názoru na to, jak by taková dohoda měla vypadat. Zelení Klause obvinili, že usiluje hlavně o dohodu ODS s ČSSD.

"Ukazuje se, že přes velmi odlišnou a daleko silnější mediální rétoriku vidím možnost nějakého složení té kostky v klidu jednacího sálu spíše větší, než se na první pohled zdá," prohlásil prezident.

Mluví-li prezident o kostce, myslí známý Rubikův hlavolam, kterým popisuje svá nynější jednání. Každý návrh jednotlivých politických stran považuje za jednu z různobarevných stran Rubikovy kostky.

Těžko ovšem říci, z čeho prezident svůj čtvrteční optimismus čerpá. Po jednáních s KDU-ČSL, ODS a ČSSD rozhodně takto optimisticky nemluvil, naopak tvrdil, že hledání řešení bude velmi složité.

"Budu se velmi trápit tím, jestli takto definovaná Rubikova kostka je, či není vůbec společně složitelná. Lehké to v žádném případě nebude," řekl Klaus po setkání s ČSSD. - více zde

Zelení odmítají Klausův plán
Navíc po jednání se Stranou zelených muselo prezidentovi starostí spíše přibýt, obě strany se totiž liší v tom, jak by se země měla dostat k předčasným volbám.

Prezident už dříve řekl, že chce nejdříve dosáhnout dohody politických stran a teprve poté jmenovat premiéra, který bude mít jistotu, že získá ve Sněmovně většinu.

Zelení jsou ale přesvědčeni, že tato Klausova snaha směřuje k vytvoření velké koalice ODS a ČSSD, ne k předčasným volbám. Naopak jejich dva návrhy jsou podle nich cestou k takovým volbám.

"Oba naše návrhy významně snižují roli politických stran, chceme vládu, která bude politickým stranám co nejméně vadit," sdělil předseda zelených Martin Bursík s tím, že podle jejich první varianty by měl prezident co nejdříve po druhém kole senátních voleb jmenovat premiéra.

Podle druhé "zelené" varianty by politické strany nominovaly do vlády své experty. Takový kabinet by sestavovaly buď jen strany "letní trojkoalice" - ODS, KDU-ČSL a SZ, nebo všechny sněmovní strany kromě komunistů.

Vláda by pak měla dovést zemi k předčasným volbám. Zeleným by ani nevadilo, kdyby vláda důvěru nezískala, protože i tak by přiblížila zemi k volbám.

Bursík: Klaus myslí na změny ústavy
Hned na odchodu z Pražského hradu zelení svůj slovník vůči prezidentovi přiostřili. Nepřímo ho obvinili, že nyní čeká jen na to, jak dopadnou senátní volby. Pokud by v nich ODS a ČSSD získaly o pět senátorů víc než mají teď, dosáhly by ústavní většiny.

Poté by mohly měnit ústavu, o což už se v minulosti pokoušel Václav Klaus jako předseda ODS společně s tehdejším šéfem ČSSD Milošem Zemanem. "Ústavní většina v Senátu je mezikrokem k velké koalici," prohlásil Martin Bursík.

Hlasy zelených mohou rozhodnout
Strana zelených je sice ze všech parlamentních stran nejmenší, přesto jejích šest poslanců může svými hlasy zcela změnit politickou mapu.

Ne nadarmo se je v minulosti snažil předseda ČSSD Jiří Paroubek získat na svou stranu, ovšem těžce ztroskotal. Dokonce se dočkal neobvyklé reakce, kdy poslanci zelených nosili jeden den ve Sněmovně trička s nápisem "Nejsem Paroubkův hlas KSČM".

Takový hlas by měl pro Paroubka cenu zlata. Ještě nedávno se totiž zdálo, že by mu umožnil vládnout. Nyní je taková možnost takřka nulová, zvláště když prezident dal zcela jasně najevo, že nestrpí žádné přeběhlíky, kteří by chtěli hlasovat proti vůli své strany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video