Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Naděje na častější střídavou péči pohasla, poslanci se nedohodli

  • 95
Novela zákona o rodině neprošla po téměř hodině řečnění Sněmovnou. Zákon měl původně zajistit, aby děti končily častěji ve střídavé péči. Poslancům ho vrátil Senát. Ti ale nakonec nepodpořili ani svou, ani senátní verzi. Novela tak fakticky padá pod stůl.

Kvapík ve Sněmovně

Podle novely z pera poslance ODS Pavla Staňka soudy měly nařídit střídavou péči vždy, když o výchovu mají zájem oba rodiče, jsou k tomu způsobilí a je to v zájmu dítěte. Novela také měnila lhůtu pro popření otcovství.

Poslanci se ale na změnách nedohodli. Hodinu se přeli například o tom, zda vůbec a jakou měrou má soud zasahovat do dohody rodičů. "Nějaký úředník - soudce - má v této situaci vědět něco víc než sama rodina. To nemá smysl," uvedl Boris Šťastný (ODS).

"Kdykoliv do péče o dítě vstoupí soud, tak je něco špatně. V této situaci je dítě vydíráno a je poslíčkem mezi rodiči a soudy. To, co řeší novela zákona o rodině, je jenom krůček k tolerantní Evropě," vzkázal kolegům poslanec ODS Pavel Bém.

Novelu vrátil poslancům zpět Senát, který navrhoval vypustit z ní ustanovení o střídavé péči a ponechat jen změnu lhůty pro popření otcovství.

"Domnívám se, že není sporu ve věci, že společná nebo střídavá péče je tím nejlepším, co lze dítěti poskytnout. Důležité ale je, aby byli rodiče schopni se dohodnout alespoň na elementárních věcech," řekl před plénem poslanců senátor Jiří Dientsbier (ČSSD).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue