Protikorupční fond se zastal expolicisty Komárka, který nařkl Tuhého

  • 30
Nadační fond proti korupci nabídl právní pomoc bývalému policistovi Jiřímu Komárkovi z někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Generální inspekce bezpečnostních sborů ho navrhla obžalovat ze zneužití pravomoci úřední osoby, když veřejně nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z úniku informací.

„Pan Jiří Komárek je podle našeho přesvědčení čestný a spravedlivý člověk. Dokladem jeho čestnosti je to, že odmítl i desetimilionový úplatek od lihového magnáta a zlojeda (Radka) Březiny,“ uvedl předseda správní rady nadačního fondu (NFPK) Karel Janeček. Poukázal tak na případ pravomocně odsouzeného muže za rozsáhlé nelegální obchody s nezdaněným lihem.

„Jeho odvahu dokládá fakt, že se postavil proti mocenským zlojedům, proti (ministru vnitra Milanu) Chovancovi (ČSSD) a proti Tuhému, proti zločinecké takzvané policejní reformě,“ řekl dále Janeček. Policejní reformu označil za „zločinecký akt“, což podle něj dokládá její rychlé provedení, když pro spěch nebyl důvod. Vyjádření Chovance a Tuhého ČTK shání.

Mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková uvedla, že o případu Komárka rozhodne nezávislý soud. „Na tom nic nezmění ani předvolební výkřiky aktivistů spojených s politickou konkurencí pana ministra,“ dodala Nováková. 

NFPK v minulosti musel několikrát odvracet spekulace, že ho sponzoruje hnutí ANO. Nováková také dodala, že fondu přeje, aby jeho krok nevyzněl stejně trapně jako poskytnutí právní pomoci pro podnikatele Lukáše Čadka. Ten stane před soudem kvůli korupci a podvodu kvůli kauze související s Českou poštou.

Neúspěšné trestní oznámení

Komárek v souvislosti s reorganizací podal na Chovance a Tuhého trestní oznámení, které však státní zástupci založili bez dalšího opatření. Ve věci nespatřovali podezření ze spáchání trestného činu. 

Komárek v oznámení tvrdil, že ministr a vedení policie mohli spuštěním reorganizace spáchat trestný čin sabotáže. Komárka také kritizovala sněmovní vyšetřovací komise, která se zabývala změnami u policie. Podle poslanců s tehdejším ředitelem protimafiánského útvaru Robertem Šlachtou podporovali spekulace a vycházeli z nepřesně vyhodnocených informací.

GIBS letos v srpnu navrhla obžalovat Komárka ze zneužití pravomoci úřední osoby. Bývalý policista se údajně činu dopustil porušením povinnosti mlčenlivosti a povinnosti nestranného jednání tak, jak mu ukládá zákon o policii a zákon o služebním poměru. Komárek podle inspekce porušil zákony tím, že veřejně a ještě ve služebním poměru nařkl šéfa policie z úniku informací. Bývalému detektivovi hrozí až pět let vězení nebo zákaz činnosti (více čtěte zde).

Komárek odešel od policie loni, nyní pracuje ve Finanční správě. Se Šlachtou odchod vysvětlovali tím, že reorganizace byla účelová. Jejich podezření vyšetřovala sněmovní komise. Počátkem února konstatovala, že cílem loňské reorganizace policie nebylo Šlachtu odstranit. Nicméně podle poslanců vedení policie v čele s Tuhým a jeho bývalým náměstkem Zdeňkem Laubem přípravu reformy značně podcenilo a nedostatečně projednalo.

Při policejní reorganizaci vznikla Národní centrála proti organizovanému zločinu, do níž se sloučily ÚOOZ a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Reorganizace vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji také někteří žalobci (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video