Nad Vysočinou krouží Létající nosorožec

  • 1
České a britské piloty a návodčí prověří vzdušné manévry, které začínají nad Vysočinou a Drahanskou vrchovinou. Letouny budou během desetidenního cvičení nazvaného Létající nosorožec startovat z Čáslavi, kde v poledne přistáli Britové na strojích Harrier a Hawk.

"Hlavním úkolem je výcvik předsunutých leteckých návodčích, kteří působí na zemi a navádějí letadla na cíle ke zničení," uvedl bezprostředně po přistání velitel letky britského Královského letectva Martin Sanpson.

Se čtyřčlennou skupinou letounů Harrier přiletěl do Čáslavi přímo z Británie. "Cesta trvala asi hodinu a půl. Při startu panovalo špatné počasí," prozradil.

Během následujících deseti dnu jej čeká několik cvičných misí nad Českou republikou. "V Británii nemáme zkušenosti ze cvičení s návodčími NATO, proto takovou příležitost pochopitelně vítáme," řekl. Scénaře misí i cíle před piloty organizátoři cvičení pečlivě tají. "Je to tajemství do poslední chvíle, ale i to je součást tréninku," dodal.

Cvičení se spolu s jednotkami českých Společných sil zúčastní 1. letka Britského královského letectva s letouny Harrier GR-7, britská škola předsunutých leteckých návodčích (JFACTSU) s letouny Hawk a některé jednotky 1. britské obrněné divize s vrtulníky LYNX.

Česká armáda nasadila do cvičení čtyři letouny L-159, čtyři starší L-39, vrtulníky Mi-24 a skupinu leteckých návodčích.

Čeští specialisté z Náměště nad Oslavou, z Čáslavi a Pardubic budou spolu s instruktory z Británie vyhledávat pozemní cíle a ze vzduchu simulovat útoky. "Letouny budou od úterý startovat ze základny v Čáslavi, protiletadlové dělostřelectvo a letečtí návodčí budou v Náměšti nad Oslavou a vrtulníky na základně v Přerově," uvedla mluvčí Společných sil Sabina Introvičová.

Za cíle budou pilotům sloužit i nafukovací tanky. "Nikdo se nemusí bát, jde jen o cvičné cíle, nikdo na ně nebude ve skutečnosti střílet," uvedl koordinátor cvičení Martin Bulka z Velitelství společných sil.

"Snažíme se, aby výcvik byl co nejreálnější. Samozřejmě ale nemůžeme používat výbušniny a zbraně jako ve válce," doplnil britský velitel návodčích Carry Paltridge.

Ten osobně považuje výcvik návodčích za důležitou součást moderního vzdušného boje. Sám v roli pilota absovoval několik bojových misí během operace Enduring Freedom v Afghánistánu. Návodčí v případě válečných konfliktů přímo z nepřátelského území navádějí piloty na cíle.

Musí být schopni působit nepozorovaně či v přestrojení na cizím území kdekoliv na světě a při úderu bezpečně označit letounům cíle k likvidaci.

"Letecká ofenzíva se nyní provádí z výšek kolem tří kilometrů a piloti se mnohdy ocitají mimo vizuální dosah a cíle těžce vyhledávají," vysvětlil zástupce velitele čáslavské základny Josef Hlava.

Skupina leteckých návodčích, kvůli kterým se cvičení koná už podruhé, vznikla v Náměšti nad Oslavou před třemi lety. Identitu návodčích i jeich počty armáda před veřejností a novináři pečlivě tají. Při loňských manévrech Flying Rhino tři čeští návodčí získali certifikáty, že jsou připraveni plnit všechny bojové úkoly.

Všichni takové specialisté prošli zvláštní britskou školou. Nemalé náklady přitom plně hradila britská armáda. Kromě fyzického výcviku musí zvládnout perfektně Angličtinu a ovládat speciální technické vymoženosti jako různé laserové zaměřovače a navigační přístroje. Doslova nazpaměť například musejí znát veškerou výzbroj zemí NATO a její účinky.

Kromě soboty a neděle budou letošní manévry probíhat každý den od 9 do 18 hodin. "Obyvatelé Moravy, Středočeského a Jihočeského kraje proto mohou zaznamenat zvýšený výskyt vojenských letounů, v ojedinělých případech i přesuny lehkých terénních vozidel," řekla mluvčí Společných sil Sabina Introvičová

Noční lety letos organizátoři omezili na minimum - jen od 13. do 15. září vždy po půl deváté večer. "Bude se však létat ve vyšších letových hladinách, tak, aby byla hluková zátěž omezena na minimum," ubezpečila Introvičová.

"Letová činnost bude na normálu, lidé možná ale letadla uvidí," konstatoval zástupce velitele čáslavské základny Hlava.

V pořadí už druhé podobné cvičení Létající nosorožec (Flying Rhino) má za úkol prověřit koordinaci vzdušných a pozemních sil. Loni stroje startovaly z letecké základny v Náměšti nad Oslavou. Ta je ale v rekonstrukci.

Britský Harrier v akci nad Drahanskou vrchovinou. (Flying Rhino 2003, Náměšť nad Oslavou)

Dvojice letounů Harrier GR-7 pojíždí po přistávací ploše základny v Čáslavi.

Britští piloti přiletěli na cvičení přímo z ostrovů. "Cesta trvala asi hodinu a půl. Při startu panovalo špatné počasí," řekl velitel letky Martin Sanpson po přistání.

Technici připravují britský letoun Harrier GR-7 k dalšímu cvičnému letu.

, natoaktual.cz

Video