Dvouletý Aden Salád se dívá směrem k matce, která ho koupe v nemocnici provozované Lékaři bez hranic v keňském uprchlickém táboře Dadaab. (11. července 2011)

Dvouletý Aden Salád se dívá směrem k matce, která ho koupe v nemocnici provozované Lékaři bez hranic v keňském uprchlickém táboře Dadaab. (11. července 2011) | foto: AP

Nad vyprahlým Somálskem se vznáší stín hladomoru, smrt hrozí milionům

  • 567
Somálsko je na pokraji hladomoru. Tisíce lidí putují v padesátistupňových vedrech pěšky vyprahlou krajinou do uprchlických táborů v Keni či Etiopii. Někteří na cestě nechávají hladem zesláblé děti a často nepřežijí ani oni sami. Humanitární organizace bijí na poplach: bez pomoci pomřou miliony lidí.

Muslima Adenová opustila vyprahlý a vyhladovělý domov i se svými dětmi. Pětatřicetidenní útrpnou cestu do keňského tábora Dadaab ale tři z nich nezvládly. "Přišla jsem o ně na třech různých místech," popsala zoufalá matka.

Další žena se televizi BBC svěřila, že své nemocné dítě nechala raději v poušti, musela se postarat o své další malé děti a zesláblého syna by se jí do Keni pravděpodobně dostat nepodařilo. "Jeho oči mě dodnes pronásledují," povzdechla si.

Kostra krávy leží na prázdné silnici nedaleko keňské vesnice Lagbogal (6.
Podvyživené somálské dítě leží v nemocnici v metropoli Mogadišu. (8. července
Somálští uprchlíci vedou své kozy do tábora Dadaab v Keni (10. července 2011)

I Wheleey Osman Hadžiová putovala se svými čtyřmi potomky dlouho. Do uprchlického tábora jich s sebou ale přivedla pět. Somálka totiž během dvaadvacetidenní cesty povila syna. "Od porodu jsem neměla nic v ústech. Potřebuji jídlo, vodu a přístřeší - vše, co potřebuje každá lidská bytost," řekla televizi BBC.

Hlad ohrožuje až 12 milionů lidí

Dle dostupných informací zemřelo v Africkém rohu kvůli nejhoršímu suchu za posledních šest desítek let už nejméně pět set lidí, ve skutečnosti jich ale bude více. Situace se navíc nezlepšuje a humanitární organizace varují, že smrt hladem hrozí až 12 milionům lidí, z toho půl milionu dětí.

Nejhorší sucho trápí oblast na trojmezí Somálska, Etiopie a Keni, voda zoufale chybí ale i Ugandě a Džibutsku. Dobytek na východě Afriky hyne po tisících a ceny potravin dosahují výšky, na kterou převážně chudí lidé z oblasti nemají.

Podvyživený Abdí Ibrahím leží na své posteli v keňské vesnici Lagbogal (6.
Somálské podvyživené dítě v náručí své matky v nemocnici provozované
Somálská rodina míří do prozatimního přístřeší v Mogadišu poté, co do metropole

Nejkritičtější je ovšem situace v Somálsku, kde se desetitisíce lidí daly do pohybu a snaží se dostat do uprchlických táborů v Etiopii, Keni, ale i na Arabský poloostrov. Jenže i když přežijí předlouhou cestu pouští ve vražedném horku, nebezpečí jim hrozí stále.

Největší humanitární katastrofa na světě

Některé děti jsou tak vyčerpané a podvyživené, že v táborech brzy umírají, přestože se jim tam dostane péče i jídla. Dalším obrovským problémem je fakt, že uprchlické tábory začínají být přeplněné. Jen hranice s Keňou překročí týdně přes deset tisíc Somálců.

Vůbec největší uprchlický tábor na světě, keňský Dadaab, praská ve švech. V současné době v něm hledá útočiště na 380 tisíc uprchlíků. "Věřím, že Somálsko představuje nejhorší humanitární katastrofu na světě," prohlásil šéf Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Antonio Guterres po návštěvě tábora.

Pomoc

Češi mohou přispět na pomoc obětem sucha v Africkém rohu zasláním peněz na účet Charity ČR (55 66 00 22 / 0800, variabilní symbol pro Etiopii je 146 a pro Somálsko 103).

Dříve působila Charita ČR v Somálsku přímo, snažila se zlepšit přístup k čisté vodě. Nyní takto pomáhá v Etiopii. Tam se snaží zlepšit přístup místních obyvatel k pitné vodě i Člověk v tísni.

zdroj: Charita ČR a Člověk v tísni

Situace už došla tak daleko, že i militantní organizace al-Šabáb, která kontroluje část somálského území, přehodnotila své rozhodnutí z roku 2009 nepouštět do oblasti humanitární organizace. Teritorium pro ně nyní otevřela a naopak žádá, aby místním pomohly, píše agentura AP.

Humanitární organizace mezitím naléhavě žádají mezinárodní společenství o finanční pomoc, ze které by se nakoupily potraviny a léky pro strádající běžence v uprchlických táborech. Angažují se například Save the Children či britský Oxfam.

Pomoci mohou i Češi

Češi mohou na východě Afriky pomoci například prostřednictvím Charity ČR, která sice sama neplánuje v současné době přímou humanitární pomoc, v oblasti ale působí partneři organizace (například Caritas Ethiopia, Caritas Kenya, Caritas Switzerland a podobně).

"Všechny nám svěřené prostředky budou využity na okamžitou a přímou humanitární pomoc skrze naše místní partnery, tedy s minimálními podpůrnými náklady," řekl iDNES.cz Pavel Gruber z Charity ČR.

"V tuto chvíli se soustřeďují na okamžitou humanitární pomoc, která spočívá zejména v distribuci potravin a v zajištění přístupu k pitné vodě. V Etiopii plánuje síť distribuci potravin pro více než 80 tisíc lidí, v Somálsku zlepšení přístupu k pitné vodě a distribuci potravin pro přibližně 70 tisíc lidí," upřesnil.

Keňa, Etiopie, Somálsko

Keňa, Etiopie, Somálsko


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video