Potravinová pomoc v Džubě v jižním Súdánu. Ilustrační foto

Potravinová pomoc v Džubě v jižním Súdánu. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nad Súdánem se opět vznášejí démoni, zažeňme je, žádá herec George Clooney

  • 8
Je třeba udělat nelehká rozhodnutí. Můžeme je udělat teď, anebo si můžeme namluvit, že dosáhnout míru je příliš těžké nebo složité, a pak jen zvenčí rezignovaně přihlížet, jak zbytečně umírají statisíce nevinných mužů, žen a dětí, píší v následujícím textu o těžce zkoušeném Súdánu herec George Clooney a aktivista John Prendergast.

Amerika se konečně angažovala. Prezident Barack Obama vyslal senátora Johna Kerryho do Súdánu s návrhem na uzavření míru mezi severem a jihem země. Je to obrovský krok vpřed ve snaze předejít krveprolití podobnému tomu, při němž zemřely více než dva miliony lidí, když mezi severem a jihem Súdánu řádila předchozí dvacetiletá občanská válka, která skončila teprve v roce 2005 a teď hrozí, že znovu propukne.

Obama v posledních měsících posílil svou angažovanost, jakož i angažovanost vysokých představitelů své vlády na podporu mírové strategie pro Súdán. Kerry jeho jménem doručil balíček návrhů sestavených tak, aby našly východisko ze zablokované situace, která sever a jih přivedla na nebezpečnou křižovatku.

Aktivista John Prendergast

Aktivista John Prendergast

My jsme sepsali memorandum objasňující některé podstatné prvky toho, jak by zásadní dohoda o míru pro Súdán mohla vypadat. Máte-li zájem dozvědět se víc o podrobnostech možné mírové dohody – a o tom, co můžete udělat na její podporu – navštivte www.sudanactionnow.org.

George Clooney

George Clooney

Boje nejsou nevyhnutelné

Není mnoho času nazbyt. Už 9. ledna 2011 budou obyvatelé jižního Súdánu hlasovat pro nezávislost na severu, přičemž si s sebou vezmou tři čtvrtiny známých ropných zásob země a postaví miliony civilistů přímo do cesty válce. Vládu v Chartúmu (tedy v hlavním městě severu) vede Omar al-Bašír, jehož činy, mimo jiné dohled nad válečnými zločiny během předchozí války severu a jihu a zosnování zvěrstev páchaných v Dárfúru, mu vynesly zatykače Mezinárodního trestního soudu za válečné zločiny a genocidu.

A přesto opětovné válčení v Súdánu není nevyhnutelné. Je možné uzavřít komplikovaný, leč fungující mír, jestliže se do procesu intenzivněji zapojí všechny zainteresované strany. Aktuální situace vyžaduje razantní diplomacii – takovou, po níž sice zůstává v ústech nepříjemná pachuť, ale umí se zhostit úkolu. Věříme, že Kerry je obratný vyslanec a dokáže zúčastněným stranám pomoci najít kompromisy, jichž je k dosažení míru zapotřebí. Dohody, která by zabránila návratu války, se musí nutně účastnit Národní kongres, politická strana zastupující sever, i Osvobozenecké hnutí súdánského lidu, které zastupuje jih. Účastnily by se jí rovněž Spojené státy, jejichž vztahy s oběma stranami v době po referendu budou mít enormní vliv na to, zda k dohodě vůbec dojde.

John Kerry se súdánským viceprezidentem Mohammnadem Tahá

John Kerry se súdánským viceprezidentem Mohammnadem Tahá

Kroky, které navrhujeme

Jsme přesvědčeni, že zásadní dohoda, která by položila základy trvalého míru mezi severem a jihem, by zúčastněné strany zavazovala k těmto krokům:

- na jihu Súdánu uspořádat včas referendum a jeho výsledky plně respektovat a realizovat,

- dosáhnout vzájemně uspokojivé dohody ohledně území Abjeí, klíčové sporné hraniční oblasti,

- vytvořit systém sdílení příjmů na mnoho let dopředu, v němž by se ropné bohatství Abjeí a významných hraničních oblastí mohlo poctivě rozdělit mezi sever a jih, přičemž malý díl by byl odveden hraniční populaci arabských Misírijců na rozvojové účely,

- vymezit 80 procent hranice, o něž se spory nevedou, a zbylých 20 procent předat závazné mezinárodní arbitráži,

- vytvořit seriózní ochranné mechanismy pro menšinové skupiny, zohledňující sdružené občanství pro některé populace a opřené o závažné mezinárodní důsledky, jež by vyvolaly útoky na jižany na severu či seveřany na jihu.

Hřbitov v Džubě. Po poslední válce v roce 2002 zůstala v okolí města spousta nevybuchlých nášlapných min. (únor 2004)

Hřbitov v Džubě. Po poslední válce v roce 2002 zůstala v okolí města spousta nevybuchlých nášlapných min. (únor 2004)

I na tobě záleží!

Úloha USA coby neviditelné třetí smluvní strany se skládá z řady pobídek nabídnutých chartúmskému režimu s cílem zajistit dohodu a realizaci mírového ujednání. Výměnou za přičinlivost v mírových snahách s ohledem na sever-jih a Dárfúr by se USA vydaly zřetelnou, postupnou a závaznou cestou k normalizaci vztahů. Ta by zahrnovala – v daném pořadí – vyškrtnutí Súdánu ze seznamu států podporujících terorismus, výměnu velvyslanců, zrušení jednostranných sankcí a podporu dvoustranného a mnohostranného odpuštění dluhů, společně s dalšími ekonomickými opatřeními mezinárodních finančních institucí. Na druhou stranu musejí být USA připraveny jít v čele mezinárodních snah o uvalení závažných důsledků na kteroukoli ze stran, která by zemi opět pohroužila do války.

Veterán z války o Džubu v roce 2002. Značky na zásobníku připomínají počet zastřelených nepřátel. (únor 2004)

Veterán z války o Džubu v roce 2002. Značky na zásobníku připomínají počet zastřelených nepřátel. (únor 2004)

Zásadním měřítkem pro normalizované vztahy mezi v USA a Súdánem by měl být mír a bezpečí v Dárfúru. Obamova administrativa by na tom v nadcházejících kolech vyjednávání měla pevně trvat a jmenovat vysokého představitele, který by pomáhal koordinovat americkou politiku vůči Dárfúru, aby bylo zajištěno, že se tam mírovým snahám dostane stejné míry pozornosti jako při řešení situace mezi severem a jihem.

Nezbytná je teď politická vůle, aby toto diplomatické úsilí vydrželo, a to nejen v USA. Významnou roli bude muset sehrát i Evropská unie a země sousedící se Súdánem – zejména Egypt, Etiopie, Keňa a Uganda. Diplomacie Číny v Súdánu, kde rozsáhle investovala do těžby ropy z tamních ložisek, bude zase zkouškou toho, zda Čína hodlá v Africe a ve světě obecněji prosazovat své zájmy zodpovědně.

Rozstřílený tank z bojů o Džubu v roce 2002. (únor 2004)

Rozstřílený tank z bojů o Džubu v roce 2002. (únor 2004)

Zajistit, aby vlády vyvíjely úsilí o dosažení míru – právě tady čeká úkol na vás. Držme vlády pod tlakem. Podporujme mírový proces. Váš hlas může zabránit válce. Ne zbraně. Ani peníze. Jen naše hlasy. Cesta k míru v Súdánu není snadná, ale je schůdná. Je třeba udělat nelehká rozhodnutí. Můžeme je udělat teď, anebo si můžeme namluvit, že dosáhnout míru je příliš těžké nebo složité, a pak jen zvenčí rezignovaně přihlížet, jak zbytečně umírají statisíce nevinných mužů, žen a dětí. Je to na nás.

Súdánský prezident Umar Bašír

Súdánský prezident Umar Bašír

Súdánský prezident Omar al-Bašír volí v současně prezidentských a parlamentních volbách

Súdánský prezident Omar al-Bašír volí v současně prezidentských a parlamentních volbách

George Clooney je herec a spoluzakladatel nevládní organizace Not On Our Watch. John Prendergast je spoluzakladatelem projektu Enough a spoluautorem knihy The Enough Moment s podtitulem Boj za ukončení zločinů proti lidským právům v Africe.

Copyright: Project Syndicate, 2010. Z angličtiny přeložil David Daduč; titulek a meziitulek jsou redakční.


Video