Nad Pinochetem se stahují mračna

L o n d ý n (Reuters, AP) - Proces s generálem Augustem Pinochetem se přiblížil o další krůček. Britský ministr vnitra Jack Straw včera rozhodl, že tamní soudy se mohou zabývat žádostí o vydání bývalého chilského diktátora do Španělska, které ho viní ze zločinů proti lidskosti. "Španělská žádost o vydání bude nyní zvážena soudem," uvedl Straw v prohlášení.
Klíčové rozhodnutí samo o sobě ještě neznamená vydání - odborníci očekávají, že o to se bude po měsíce svádět mnoho bitev v soudních síních. Stoupenci třiaosmdesátiletého generála se pokoušeli přesvědčit ministra vnitra, aby proces zastavil, a umožnil tak generálův návrat do Chile. Straw také odmítl názor, že překážkou soudního procesu je generálův pokročilý věk.
Pinochet byl zadržen v říjnu na londýnské klinice, kam přijel kvůli lékařskému zákroku. Policie ho zatkla na žádost Španělska, které ho chce postavit před soud za činy spáchané za jeho vlády po roce 1973: za genocidu, mučení a únosy.
Generál Pinochet by se měl v pátek objevit před londýnským soudem, který formálně zahájí proces vydání do Španělska.
Pokud by se soudci rozhodli ve prospěch vydání, konečné rozhodnutí bude opět v rukách ministra Strawa. Jeho prohlášení naznačilo, že humanitární důvody mohou být při tom znovu zváženy. Očekává se, že generálovi právníci budou proti vydání aktivně bojovat na každé úrovni, na které se o něm bude jednat.
Včerejší rozhodnutí bylo přijato s nadšením organizacemi na ochranu lidských práv. "Jsme velmi šťastni, jsme velmi spokojeni, a ještě více proto, že rozhodnutí připadá na padesáté výročí Všeobecné deklarace lidských práv," řekla Viviana Diazová, místopředsedkyně jedné z organizací obětí chilské diktatury.
Za Pinochetovy vlády podle oficiální zprávy chilského kabinetu zahynuly nebo zmizely beze stop více než tři tisíce lidí.
Rozhodnutí ministra vnitra ovšem vyvolalo bouři nevole mezi generálovými příznivci a očekává se, že dále zkomplikuje již tak napjaté vztahy Chile a Británie. Chile na protest odvolalo velvyslance z Londýna. "Vláda použije všechny dostupné prostředky, aby tuto situaci zvrátila," prohlásil chilský ministr vnitra Raul Troncoso.
"Svědčí to o tom, že Británie pokračuje ve své koloniální politice," prohlásil Hernán Briones, předseda Pinochetovy nadace. "Je to další z útoků vůči malé zemi, která je klíčovou součástí Latinské Ameriky," dodal.
Oznámení dále prohloubilo rozpory mezi oběma zeměmi. Chile usilovalo o generálovo propuštění, neboť se obává, že rostoucí napětí mezi příznivci a odpůrci generála může ohrozit křehkou demokracii v zemi. Vláda propagovala myšlenku, aby se generál mohl vrátit a být postaven před soud tam.
Ke kritikům rozhodnutí se přidaly i některé britské osobnosti, například bývalá premiérka Margaret Thatcherová, která v minulých týdnech bojovala za to, aby byl generál Pinochet osvobozen z humanitárních důvodů. "Rozhodnutí ministra vnitra je hrubou chybou. Měl obrovskou moc skoncovat s touto ostudnou a ničivou epizodou. Namísto toho se rozhodl ji prodloužit," uvedla s tím, že to je politické rozhodnutí.
Generál se v současnosti nachází v domácím vězení v rezidenci poblíž Londýna. Na letišti na vojenské základně na něj čeká letadlo, které by ho v případě příznivého vývoje okamžitě dopravilo do Chile.
Generál po svém říjnovém zatčení prohlásil, že se jako bývalá hlava státu těší diplomatické imunitě, a že tedy nemůže být vydán. Nejvyšší soud pro Anglii a Wales koncem října jednomyslně rozhodl, že imunita se na něj opravdu vztahuje, toto rozhodnutí však bylo nečekaně zvráceno nejvyšší instancí v britské Sněmovně lordů. Pětice lordů rozhodla poměrem 3:2, že se na něj imunita nevztahuje.
Komplikovaný případ s Pinochetem názorově rozdělil nejenom renomované právníky, ale i britskou veřejnost. Průzkum veřejného mínění před včerejším rozhodnutím ukázal, že 36 procent Britů je pro to, aby se generál vrátil do Chile, 34 procent by jej rádo vidělo před španělským soudem a 30 procent nemá na věc jednoznačný názor.
Pro oběti chilské diktatury je to velké vítězství. "Měl jsem slzy v očích, je to fantastické," řekl Rodrigo Fenick, jeden z chilských exulantů, který v Londýně po měsíce demonstroval za soud nad Pinochetem. "Ať se dál stane cokoliv, Pinochet byl mezinárodně odsouzen jako zločinec," dodal.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video