Letoun AWACS

Letoun AWACS | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Nad Libyí krouží speciální letouny, NATO zahájilo nepřetržité sledování

  • 250
Severoatlantická aliance začala nepřetržitě ze vzduchu sledovat Libyi. Speciální průzkumné letouny systému AWACS mají čtyřiadvacet hodin denně předávat velení informace o dění v oblasti.

"Budeme mít lepší obraz o tom, co se opravdu děje v této části světa," uvedl americký velvyslanec při NATO Ivo Daalder. Alianční průzkumné letouny dosud situaci nad Libyí sledovaly jen během svých pravidelných letů nad Středomořím.

Letouny AWACS

Upravená dopravní letadla Boeing 707 vybavená radary a rádiovými stanicemi, které umožňují sledovat cíle ve vzduchu a navádět na ně prostředky protivzdušné obrany, řídit letecké souboje i odposlouchávat nepřátelské spoje. Vyznačují se kruhovou radarovou anténou na hřbetě. V disku je radarový systém, který umožňuje obsáhnout prostor od zemského povrchu po stratosféru. Radar má dosah přes 300 kilometrů pro nízko letící cíle a ještě větší pro objekty ve větších výškách. Radar může detekovat a identifikovat jakýkoli přátelský nebo nepřátelský letoun. Informace předává letadlům i pozemním střediskům. Domovskou a hlavní základnou flotily 17 letounů Boeing E-3A je německý Geilenkirchen.

Nepřetržité monitorování situace přichází v době, kdy mají vojenští plánovači Aliance do čtvrtka připravit konkrétní scénáře a plány, od humanitární mise až třeba po vojenskou implementaci případných rozhodnutí OSN. Právě ve čtvrtek se v Bruselu sejdou ministři obrany členských zemí a případná role NATO v Libyi má být jedním z hlavních témat pravidelné schůzky.

Americký velvyslanec Daalder oznámil, že výsledky průzkumných letů by měly dát detailní pohled na situaci včetně pohybu Kaddáfího jednotek. Užitečné budou i v budoucnu například při kontrole dodržování sankcí OSN proti Libyi. NATO také hledá způsoby, jak podpořit humanitární aktivity v Libyi, včetně vyslání válečných lodí a transportních letounů Aliance, které by pomohly s dodávkami potravin a s případnou evakuací civilistů.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen  v pondělí oznámil, že Aliance nemá v úmyslu v Libyi vojensky zasáhnout, "musí se však pečlivě připravit na každou eventualitu". K akci by podle něj Aliance přistoupila pouze s mandátem od Rady bezpečnosti OSN. Ten současný použití síly neumožňuje.

Americký prezident Barack Obama ale o několik hodin později uvedl, že s ohledem na vývoj situace v Libyi NATO vojenské možnosti zvažuje.

, natoaktual.cz

Video