Nad Irákem se vznáší pachuť napalmu

  • 551
Nad válkou v Iráku se opět vznáší pachuť napalmu. Použili jsme podobné zápalné pumy, řekl agentuře AFP zdroj z amerického ministerstva obrany. Podle něj bylo použití bomb s označením MK-77 oprávněné a nutné. Pentagon už na začátku operace Irácká svoboda použití napalmových zbraní oficiálně popřel.

Letouny americké námořní pěchoty svrhly podle zdroje agentury AFP zápalné pumy nejméně jednou, při březnovém dobývání strategického města Safván na irácko-kuvajtských hranicích.

"Máte nepřítele, k němuž se dostáváte jen těžko. Když ji použijete, ušetříte životy, a nejde o porušení mezinárodních dohod," obhajoval použití bomb představitel Pentagonu, který si přál zůstat v anonymitě. "Nevím o žádném hummáním způsobu zabití nepřítele."

O použití napalmových zbraní v Safvánu, městě s propracovaným systémem obrany střežícím cestu k největším iráckým městům Basře a Bagdádu, napsal již v březnu australský list Sydney Morning Herald. - originál článku zde

MK-77 nahrazuje napalm
Americké ministerstvo obrany se proti článku ohradilo. "USA vyřadily napalm z výzbroje na počátku sedmdesátých let. Ničení napalmu bylo dokončeno 4. dubna 2001. Nemáme žádné další zásoby," reagoval za Pentagon Jeff A. Davis.

MK-77 je jedinou zápalnou pumou, kterou Pentagon oficiálně přiznává ve výzbroji armády. Bombu o váze 750 liber ale tvoří mix různých chemikálií, které mají ve finále stejný efekt jako použití napalmu.

O zápalných zbraních v Iráku se nepíše poprvé
Přisadil si i deník San Diego Union Tribune, podle něhož americká námořní pěchota použila problematické zápalné pumy proti Iráčanům střežícím most přes Saddámův kanál a také u řeky Tigris při dobývání města Numaníja.

NAPALM

NAPALM = Napthetic Petrol Acid Palmitate (benzin zahuštěný kyselinou palmitovou)
* Vysoce hořlavá tekutina husté konzistence, aby na těle nepřítele a jeho výzbroji ulpívala.
* Základ tvoří benzin, do kterého se přidávají příměsi pro zvýšení teploty hoření a pro zvýšení hustoty, případně i látky, které umožní na vzduchu samovznícení tekutiny.
* Teplota hoření čistého napalmu je 800 až 1000°C.

"Použili jsme tam napalm. Bohužel tam byli iráčtí vojáci. Není to dobrý způsob, jak zemřít," řekl americkému listu plukovník Randolph Alles, velitel 11. skupiny pěchotních výsadkářů. - originál článku zde

Podle San Diego Union Tribune navíc zprávu o použití zápalných zbraní v Safvánu potvrdili dva novináři přiřazení během operace Irácká svoboda k postupujícím koaličním jednotkám.

Tekutý oheň má dlouhou historii
Ohnivá stěna, s níž se častokrát potkávali vojáci během války ve Vietnamu, je schopna zničit vše živé včetně zakopaných vojáků. "Generálové milují napalm. Má velký psychologický efekt," tvrdí plukovník Alles.

Během války v Perském zálivu na počátku 90. let Američané použili na pět set bomb MK-77, které svrhávaly letouny AV-8 Harrier z relativně malých výšek.

Poprvé napalm použila německá a americká armáda v první světové válce. I když hořel příliš rychle, osvědčil se jako prostředek pro zapalování cílů.

"Nejslavnější" období napalmu začalo II. světovou válkou. Spojenci ho používali do zápalných bomb na cíle v Německu. Při jednom z nejničivějších náletů v dějinách - na Drážďany na sklonku války - tvořily napalmové pumy dokonce polovinu veškeré munice, která srovnala město se zemí.


Video